Zahraniční tisk: V letadle EgyptAir byla nejspíš bomba; Trump podle Clintonové zruinuje zemi

Na palubě letadla společnosti EgyptAir pravděpodobně nastala exploze, píší dnes zahraniční média. Ukazují to pozůstatků osob, které minulý čtvrtek zahynuly při pádu egyptského letadla. Světová média si také všímá slovních přestřelek před americkými prezidentskými volbami. Demokratická kandidátka Hillary Clintonová například varovala, že její republikánský soupeř Donald Trump může způsobit státní bankrot. 

Řecká policie dnes ráno začala evakuovat největší neoficiální uprchlický tábor v Evropě. U města Idomeni na řecko-makedonské hranici podle britského deníku The Guardian žilo několik měsíců téměř 8 tisíc běženců. Tábor vznikl poté, co vloni v listopadu makedonská vláda zavřela hranici, a stal se symbolem špatného zvládání Evropy uprchlické krize. Navzdory snahám přesídlit migranty do oficiálních táborů někteří lidé nebyli ochotni odejít, protože doufali, že se hranice znovu otevřou nebo se jim podaří přejít za pomoci převaděčů. Evropské země zatím dohodu o přerozdělení uprchlíků uzavřenou vloni v létě nenaplňují.

 

Iráčtí vojáci musí pravděpodobně při dobývání iráckého města Fallúdža překonávat lidské štíty, píše americký deník USA Today. Militantní organizace Islámský stát, která město drží, totiž uvnitř města používá jako rukojmí civilisty. Převážně sunnitské město Fallúdža se nachází 65 km od hlavního města Bagdádu. V současné době je obklíčeno šíitskými a vojenskými milicemi a mělo by být brzy dobyto.

 

Zkoumání pozůstatků osob, které minulý čtvrtek zahynuly při pádu egyptského letadla, podle francouzského deníku Le Figaro ukazuje, že na palubě stroje pravděpodobně nastala exploze. Agentura Reuters však napsala, že vyšetřovatelé zatím stopy výbušniny nenašli. Jak uvedli řečtí vyšetřovatelé, letadlo společnosti EgyptAir se při letu z Paříže do Káhiry nečekaně otočilo o 90 stupňů vlevo a začalo padat a těsně před zřícením do moře se otočilo 360 stupňů vpravo. Havárii nikdo z 66 lidí na palubě nepřežil.

 

Lídři států či vlád Ruska, Francie, Německa a Ukrajiny spolu dnes v noci hovořili o řešení konfliktu na východní Ukrajině. Představitelé zdůraznili potřebu respektování příměří a zvýšení účinnosti monitorovací mise Organizace pro bezpečnosti a spolupráci v Evropě, která by měla obdržet vyšší pravomoci. Slovenský deník Pravda dále upřesňuje, že několik týdnů po ruské anexi Krymu v dubnu 2014 vypukly na východní Ukrajině boje mezi proruskými separatisty a ukrajinskými silami. Dohoda z února 2015 zprostředkovaná Francií a Německem přispěla k omezení bojů, ale snahy o politické řešení krize váznou.

 

V tureckém Istanbulu dnes začal dvoudenní světový humanitární summit OSN, všímá si portál francouzské rozhlasové stanice RFI. Zástupci 135 světových zemí na něm jednají o reorganizaci humanitárního systému v reakci na četné dlouhodobé krize. Výsledkem summitu by neměla být pouze formální dohoda nebo závazné texty. Hlavní dárci a humanitární agentury již včera navrhli konkrétní postupy. Jedná se hlavně o snížení zbytečných výdajů a rozptýlení financi mezi dárci a oběťmi katastrof či konfliktů.

 

Ve Spojených státech před prezidentskými volbami vrcholí boj o voliče. Podle amerického portálu ABC News demokratická kandidátka Hillary Clintonová varovala, že její republikánský soupeř Donald Trump může způsobit státní bankrot, stejně jako zruinoval své společnosti. Clintonová se v minulosti zaměřila i na kritiku Trumpovy zahraniční politiky a označila ho za „neřízenou střelu“. Bývalá ministryně zahraničí Spojených států miliardáře vyzvala ke zveřejnění daňových přiznání, která podle ní mohou ukázat, že není zdaleka tak úspěšný, jak se zdá.

Zahraniční tisk: V letadle EgyptAir byla nejspíš bomba; Trump podle Clintonové zruinuje zemi Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.