4 body jak se vyvarovat dopravním nehodám

Každoročně přijde při dopravních nehodách celosvětově o život okolo 1,3 milionů lidí. Zhruba 50 milionů jich je při nich zraněno. Jak se nehodám vyvarovat? Důležitá je investice do prvků aktivní a pasivní bezpečnosti vozidel. A jaké to jsou?  

1. Systémy pro bezpečnější vozidla

Moderní automobily disponují celou řadou prvků, které zvyšují bezpečnost. Vedle robustní karoserie, která je již z větší části tvořena vysokopevnostní ocelí, se o bezpečnost posádky stará také sestava airbagů. Dále jde o varovné, plně automatické a asistenční systémy. Pro vyšší bezpečnost dětí a správnou montáž dětské sedačky je využíván systém Isofix na zadním sedadle. Ten je většinou doplněn rovněž o dodatečný horní pás, zvaný TopTether.

2. Asistenční systémy řidiče

Jde o systémy, který jsou v bezpečnosti silničního provozu nezastupitelné. V kritických situacích přebírá asistenční systém část kontroly nad vozidlem a výrazně řidiči významným způsobem pomáhá.

3. Plně automatické systémy

Plně automatické systémy přejímají aktivitu za řidiče. Aktivují se v okamžiku, kdy řidič požádá o podporu nebo pomoc. Případně se některé zapojují do činnosti automaticky, ihned po uvedení vozidla do chodu a působí po celou dobu řízení. Výrazně omezují nebo snižují možnost kolize, případně eliminují následky vzniklé situace.

4. Varovné systémy vozidla

V kritické situaci řidiči poskytne systém jasnou a srozumitelnou informaci nebo varování jak jednat, ale nezasahuje do řízení.

 

 

Zdroj: Youradio News

4 body jak se vyvarovat dopravním nehodám Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1.  Startér: Jak nejlépe zafinancovat startup?

    Byznys ·

    Existují různé cesty, jak zafinancovat svůj startup. Oslovit investora, půjčit si od přátel nebo známých nebo shánět peníze pomocí crowdfundingu. Na českém trhu startu…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.