Americké volební terminály vám dají výsledky okamžitě. Podívejte se, jak fungují

Kandidát na amerického prezidenta Donald Trump v posledních týdnech několikrát zopakoval, že by nemusel uznat výsledky voleb. Narážel na jejich regulérnost. Vedle hlasovacích lístků se na některých místech Ameriky hlasuje pomocí volebních terminálů. Ty poskytují výhodu téměř okamžitého vyhodnocení výsledku. Na to, jak tyto „automaty“ fungují, jsme se ptali redaktora Technet.cz Pavla Kasíka, který je přímo v USA vyzkoušel.

„Nevolil jsem ve skutečných volbách. Připravili tam pro mě takzvaný Fun Ballot, tedy legrační hlasovací lístek, ve kterém jsem vybíral například mezi kečupem a hořčicí,“ ujišťoval nás Pavel Kasík, který zkoušel volební terminál přímo v americkém Greenvillu ve státě Jižní Karolína. Tam se tímto způsobem volí už 10 let.

„Vypadá to jako kufřík, ze kterého se rozloží volební budka včetně plenty. Kufřík stojí na kovových nožičkách a uvnitř je dotyková obrazovka, na které volič volí,“ popisoval Kasík. Terminál podle něj není připojen k žádné síti, aby nemohl být napadnutelný hackery přes internet nebo mobil. Na dotykové obrazovce pak najdete podobný vzhled, který znáte z internetových stránek.

V praxi pak volba probíhá ve čtyřech krocích. „Nejprve volební komise ověří, že je to registrovaný volič, označí ho v seznamu, terminál mu aktivují a teprve poté ten terminál přijme hlas,“ řekl Kasík. Poté, co vás komise opustí a nechá vás vaší volbě, se vám na obrazovce objeví jakýsi virtuální průvodce, který vám vše vysvětlí. Až poté, co se s možnostmi a podmínkami volebního terminálu seznámíte, vás pustí k samotnému „meny“ kandidátů. 

Po samotné volbě vám pak podle Kasíka přístroj nabídne rekapitulaci. „Poté, co to potvrdíte, tak je ten hlas odeslaný a už ho nemůžete měnit. To je samozřejmě podstatná věc, protože se mluví o tom, aby tím hlasem nemohl manipulovat. Tím, že jste odvolili a potvrdili jste to, tak už se ani nedá dohledat, který byl ten váš hlas. Tím pádem ho nikdo nemůže změnit,“ uvedl.

Výhodou takového hlasování je pak samotné sčítání. Ve chvíli, kdy volby skončí, volební komisi jen stačí zmáčknout tlačítko a veškeré výsledky se jim během minuty vyhodnotí. „Nevýhodou jsou naopak kontroverze, které se kolem toho za posledních 10 let objevují. Děly se různé chyby a nedostatky. Proto se automaty budou nejspíš v příštích letech masivně nahrazovat novějšími modely,“ řekl Kasík.

 

 

Video o amerických volebních terminálech si můžete přehrát zde. Celý rozhovor s redaktorem serveru technet.cz Pavlem Kasíkem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Americké volební terminály vám dají výsledky okamžitě. Podívejte se, jak fungují Foto: Joseph Sohm / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Drony mají nové využití, střeží domy

    Byznys ·

    Startup Sunflower Labs přišel s novým bezpečnostním systémem pro váš dům. Možné hrozby detekuje a zkoumá pomocí dronu. Záběry z něho si pak můžete kdykoliv přehrát na …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.