Ze zrušení těžební daně v Austrálii budou profitovat hlavně těžební koncerny

Austrálie zruší daň ze zisků těžebních firem. Pro zrušení odvodu, který před dvěma lety zavedla tehdejší labouristická vláda, se dnes vyslovil tamní Senát. Podle kritiků bude mít změna, která pomůže těžebním koncernům, negativní dopad na ochranu životního prostředí.

„Těžební daň je od nynějška zrušena,“ prohlásil po hlasování v Senátu australský ministr finančních služeb Joe Hockey. Návrh teď míří do dolní komory parlamentu, vláda však očekává, že tam již bude hlasování pouhou formalitou.

Odvod ve výši 30 procent se vztahoval na podniky, které těží uhlí a železnou rudu a mají roční zisk přes 75 milionů australských dolarů. Narazil ale na odpor velkých těžebních společností jako je BHP Billiton, Rio Tinto a Fortescue a nedařilo se mu vybrat zamýšlené částky.

Hlasování, kterému předcházela dohoda mezi vládou a stranou těžebního magnáta Clivea Palmera, podnítilo kritiku, že konzervativní premiér Tony Abbott dělá to, co chtějí nadnárodní těžební koncerny. Uvedla to agentura Reuters.

Pro Abbotta bylo zrušení těžební daně jedním z hlavních bodů volební kampaně. Návrh ale zůstal vězet v Senátu spolu s úspornými rozpočtovými opatřeními, která Canberra představila v květnu.

Dohoda mezi Palmerovou Sjednocenou australskou stranu a vládou zahrnuje zmrazení příspěvků ke státním penzím a zachování programu příspěvků pro školáky. Vláda tvrdí, že zrušení daně přinese úspory ve federálním rozpočtu. Podle kritiků však Abbott narušuje sociální ochranu obyvatel a ochranu životního prostředí.

Nepopulární daně Austrálie rušila i dříve. V červenci se tak stalo u daně z emisí oxidu uhličitého (CO2), kterou v rámci boje proti globálnímu oteplování zavedla teprve před dvěma lety. Kromě těžebních koncernů ji kritizovali i sami obyvatelé. Těm v jejím důsledku stouply ceny energií zhruba o desetinu.

Zdroj: ČTK

Ze zrušení těžební daně v Austrálii budou profitovat hlavně těžební koncerny Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.