Zet - Výběr ze zahraničního tisku: Setkání G20 a ohlédnutí za skotským referendem

Zasedání zemí skupiny G20, současný stav aliance NATO či ohlédnutí za skotským referendem o nezávislosti - to jsou hlavní témata dnešního zahraničního tisku.

Frankfurter Allgemeine Zeitung komentují setkání ministrů financí dvaceti nejvýznamnějších ekonomik, skupiny G20. Spojené státy se podle deníku snaží donutit Německo, aby zvýšilo státní výdaje. Francie zároveň doufá, že německá akce by mohla pomoci i její ekonomice. Německý ministr financí ale podle deníku správně oponuje, že takovou reakcí si lze koupit růst jen na omezenou dobu. Rozhodující je, jak se zachovají soukromí investoři, upozorňují Frankfurter Allgemeine Zeitung

Rakouský deník Die Presse rozebírá stav aliance NATO. Deník v této souvislosti připomíná výrok prvního generálního tajemníka NATO, že smyslem aliance je udržet Spojené státy americké v Evropě, Sovětský svaz mimo Evropu a Německo na dně. Deník upozorňuje, že se odté doby změnila pouze jedna věc – Německo už dávno na dně není a je v zájmu celé organizace, aby převzalo ve světě zásadní roli. Německo samotné se ovšem v takové roli nevidí, pokračuje deník. Jaká je budoucnost aliance NATO, se podle Die Presse uvidí. Situace na Ukrajině v současné době prověřuje západní hodnoty a situace v Iráku zase sílu světových mocností, uzavírá Die Presse.

Další rakouský deník Der Standard se vrací k referendu o skotské nezávislosti. Ačkoli většina Skotů nezávislost odmítla, musí politici začít brát snahy o nezávislost v Evropě vážně, domnívá se deník. Jedná se především o situaci ve Španělsku, Itálii a Belgii. Evropská politika by si měla uvědomit, že na výsledku referenda až tak nezáleží, pokračuje. Nyní mají státy i celá Evropská unie příležitost zamyslet se nad konceptem státního uspořádání. A to dřív, než separatistické tendence překročí zvladatelnou mez, píše deník. Přehlížet snahy o nezávislost znamená podstupovat značné riziko do budoucna, varuje Der Standard.

Britský The Guardian se ptá předsedy labouristické strany, jak zareaguje na skotské referendum o nezávislosti. Bez ohledu na výsledek hlasování se totiž ukázalo, že Velká Británie potřebuje zásadní změny. V rámci kampaně padlo mnoho slibů, teď zůstává otázka, zda je někdo zrealizuje. Labouristé vyzývali voliče, aby hlasovali proti nezávislosti Skotska, protože souhlas by byl příliš riskantní. Zachovat stávající pořádek je patrně ještě riskantnější, varuje The Guardian

Za referendem o skotské nezávislosti se ohlíží i The Telegraph. Deník se domnívá, že po referendu nastal pro Skoty čas, aby na nějakou dobu zapomněli na svoje touhy po samostatnosti. Místo toho by se britská politika měla chopit příležitosti a nabrat do plachet nový vítr, apeluje deník. Zásadní změny si ovšem žádají čas a uvážlivou akci, dodává The Telegraph.

Slovenská Pravda dnes píše o nových statistikách, podle kterých za posledních deset let vzrostl počet mladých lidí, kteří bydlí se svými rodiči. Víc než polovina lidí ve věku 25 až 34 let bydlí doma, píše deník. Důvodem je vysoká nezaměstnanost mladých lidí, vysoké pořizovací ceny bytů, stejně tak jako jejich nedostatek. Ten se přitom týká i bytů nájemních, píše deník. Všechny tyto faktory mají vliv i na to, že mladí lidé odkládají vstup do manželství, dodává dnešní Pravda.

Zdroj: zahraniční média

Zet - Výběr ze zahraničního tisku: Setkání G20 a ohlédnutí za skotským referendem Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.