„Zpomalování čínské ekonomiky je daň za přechod k udržitelnějšímu růstu,“ říká Vlk

Zpomalování čínské ekonomiky je daň za přechod k udržitelnějšímu růstu. Analytik ze společnosti Patria finance Tomáš Vlk to řekl v souvislosti s loňskou statistikou, kdy čínská ekonomika vzrostla o 6,7 procent. Šlo přitom o nejpomalejší růst za posledních 26 let. Čína se ovšem snaží učinit opatření, která její ekonomiku transformují. 

Čína letos plánuje zavést reformy, které by měly pomoci vyřešit problematiku, jež se dotýká rostoucí zadluženosti země. „Čínská vláda se bude snažit o to, aby klesalo tempo zadlužení, klesalo zadlužení bank, utlumil se realitní trh, který právě toto zadlužení táhne. Další věcí je potom utažení měnových podmínek standardně centrální bankou. Sice k tomu nedojde asi nějak bezprostředně, ale v průběhu roku čínská centrální banka úrokové sazby postupně zvýší,“ řekl Vlk na rádiu Zet.

Řešení dluhu je přitom klíčovým bodem čínské ekonomiky. Jde totiž o největší problematiku, s kterou se země prezidenta Si Ťin-pchinga potýká. Zadlužení roste vysokým tempem a to jak v bankách, tak i ve firmách. Velká část zadlužení je ovšem v cizích měnách, konkrétně pak v dolarech. To je další riziko navíc.

Čína se současně snaží redukovat výrobu oceli a uhlí. Celkově pak chce redukovat export čínských surovin do západních zemí.

„Myslím si, že tou motivací je nadprodukce a neefektivní výroba. Aby se výrobky uplatnily na trhu, tak částečně musí být nějak podporovány a podobně. Je to snaha dát věci blíž k nějaké ekonomické realitě. Jde o nevyhnutelný proces, pokud čínský růst nemá být tak vrtkavý a nestabilní,“ řekl Vlk. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s analytikem ze společnosti Patria finance Tomášem Vlkem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

„Zpomalování čínské ekonomiky je daň za přechod k udržitelnějšímu růstu,“ říká Vlk Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Zeman bude opětovně kandidovat na prezidenta

  Společnost ·

  Prezident Miloš Zeman v rámci páteční tiskové konference veřejně oznámí opětovnou kandidaturu na českého prezidenta. Jeho plán figurovat v prezidentských volbách řekl …

 2. Tusk zůstává v čele rady

  Společnost ·

  Země Evropské unie dnes na summitu v Bruselu rozhodly, že prodlouží mandát současnému předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi. Na twitteru to uvedlo několik předsedů …

 3. IKEA se v Evropě zbavila 25 nákupních parků

  Byznys ·

  Švédský nábytkářský řetězec IKEA prodal 25 nákupních parků v osmi evropských zemích realitnímu fondu Pradera. Transakce v hodnotě 900 milionů eur (24,3 mld. Kč) se týk…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.