Zahraniční tisk: Vůdce IS na útěku; NASA vytvoří nejmrazivější místo vesmíru

Světová média si všímají, že vůdce radikálů Islámského státu Abú Bakr al-Bagdádí údajně utekl z iráckého Mosulu a bojuje o vlastní přežití v poušti. Jedná se o nepotvrzenou zprávu, Bagdádí měl ale poslední veřejné vystoupení v listopadu. Zahraniční média dále píší, že americká vesmírná agentura NASA se chystá vytvořit na mezinárodní vesmírné stanici stokrát studenější prostředí než v okolním vesmíru. Chce tak studovat zpomalené atomy.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu bude s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Moskvě jednat o vývoji v Sýrii a o vlivu ruského spojence Íránu. Jak upozorňuje portál Deutsche Welle, oběma státům jde o zmírnění šíitského vlivu v regionu. Podle Netanjahua rozšiřuje Teherán svoje působení, pokouší se vojensky usadit v Sýrii s přístupem k moři, jakožto otevřít frontu na Golanských výšinách. Podle zatím nepotvrzených zpráv zabili už izraelské stíhačky v oblasti počátkem roku několik příslušníků íránské republikánské gardy.

 

Americký prezident Donald Trump zvažuje nasadit až tisícovku vojenských záloh v Kuvajtu do boje proti Islámskému státu. Jednotka by se lišila od současných amerických jednotek v zemi a pomáhala by USA a jejím současným šesti tisícům vojáků v regionu při boji proti islamistům v Sýrii a Iráku. Trumpova administrativa touhle iniciativou riskuje podle agentury Reuters v oblasti spor s Tureckem, svým spojencem v Severoatlantické alianci.

 

Samozvaný vůdce takzvaného kalifátu Abú Bakr al-Bagdádí, který je vůdcem radikálů Islámského státu, údajně utekl z iráckého Mosulu a bojuje o vlastní přežití v poušti. Nepotvrzenou zprávu amerických a iráckých činitelů zveřejnilo Rádio Svobodná Evropa-Rádio Svoboda. To zdůrazňuje, že Bagdádí naposledy veřejně vystoupil v listopadu, krátce po zahájení spojeneckých bojů v okolí iráckého Mosulu.

 

Britská premiérka Theresa Mayová bude na dnešním setkání představitelů Evropské unie čelit dalšímu tlaku kvůli navrhované pokutě pro Británii. Evropský úřad pro boj s podvody OLAF totiž žádá po Británii 1,7 miliardy eur kvůli tomu, že v přístavech nezabránila zločineckým gangům, které zaplavily černý trh na evropském kontinentu čínskými potravinami. Mayová dosud neaktivovala článek Lisabonské smlouvy číslo 50 a oficiálně nepožádala o vystoupení z Unie, připomíná britský deník The Guardian.


Americká vesmírná agentura NASA se chystá vytvořit nejmrazivější prostředí ve vesmíru, aby mohla studovat zpomalené atomy. Na mezinárodní vesmírné stanici vytvoří NASA stokrát studenější prostředí než v okolním vesmíru. V prostoru o velikosti krabice pak nejrůznějšími technologiemi naruší pohyb plynových částic a pokusí ve vzduchoprázdnu laserem a elektromagnetickým nožem zpomalit atomy tak, aby fyzikální zákony přestaly fungovat a nastoupily pravidla kvantové fyziky. Kvůli tomu vytvoří na stanici jen o biliontinu stupně teplejší prostředí, než je absolutní nula, uvádí britská deník The Independent.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Vůdce IS na útěku; NASA vytvoří nejmrazivější místo vesmíru Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.