„Zeman chce milostí pro Kajínka odvést pozornost od současné politické situace,“ říká Klíma

Nejznámější český vězeň Jiří Kajínek, který si odpykal už 23 let ze svého doživotního trestu, dostane od prezidenta Miloše Zemana ve druhé polovině května milost. Prezident to oznámil ve čtvrtek v TV Barrandov. Podle publicisty a investigativního novináře Josefa Klímy chce ale Zeman tímto rozhodnutím jen odvést pozornost od současného dění na politické scéně.

„Je to vrtěti psem. Novináři jsou pitomci, kteří se vrhnou určitě po Kajínkovi, a trochu zapadne ta jeho bezvýchodná situace, do které se sám uvedl tím, že nerespektuje Ústavu,“ řekl Klíma ve vysílání rádia Zet. Narážel přitom na to, že Zeman podmiňuje odvolání ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše z funkce zrušením koaliční smlouvy. Podle právníků by se však jednalo o protiústavní jednání a Senát už zvažuje podání ústavní žaloby proti prezidentovi.

Související: Právník: Zemanovi hrozí ústavní žaloba, účinnější by bylo ale zahájení kompetenčního sporu

Zeman se již v roce 2013 vyjádřil v televizi Prima pro obnovu řízení v Kajínkově kauze a dva roky poté to zopakoval. Loni uvedl, že si vyžádal Kajínkův spis, ale tehdy ještě říkal, že mu milost nedá.

Kajínek byl odsouzen plzeňským soudem na doživotí 23. června 1998. Odsoudil ho za to, že v roce 1993 zastřelil v serpentinách pod plzeňskou věznicí Bory podnikatele Štefana Jandu a jeho osobního strážce Juliána Pokoše. Druhý bodyguard útok přežil. V kauze ale dodnes panují určité nejasnosti. Místo milosti by tak podle Klímy bylo lepší celý proces obnovit, „vyslechnout všechny svědky znova, dopátrat z toho svědky, kteří v průběhu let změnily výpovědi a dozvědět se pravdu...Podle nás s Jankem se celé to vraždění odehrálo jinak a byli u toho další lidé, jsme o tom naprosto pevně přesvědčení. Možná tehdejší policajti. To je to, co tam drhne. To je to, co nevysvětluje určité věci a to, co stále dokola vzbuzuje pochybnosti,“ řekl.

Má šanci přežít?

Za 23 let, co Kajínek seděl ve vězení, se svět kompletně změnil. V době, kdy nastoupil svůj trest, tak mobilní telefony nebo počítače byly technologickou novinkou. Podle Klímy ale tyto věci nebudou představovat největší problém v jeho adaptaci na svobodný život. „Myslím si, že větší potíže mu budou činit psychické věci. Málokterý vězeň například umí přijmout to, že může být úplně sám, to, že najednou může zmáčknout kliku a dveře se samy neotevřou,“ uvedl.

 

 

Celý rozhovor s publicistou a investigativním novináře Josefem Klímou, který se kauzou Kajínka společně s Jankem Kroupou zabýval už od roku 2000, si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

„Zeman chce milostí pro Kajínka odvést pozornost od současné politické situace,“ říká Klíma Foto: Twitter /@PREZIDENTmluvci

reklama

Další články

  1. Kajínek dostane od Zemana milost

    Společnost ·

    Doživotně odsouzený dvojnásobný vrah Jiří Kajínek dostane od prezidenta Miloše Zemana ve druhé polovině května milost. Rozhodnutí o udělení milosti je připraveno, prez…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.