Alter Eko: BRICS není jednotná jako v minulosti, problémem je směřování jednotlivých států

Společné hospodářské uskupení Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jižní Afriky (BRICS) se ve velké míře politicky rozchází. Pochopila to i samotná investiční banka Goldman Sachs, která stojí za jejím vznikem. V pořadu Alter Eko to řekl v rozhovoru s geografem z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Michaelem Romancovem hlavní ekonom společnosti Patria Finance Jan Bureš. Brazílie nebo Indie usilují o to, aby se staly demokraciemi. Na druhé straně tu máme ale Rusko a Čínu, jež jsou na úplně opačném konci. 

Příští rok uplyne patnáct let, kdy známý ekonom z banky Goldman Sachs Jim O'Neill napsal slavný článek „Dreaming with BRICs: The Path to 2050“. Díky tomu vznikla v roce 2003 slavná skupina BRICS. Po patnácti letech se podle Bureše ukazuje, že skupina není homogenní, jak se původně zdálo.

Tuto skutečnost přitom poznala i samotná investiční banka Goldman Sachs, která již s tímto uskupením nepracuje v takové míře jako v minulosti.

„Myslím si, že se skutečně hlavní členové vydali každý trochu jiným směrem. V tuto chvíli se dá říct, že je tam víc věcí, které je rozděluje, než spojuje,“ řekl Bureš na rádiu Zet.

Konkrétně jde pak o země, jež se snaží dosáhnout určité formy demokracie. Patří mezi ně Brazílie a Indie.

„Máme zde země, které za demokracie považovat nemůžeme. Jde o Čínu nebo částečně o Rusko. V souvislosti s tímto je potřeba se podívat na strukturu podnikové sféry. Máme zde země, kde většina zásadních podniků včetně finančního systému funguje na privátní bázi. Zase jde opět o Brazílii a částečně Indii. Máme zde Čínu, kde jsou vlastně všechny velké banky vlastněné státem a stát hodně mluví do fungování strategických podniků,“ sdělil Bureš. 

 

 

Celý rozhovor s Michaelem Romancovem a Janem Burešem si můžete poslechnout v player výše.    

Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

 

Zdroj: ZET

Alter Eko: BRICS není jednotná jako v minulosti, problémem je směřování jednotlivých států Foto: Jinward / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.