Země EU musí rychle přijmout pravidla o ochraně vnějších hranic, říká eurokomisař

Členské země Evropské unie a europarlament musí co nejrychleji přijmout legislativu, která zajistí zlepšení ochrany a bezpečnosti vnější unijní hranice. Po čtvrtečním jednání ministrů vnitra zemí EU o tom novináře informoval eurokomisař Dimitris Avromopulos odpovědný za tuto problematiku. Ten rovněž nevyloučil, že kontroly na některých vnitřních hranicích EU mohou i nadále pokračovat. Po polovině prosince by měly přitom stávající dohody skončit.

Avramopulos poznamenal, že tato otázka je v rozhodovací pravomoci členských zemí a on jejich postoj nemůže předjímat. Prodloužení kontrol si podle diplomatů přejí v této chvíli Německo, Rakousko a Švédsko, Evropská komise ve svém plánu návratu k plnému fungování schengenského prostoru ale předpokládá jejich odstranění před koncem letošního roku. O případném návrhu komise budou rozhodovat právě členské státy unie. Kontroly kvůli velkým počtům migrantů zavedly také Norsko a Dánsko.

Čtvrteční obsahově nabité jednání ministrů vnitra přineslo jen dílčí dohody v oblastech jako je potřeba zlepšení managementu ochrany vnější hranice - a tedy právě například odsouhlasení oněch systematických kontrol občanů unie a spuštění systému evropských cestovních informací označovaného jako ETIAS, který umožní předběžné kontroly a případě odmítnutí vstupu i lidem ze zemí, jejichž občané k cestě do EU nepotřebují vízum. „Musíme vědět, kdo naši hranici překračuje,“ komentoval to Avramopulos. Podle Kaliňáka by tyto kroky neměly ovlivnit například plynulost turistického ruchu.

Ministři vnitra ve čtvrtek podpořili také některé z částí Evropskou komisí navržené reformy unijního azylového „dublinského“ systému. Části jako je sdílení informací mezi zeměmi či transformace evropské azylové agentury jsou ale méně kontroverzní částí návrhů. V nich dál zůstává také v případě krizové situace spouštěný mechanismus přerozdělování žadatelů o azyl. Diplomaté ale míní, že stávající slovenské předsednictví tuto spornou věc nebude příliš posunovat kupředu, Bratislava patří spolu s dalšími státy regionu mezi země, které přerozdělování odmítají.

Podle náměstka českého ministra vnitra Jiřího Nováčka se státy dělí na ty, kteří si přejí solidaritu povinnou a solidaritu dobrovolnou. „Byla snaha posunout tuto věc dále, ale z reakcí všech států to vypadá, že bude zapotřebí ještě hodně diskusí na odborné úrovni,“ poznamenal náměstek.

Středoevropské země, včetně ČR, na nedávném neformálním summitu hovořily v souvislosti s migrací o „flexibilní“ či pružné solidaritě. Podle Avramopulose to znamená pružnost při hledání řešení. „Znamená to, že jsme flexibilní při spolupráci. Ale nakonec to, co se dohodne, bude respektováno všemi,“ podotkl.

Ministři včera rovněž prodiskutovali přípravu smluv s devíti státy například v Africe, které EU z hlediska migrace pokládá za klíčové. Uzavření na míru připravených dohod, podobných té jarní s Tureckem, by mělo usnadnit navracení neúspěšných žadatelů o azyl. Unie spoluprací států v migrační problematice podmiňuje svou vlastní kooperaci v mnoha různých oblastech.

 

 

Zdroj: ČTK

Země EU musí rychle přijmout pravidla o ochraně vnějších hranic, říká eurokomisař Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.