Alter Eko: V Evropě je potřeba zmobilizovat pracovní sílu, lidé se musí stěhovat za prací

Jih Evropy se potýká s vysokou nezaměstnaností. České firmy naopak potřebují nové pracovníky. Proč se tedy Italové, Španělé nebo Portugalci nepokouší uplatnit na českém trhu práce? V pořadu Alter Eko na to v rozhovoru s publicistou a konzultantem Romanem Chupatým hledala odpověď hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. V tomto ohledu je zapotřebí, aby se v Evropě zmobilizovala pracovní síla a lidé se tak začali stěhovat za prací. Dobrým příkladem mohou být Spojené státy americké.

Původní model evropské měnové unie se zakládal na mobilitě pracovní síly. K naplňování této strategie ovšem nedochází jak v Evropě, tak ani v samotné České republice.

„Myslím si, že je tady obrovský prostor, jak i politici se mohou zamyslet nad zmobilizováním pracovní síly v Evropě a jak pomoci lidem se stěhovat za prací, tam kde je,“ řekla Horská na rádiu Zet. Zaměstnavatelé z České republiky si na jedné straně stěžují, že postrádají zaměstnance. Obyvatelům Španělska, Itálie nebo Portugalska se naopak nelíbí, že dostávají nízké sociální dávky a čelí vysoké nezaměstnanosti. Proč ale nevyužijí potenciál Evropské unie a otevřený pracovní trh, který jim evropské společenství naskýtá?

Italové se například podle Horské domnívají, že v Česku je nízké platové ohodnocení. Nepropočítají si jej ovšem s nízkými životními náklady. Ty jsou v Itálii na druhou stranu mnohem vyšší. „Někdo by měl možná přijet do Itálie a začít aktivně vysvětlovat, že tím, když se přestěhují do České republiky, tak nebudou mít v eurech takové příjmy, ale také nebudou platit nájemné jako v Miláně,“ uvedla Horská. 

 

 

Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše. Dnešními účinkujícími byli:

Roman Chlupatý  Publicista a konzultant zaměřující se na globální ekonomiku a politiku. Duchovní otec Alter Eko. Ultramaratonec, hrdý člen smečky Chlupatých.
Helena Horská Hlavní ekonomka Raiffeisenbank, přednášející na Škoda Auto Vysoká škola. Prezentacemi učí i baví. Spokojená manželka a matka.

O celém týmu se můžete dočíst zde.

 

Zdroj: Zet

Alter Eko: V Evropě je potřeba zmobilizovat pracovní sílu, lidé se musí stěhovat za prací Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.