Alter Eko: Technologie smazávají rozdíly, IS se proto stal důležitým politickým aktérem

Nové technologie smazávají rozdíly ve společnosti. Samozvaný Islámský stát (IS) se pak může například stát důležitým politickým aktérem. Internet a sociální sítě mu totiž pomáhají zviditelnit se. V době, kdy nebyl internet by takováto organizace získala mediální prostor jen stěží. V pořadu Alter Eko to v rozhovoru s politologem Michaelem Romancovem řekl Vít Střítecký z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Sílu internetu využívá i Rusko, které se prostřednictvím něj snaží bojovat proti západně liberálnímu světu. 

IS by se bez internetu a sociálních sítí nestal podle Stříteckého tím, čím v současnosti je. Prostřednictvím těchto kybernetických nástrojů totiž vybudoval účinnou propagadu. Radikální islamistická organizace v současnosti slábne a projevuje se to právě na jeho schopnosti generovat účinnou propagandu. I přesto jde ale o odstrašující příklad toho, jak internet může nebezpečně radikalizovat pohled lidí.

Východní a střední Evropa by se měla v této souvislosti podle Stříteckého obávat spíše Ruska. To se totiž snaží útočit prostřednictvím své propagandy na západní smýšlení pojící se k sociálně-ekonomickému řádu. „Pro nás z hlediska evropského prostoru bude daleko víc nebezpečná potenciální informační válka, kterou poměrně objektivně Rusko vede v současnosti se Západem. Netýká se to vlastně jenom Evropy, týká se to v současnosti i Spojených států (pozn. redakce – hackerské útoky na demokratickou stranu),“ řekl na rádiu Zet Střítecký.

Nejde pouze ale o hrozbu Ruska. Nebezpečí přinášejí i jiné skupiny, jejichž cílem je vybudování alternativy stávajícímu systému. Lidé by si tak měli dávat pozor na zkreslený obsah, který se šíří po internetu a sociálních sítích. „Může dojít k efektům, na základě kterých dojde k erodování řádu nebo mohou komplikovat dosáhnutí nějakého elementárního konsensu. To je pro moderní demokratické společnosti enormně důležité,“ uvedl Střítecký. 

 

 

Alter Eko je pravidelný magazín rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byl hostem Vít Střítecký z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, si můžete přehrát v playeru výše. Všechny ostatní díly jsou k dispozici ZDE.

  

Zdroj: Zet

Alter Eko: Technologie smazávají rozdíly, IS se proto stal důležitým politickým aktérem Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Odstoupení od TPP bude první věc, co Trump udělá

    Společnost ·

    Nadcházející americký prezident Donald Trump plánuje v rámci prvního dne ve funkci oznámit odstoupení od transpacifické obchodní dohody TPP. Ta přitom patří k součásti…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.