Alter Eko: Eurozóna zlepšila nástroje určené k řešení krizových situací

Nelze vyloučit, že se eurozóna nebo nějaký její konkrétní stát dostane do problémů. Poslední hospodářská krize vznikla ovšem ve Spojených státech. Bývalý ministr financí a někdejší viceprezident Evropské investiční banky Ivan Pilip řekl v rozhovoru v pořadu Alter Eko s členem Evropského hospodářského a sociálního výboru Petrem Zahradníkem, že nástroje pro řešení krizových situací se oproti minulosti zlepšily. Eurozóna je tak na případné krize lépe připravena. 

„Určitě nikdo nemůže vyloučit, že se eurozóna nebo konkrétně nějaké její státy nemohou dostat do problémů, byť si myslím, že pokud tyto problémy nastanou, tak je způsobí problémy dané země, případně nějaká skutečně hluboká exogenní krizí. Jako byla například ta minulá, k níž došlo ve Spojených státech a nikoli v Evropě,“ řekl Pilip na rádiu Zet.

Vyvarovat se případným negativním dopadům vyplývajících ze vzniknuté ekonomické krize mají nově vytvořené nástroje. Mezi ně lze podle Pilipa považovat takzvaný evropský semestr, two-pack nebo six-pack. V případě evropského semestru jde detailněji o cyklus koordinace hospodářských a fiskálních politik v rámci Evropské unie. Je součástí rámce pro správu ekonomických záležitostí EU. Zaměřuje se na období 6 měsíců od začátku každého roku. Z toho důvodu se pak označuje jako semestr. V rámci evropského semestru předávají členské státy své rozpočtové a hospodářské politiky ruku v ruce s cíli a pravidly dohodnutými na úrovni EU.

 

Zdroj: Rada Evropské unie

 

Dalším nástrojem je podle Pilipa takzvaný two-pack. Konkrétně pak jde o balíček dvou regulací, jeho úkolem je vypracování přísnějšího rámce pro země eurozóny. Především pak jde o oblast fiskálního dohledu. První regulace detailněji posiluje fiskální dohled s ohledem na Pakt stability a růstu. Země poté musí do poloviny října každého roku odevzdat návrh rozpočtového plánu Evropské komisi k připomínkám. V rámci druhé regulace dochází ke stanovení procedury pro státy, jež se potýkají s problémy. Jde rovněž o země, které potřebují finanční pomoc. Tyto státy jsou pak pod větším drobnohledem.

Six-pack je balíčkem šesti opatření. Detailně jde o pět nařízení a jednu směrnici. Platí od 13. prosince 2011 pro celou EU. Jde o nástroj, který má řešit makroekonomickou nerovnováhu uvnitř Evropské unie a eurozóny. Více se o tom dočtete ZDE.

„Ono to jsou věci ve směs hodně technické a široké veřejnosti málo známé, ale zdá se, že pomáhají eurozónu držet daleko víc v nějaké disciplíně. Druhá věc je pochopitelně to, že se situace celkově zlepšila. Test těch nástrojů skutečně teď nenastává, protože snad kromě Řecka všechny země procházejí poměrně příznivým obdobím. Je tedy otázka, jestli nástroje situaci pomáhají řešit nebo jestli skutečně budou úplně pevné ve chvíli, kdy by se situace z hlediska ekonomického cyklu změnila,“ informoval Pilip.

 

Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše. Dnešními účinkujícími byli:

Petr Zahradník Ekonom, konzultant se specializací na EU. V minulosti byl mimo jiné poradcem prezidenta republiky a členem NERVu. Hobby: zahradník.
Ivan Pilip Bývalý ministr financí a někdejší viceprezident Evropské investiční banky. 

 

O celém týmu se můžete dočíst zde.

 

 

 

Alter Eko: Eurozóna zlepšila nástroje určené k řešení krizových situací Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Travolta daroval své letadlo australskému muzeu

    Společnost ·

    Americký herec John Travolta se rozhodl darovat své letadlo Boeing 707 australskému muzeu. Coby pilot s ním nalétal tisíce kilometrů. Letoun však podle něj potřebuje o…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.