Administrativa USA zveřejnila na 210 jmen s vazbami na Putina, sankce proti Rusku nerozšíří

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí večer zveřejnila dlouho očekávaný seznam 114 ruských politiků a 96 ruských oligarchů. Před samotným zveřejněním mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov napadl USA s tím, že se snaží ovlivnit ruské prezidentské volby. Jde přitom o osobu, která také figuruje na daném jmenném seznamu. Volby se uskuteční letos v březnu.

„Skutečně se domníváme, že jde o přímý a zjevný pokus načasovat (sankce) tak, aby ovlivnily volby,“ komentoval americký seznam Peskov ještě před zveřejněním. „Nesouhlasíme s tím a jsme přesvědčeni, že žádný vliv mít nebudou,“ dodal vzápětí.

Na seznamu se octnul ruský premiér Dmitrij Medveděv, 42 blízkých poradců Vladimira Putina. Na seznamu rovněž figurují ministr zahraničí Sergej Lavrov, nejvyšší představitelé ruských tajných služeb FSB a GRU, ale i generální ředitelé významných ruských společností jako jsou Rosneft nebo Sberbank.

Na seznamu 96 oligarchů je i 13. nejbohatší Rus a známý majitel fotbalového klubu Chelsea Roman Abramovič, třetí nejbohatší Rus Michail Prochorov nebo hliníkový magnát Oleg Deripaska. Na „oligarchické části“ seznamu se však ocitli jen ti nejbohatší Rusové s majetkem přes jednu miliardu amerických dolarů.

Ještě více jmen níže postavených politiků nebo podnikatelů, kteří mají majetek menší, než výše zmiňovanou jednu miliardu dolarů je součástí tajného seznamu, který je k dispozici pouze americkému Kongresu. Federální ministerstvo financí sestavilo rovněž i seznam ruských státních a polostátních společností, tento seznam je však rovněž přístupný jen kongresmanům.

Senátor Konstantin Kosačov k veřejné části seznamu 210 jmen poznamenal, že Američané prostě jen přepsali kremelský telefonní seznam. Podobného názoru je i místopředseda ruské vlády Arkady Dvorkovič, ten v úterý ruským novinám sdělil, že nebyl překvapen, když našel své jméno na seznamu, o kterém řekl, že „vypadá jako kniha, kdo je kdo.“

 

 

Zdroj: Zet

Administrativa USA zveřejnila na 210 jmen s vazbami na Putina, sankce proti Rusku nerozšíří Foto: President of Russia: Vladimir Putin a Roman Abramovič

reklama

Další články

  1. Spojené státy neuvalí nové sankce proti Rusku

    Společnost ·

    Administrativa americké hlavy státu Donalda Trumpa Kongresu uvedla, že neuvalí nové sankce proti Rusku. Loňský zákon o sankcích proti Rusku podle amerického ministerst…

  2. Český pojistný trh loni zrychlil růst

    Byznys ·

    Pojišťovny loni v Česku vybraly na pojistném 122,9 miliardy Kč, což je meziročně o 3,8 procenta více. Životní pojištění stagnovalo, neživotní pojištění vzrostlo o 5,9 …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.