BBC: AB InBev prodá Japoncům pivní značky Grolsch a Peroni; soud se zakladatelem Pegidy

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že pivovarnická skupina Anheuser-Busch InBev přijala nabídku od japonské Asahi Group na odkup značek Peroni a Grolsch, které spadají pod SABMiller. BBC si dále všímá toho, že před německý soud v Drážďanech předstoupil zakladatel německé Pegidy Lutz Bachmann. Ten čelí obvinění z podněcování k rasové nenávisti.

Teroristický útok v centru afghánského hlavního města Kábulu připravil o život nejméně 28 osob. Dalších 329 lidí bylo zraněno. Teroristé z Talibanu zaútočili na sídlo vládní bezpečnostní agentury. Jeden sebevražedný atentátník se nejprve odpálil v automobilu. Po tomto výbuchu následoval další útok. Tentokrát se do něj zapojili ozbrojení útočníci. K teroristickému útoku došlo týden poté, co Taliban oznámil zahájení své „jarní ofenzívy“. Ta má zahrnovat právě teroristické útoky. Mezi oběťmi jsou civilisté i příslušníci bezpečnostních složek Afghánistánu.

 

Zakladatel německé Pegidy Lutz Bachmann předstoupil v Drážďanech před soud kvůli obvinění z podněcování k rasové nenávisti. Na sociální síti Facebook se měl vulgárně vyjadřovat k uprchlíkům. Německá Pegida přilákala na své shromáždění tisíce příznivců. V okolí Drážďan se stupňují útoky mířené proti běžencům ze strany krajně pravicových extremistů.

 

Pivovar Anheuser-Busch inBev přijal nabídku od japonské Asahi Group na odkup pivovarů Peroni a Grolsch společnosti SABMiller. Podmínky transakce nebyly zveřejněny. Asahi Group již dříve nabídla 2,25 miliardy eur. Prodej těchto značek je přitom pro Anheuser-Busch inBev podmínkou pro úspěšné dokončení převzetí SABMilleru za 100 miliard dolarů. Skupina musí značky prodat kvůli obavám z narušení hospodářské soutěže. Japonské společnosti má tento obchod pomoci vyrovnat ztráty na domácím trhu.

 

V New Yorku se uskuteční klíčové primární volby na amerického prezidenta. Od demokratické kandidátky Hillary Clintonové se očekává vítězství nad jejím rivalem a vermontským senátorem Berniem Sandersem. Donald Trump zase doufá v to, že porazí svého protivníka senátora Texasu Teda Cruze. Případné vítězství by Clintonovou i Trumpa posunulo blíže k celkovému vítězství v primárních volbách. Clintonová byla již v minulosti dvakrát zvolena senátorkou New Yorku. Porážka by pro ni byla i z tohoto důvodu zničující politickou prohrou.

 

Americká velvyslankyně při OSN Samantha Powerová vyjádřila v Kamerunu hlubokou soustrast rodině sedmiletého chlapce, kterého náhodně srazil její obrněný džíp. Powerová chtěla v Kamerunu vyjádřit americkou podporu v boji proti militantní teroristické organizaci Boko Haram. K nehodě došlo během toho, když konvoj Powerové směřoval k tamnímu uprchlickému táboru. Chlapci se měla dostat podle velvyslankyně okamžitá zdravotnická pomoc. Svým zraněním bohužel podlehl.

 

Soud v Izraeli odsoudil jednatřicetiletého Josefa Chaima Ben-Davida za vraždu šestnáctiletého Palestince Muhammada abú Chudajra. Ben-David ho měl společně s dvěma dalšími muži loni v červenci unést, zbít a upálit. Soud zamítl naléhání obhajoby, že byl v době útoku psychicky nepříčetným. Výši trestu se Ben-David dozví příští měsíc. Vražda palestinského mladíka měla být podle BBC odplatou za smrt tří izraelských mladíků na okupovaném západním břehu Jordánu. Dva spolupachatelé si vyslechli výši trestu v únoru. Jeden dostal doživotí a druhý 21 let vězení.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: AB InBev prodá Japoncům pivní značky Grolsch a Peroni; soud se zakladatelem Pegidy Foto: emka74 / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.