„Změny třetího důchodového pilíře jsou atraktivní, důchodový systém ale nespasí,“ říká analytik

Poslanecká sněmovna před dvěma týdny rozhodla o tom, že příští rok zanikne druhý důchodový pilíř. Změny však čekají i zbývající dva pilíře. Podle analytika ve společnosti Partners Aleše Tůmy je však podpora soukromého spoření na důchod potřeba. V pořadu rádia Zet Tržní okénko řekl, že změny třetího pilíře k tomu stačit nebudou a spásu českému důchodovému systému nepřinesou.

Před dvěma týdny rozhodla Poslanecká sněmovna o tom, že druhý důchodový pilíř, do něhož od roku 2013 vstoupilo asi 85 tisíc klientů, příští rok zanikne. Zároveň také nastanou změny v prvním a třetím pilíři. Podle Aleše Tůmy se ve třetím pilíři zvýší daňové zvýhodnění a limit pro příspěvky zaměstnavatele. Kromě toho bude možné uzavřít smlouvu na doplňkové penzijní spoření pro dítě. Podle něj ale tyto změny nenahradí zrušení doplňkového pilíře. „Když jsme s velkou slávou zrušili druhý pilíř, je otázkou zda bude stačit zvýhodnění třetího pilíře. Myslím si, že ty navržené změny sice jsou atraktivní, ale asi to nebude to, co spasí budoucnost českého důchodového systému. Asi je třeba dělat víc,“ řekl Tůma.

Příkladem nedostatku ve změně třetího pilíře je podle Tůmy například spoření pro děti. „Přijde mi trochu absurdní spořit na penzi už dětem od kolébky. Většina lidí asi řeší spoření na vzdělání,“ řekl. Lidé se mohou dobře zabezpečit na penzi, pokud budou diverzifikovat způsoby spoření a racionálně využívat dostupné nástroje. „Určitě dává smysl investovat do podílových fondů, které jsou likvidnější než to doplňkové penzijní spoření. Když mi stát nabízí zpátky část daní na té státní podpoře penzijního spoření, tak je chybou to nevyužít. Samozřejmě i vlastní bydlení je nepochybně investice do budoucnosti,“ řekl Tůma.

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byl hostem Lukáš Kovandy analytik společnosti Partners Aleš Tůma, si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

„Změny třetího důchodového pilíře jsou atraktivní, důchodový systém ale nespasí,“ říká analytik Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.