Alter Eko: Školy produkují nepotřebné absolventy, jde o faktor motivující firmy k automatizaci?

Dva roky se hovoří o tom, že nezaměstnanost nemá kam klesat. Opak je ale skutečností. Firmy se potýkají s nedostatkem pracovních sil především z technických oborů. Na vině je školství, které produkuje jinou strukturu absolventů. Konkrétně pak jde o studenty humanitních oborů. Může jít o motivaci, která průmyslové firmy donutí k ještě větší automatizaci. V pořadu Alter Eko o této problematice hovořila hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová s ekonomem Československé obchodní banky Petrem Dufkem. 

Negativní faktor představují i současné mzdy. Aktuální nejsou totiž dostatečným lákadlem pro potřebné lidi. Firmy jsou tak nuceny platy zvyšovat. Na trhu nejsou ovšem ani profese, o které má český průmysl zájem. Tuzemské školství totiž produkuje jinou strukturu absolventů, jež neodpovídá jeho potřebám. Tradiční ekonomiku tak může nahradit podle Dufka expandující ekonomika, v rámci níž se už delší dobu uplatňují automatizované procesy.

„Kdo byl kdy v automobilce, tak může rovnou říct, že na počátku jsou jen automaty. Lidé nastupují až někde v prostřední fázi. Nedostatek je sám o sobě motivující. Problém u mezd představuje to, co jste naznačovala. Růst je příliš velký, rychlý a může odradit některé firmy,“ řekl Dufek na rádiu Zet.

Češti pracovníci i kvůli tomu musí konkurovat Číňanům a levné konkurenci z Bangladéše. Otázkou zůstává, zdali podniky nevyřeší palčivý trend současnosti automatizací a robotizací výroby. Zaměstnanci poté naopak přijdou o práci a netradiční anomálie s ohledem na vysokou zaměstnanost rázem pomine.

„Letos za první polovinu roku už v podstatě rostou všechny mzdy. Ať už se podíváme na podrobné statistiky od Treximy, kde jsou pracovní místa až na úrovní pětimístného kódu, to znamená asi 700 profesí, tak všude vidíme sedm, osm, deset procent nárůstu,“ sdělil Dufek.

 

Celý rozhovor Evou Zamrazilovou s Petrem Dufkem si můžete poslechnout v player výše.    

Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

 

Zdroj: ZET

Alter Eko: Školy produkují nepotřebné absolventy, jde o faktor motivující firmy k automatizaci? Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Cena ropy se pohybuje na úrovni dvouletých maxim

  Společnost ·

  Ropa v úterý na světových trzích mírně podražila a ceny se nacházejí v blízkosti nejvyšších hodnot za dva roky. Obchodníci počítají s tím, že Organizace zemí vyvážejíc…

 2. Brno nově figuruje v síti kreativních měst UNESCO

  Společnost ·

  Brno nově figuruje v síti kreativních měst UNESCO. Po Praze se tam tak dostalo jako druhé v ČR. Síť se celkově rozšířila o 64 měst z 44 zemí světa. Na 

  SPD nepodpoří vznik Babišovy menšinové vlády

  Společnost ·

  Šéf hnutí ANO Andrej Babiš na úvodu úterní večerní schůzky požádal zástupce hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) o podporu své menšinové vlády. Novináře o tom po jed…

 3. Sony očekává celoročně rekordní zisk

  Byznys ·

  Japonské firmě Sony v rámci druhého fiskálního čtvrtletí stoupl zisk na 130,9 miliardy jenů (25,5 miliardy Kč). Loni přitom ve stejném období dosahoval na 4,8 miliardy…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.