Západoevropští partneři Gazpromu slíbili zaplatit polovinu nákladů na Nord Stream 2

Západoevropští partneři ruské státní plynárenské firmy Gazprom zaplatí 50 procent nákladů na výstavbu plynovodu Nord Stream 2. Domluvili se na tom v pondělí. Tímto krokem došlo k odstranění významné překážky, která bránila plánům Ruska dodávat do Evropy větší množství zemního plynu. Náklady na výstavbu plunovovdu, který povede z Ruska do Německa, se mají vyšplhat na částku kolem 9,5 miliardy eur (255 miliard korun).

Nord Stream 2 spočívá v rozšíření současného plynovodu, který přivádí plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. Při podpisu v Paříži se pět firem z konsorcia - Uniper, Wintershall, Shell, OMV a Engie - usneslo, že každá poskytne po deseti procentech z celkové částky, což pro každou představuje až 950 milionů eur. Jediným akcionářem zůstane Gazprom, který ponese 50 procent nákladů.

Plynovod dlouhý 1225 kilometrů o kapacitě 55 miliard metrů krychlových plynu ročně by měl zahájit provoz v roce 2019.

„Finanční příslib evropských společností zdůrazňuje strategický význam projektu pro evropský trh,“ uvádí se ve společném prohlášení Gazpromu a konsorcia firem.

Projekt ruského státního gigantu, který se už tak podílí na zásobování Evropy plynem zhruba třetinou, ale vzbuzuje kontroverze. Východoevropské země upozorňují, že nový plynovod učiní z EU rukojmí Moskvy, zatímco státy na severu Evropy, zejména Německo, vidí jen ekonomické zisky. Oponenti projektu podle listu The Wall Street Journal poukazují také na to, že Nord Stream 2 ohrožuje energetickou bezpečnost Evropy a podkopává diplomatické snahy Bruselu podpořit Kyjev. Současně umožní Rusku omezit export plynu přes Ukrajinu a připravit ji o příjem z tranzitních poplatků.

Ředitel Gazpromu Alexej Miller už loni v létě uvedl, že po vybudování plynovodu Nord Stream 2 klesne tranzit plynu přes Ukrajinu na 10-15 miliard krychlových metrů ročně. To by byla desetina celkové kapacity tohoto plynovodu a necelá čtvrtina nynější přepravy. Gazpromu to zároveň ušetří na investicích do údržby potrubí 1,6 miliardy dolarů (38,5 miliardy korun) ročně, podotkl Miller.

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě. Loni se na evropské spotřebě zemního plynu podílel takřka třetinou, Evropa se na jeho příjmech podílí více než polovinou.

 

 

Zdroj: ČTK

Západoevropští partneři Gazpromu slíbili zaplatit polovinu nákladů na Nord Stream 2 Foto: Merkushev Vasiliy / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Nominujte svou oblíbenou firmu na Český Goodwill 2017

    Komerční sdělení ·

    Český Goodwill 2017 - ocenění pro firmy, kterých si lidé váží – znovu podpoří podnikatele a společnosti, které ke svému podnikání přistupují odpovědně. Pátý ročník oce…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.