BBC: Britská policie zná jméno třetího londýnského útočníka

Třetím atentátníkem, který útočil v britském hlavním městě, byl Youssef Zaghba s marocko-italskými kořeny. Informovala o tom BBC World Service. Ten spolu se sedmadvacetiletým Britem pákistánského původu Khuramem Buttem a třicetiletým Rachidem Redouanem marocko-libyjského původu v sobotu najel do chodců na mostě London Bridge a poté v oblasti tržiště Borough Market zaútočili noži. Incident si vyžádal smrt sedm lidí a 48 zraněných. 

Podle BBC zůstává 36 lidí v nemocnici, z toho je 18 v kritickém stavu. 

O Butta se v minulosti zajímala policie i tajná služba MI5. Londýnská policie obhajovala své rozhodnutí, kvůli kterému v minulosti více neprověřovala jednoho z útočníků z víkendového teroristického útoku v Londýně. Policie uvedla, že v roce 2015 měla záznam o sedmadvacetiletém Churámu Buttovi, narozeném v Pákistánu, neměla však žádné důkazy o možném spiknutí.

Další dva útočníky policie neznala. Policie také propustila všech 12 lidí, které zadržela po útocích. Osmnáct z nich je v nemocnici a nachází se v kritické kondici. Všichni tři útočníci jsou mrtví, policie je zastřelila během útoku.

Předvolební otázka kolem policie v Londýně

Labouristický starosta Londýna Sadiq Khan varoval, že ohlášené snižování stavu londýnské policie může značně ztížit bezpečnostní opatření a předcházení teroristických útoků. Khan uvedl, že pokud konzervativci vyhrají volby, bude londýnská policie nucena ušetřit 400 milionů liber, což může vést k propuštění více než 12000 policistů. Bývalý starosta Londýna a současný ministr zahraničí Boris Johnson uvedl, že počty londýnských policistů zůstávají vysoké.

Předčasné parlamentní volby se v Británii konají už ve čtvrtek. Podle premiérky Theresy Mayové jsou šancí, jak v Británii překonat rozpory ohledně nadcházejících jednáních o odchodu země z Evropské unie. Volby mají podle ní zabránit konfliktu priorit v nejcitlivějších závěrečných fázích dvouletých vyjednávání s Bruselem. Řádný termín parlamentních voleb by připadl na rok 2020.

________________________________________________________________

BBC dále informuje: 

Aliance kurdských a arabských bojovníků podporovaná Spojenými státy zahájila ofenzívu na syrské město Rakká, které kontrolují radikálové z organizace Islámský stát. Mluvčí Syrských demokratických sil uvedl, že útok začal v pondělí a postupuje na několika frontách. Pozorovatelé hlásí boje na východě města a na jeho severních předměstích. Islámský stát Rakká obsadil v lednu 2014 a prohlásil ho hlavním městem svého samozvaného chalífátu. Pokud ztratí město Rakká a Mosul, kde jsou dnes jeho bojovníci obklíčeni iráckými jednotkami ve Starém městě, bude ovládat už jen syrský Dajr-az Zaur a pouštní oblasti na pomezí Iráku a Sýrie.

 

Egypt uzavřel svůj vzdušný prostor pro letadla z Kataru; ke stejnému kroku se zřejmě dnes uchýlí i Saúdská Arábie a Bahrajn. Rozkol souvisí s roztržkou mezi Katarem na jedné straně a Bahrajnem, Saúdskou Arábií, Egyptem a Spojenými arabskými emiráty na straně druhé. Tyto země obviňují Katar z podpory terorismu v regionu. Katar obvinění popírá a jeho ministr zahraničí vyzval znesvářené země k otevřenému dialogu. Kritici Kataru dali jeho občanům dva týdny na to, aby opustili území Bahrajnu, Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů.

 

V boji mezi filipínskými vojáky a islamisty v jihofilipínském městě Marawi zemřelo nejméně 170 lidí včetně 20 civilistů. Dalších více než 180.000 místních obyvatel bylo před násilím přinuceno uprchnout. Mluvčí islamistů, kteří mají pod kontrolou některé části města, uvedl, že jsou připraveni na dlouhodobé obléhání. Filipínská armáda zahájila ofenzivu již před dvěma týdny. Podle vyjádření mluvčího armáda postupuje, ale dobýt celé město se jí zatím nepodařilo. Pozorovatelé varují, že v obležení se nacházejí stovky civilistů, kterým se zhoršuje přístup k potravinám, vodě a základním hygienickým potřebám.

 

Zdroj: BBC

 

 

 

 

BBC: Britská policie zná jméno třetího londýnského útočníka Foto: ČTK/PA/Dominic Lipinski

reklama

Další články

  1. Apple představil konkurenta pro Amazon Echo

    Tech ·

    Americká technologická firma Apple představila domácí chytrý reproduktor HomePod, který pomocí hlasových příkazů umí přehrávat hudbu a pomáhá řídit domácnost. Pro firm…

  2. BBC: Donald Trump kritizoval londýnského starostu

    Společnost ·

    Londýnského starostu Sadiqa Khana po teroristických útocích kritizoval americký prezident Donald Trump. Khan podle Trumpa situaci podceňoval, protože Londýňanům tvrdil…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.