Zahraniční tisk: V EU vzroste úloha francouzštiny a němčiny na úkor angličtiny

Světová média píší o tom, že vystoupení Velké Británie z Evropské unie bude mít dopad mimo jiné na dorozumívací jazyky v evropských institucích. Předpokládá se, že nyní vzroste úloha francouzštiny a němčiny na úkor angličtiny. Zahraniční média se také domnívají, že brexit nám bude připomínat, že některé záležitosti by se neměly rozhodovat v referendu. Podcenění důsledků referenda přitom přiznali už někteří britští politici.

Evropský parlament vyzval k okamžitému zahájení procesu ukončení členství Velké Británie v Evropské unii a k aktivaci ustanovení Lisabonské smlouvy. Chce totiž zamezit nejistotě, která by mohla poškodit celistvost Evropské unie. V usnesení přijatém 395 hlasy proti 200 europoslanci zdůraznili zejména to, že „vůle vyjádřená britským národem musí být plně a svědomitě respektována“, píše francouzský deník Le Figaro. Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident François Hollande však podle Le Figaro zatím nepředstavili strategii reakce na tuto nejnovější politickou výzvu.

 

Ve Francii dnes pokračují protesty proti chystané reformě zákoníku práce, server francouzské rozhlasové stanice RFI přináší aktuální informace. Francouzský senát by totiž měl dnes hlasovat v prvním čtení o liberálnější verzi textu zákona. Senát chce například firmám umožnit 39hodinovou týdenní pracovní dobu místo 35hodinové. Pokud bude reforma schválena, firmy budou mít možnost propouštět zaměstnance pouze z důvodu poklesu obratu nebo zakázek. Senátoři se budou také vyjadřovat k sociálním dávkám mladým před nástupem do zaměstnání.

 

Vystoupení Velké Británie z Evropské unie bude mít dopad mimo jiné i na statut angličtiny jako dorozumívacího jazyka v evropských institucích. Podle amerického deníku The Wall Street Journal přestože má Evropská unie 24 pracovních jazyků, nyní vzroste úloha francouzštiny a němčiny na úkor angličtiny. Očekává se například, že předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker zvrátí tradici trojjazyčných projevů a své dnešní vystoupení k zákonodárcům přednese pouze ve francouzštině a angličtině.

 

Francouzský magazín Le Point zveřejnil smutnou zprávu o úmrtí známého italského herce Buda Spencera, alias Carla Pedersoliho. Bylo mu 87 let. Bud Spencer byl známý především filmy, kde hrál s Terencem Hillem. Svůj pseudonym si vybral podle piva (Bud) a Spencer je na počest idolu Spencera Tracyho. Kariéru začal v roce 1967 v žánru špagety western. Natočil řadu komedií, mezi nimi například Pravá a levá ruka ďábla, Sudá a lichá nebo Dvojníci.

 

Lídři tří nejsilnějších španělských politických stran Ciudadanos, Lidové strany a Španělské socialistické dělnické strany PSOE se po nedávných předčasných parlamentních volbách pokusí sestavit vládu, píše španělský deník El País. Pedro Sánchez, Mariano Rajoy a Aberto Rivera by tak měli vyřešit již šest měsíců trvající patovou situaci na Španělské politické scéně. Rozhodující úlohu při formování nového kabinetu bude mít pravděpodobně PSOE.

 

Brexit je připomínkou, že některé záležitosti by se neměly rozhodovat v referendu, domnívá se americký deník The Washington Post. Někteří britští politikové již přiznali, že některé důsledky referenda podcenili. Ani ne hodinu po oznámení výsledků lídr Strany nezávislosti Nigel Farage přiznal, že klíčové sliby v jeho kampani byly nepřesné. Kritikové tvrdí, že celá krize vznikla, protože dosavadní premiér David Cameron se snažil v roce 2013 vyhnout politickým závazků.

 

Turecký prezident Recepp Tayyip Erdogan se omluvil za sestřelení ruského vojenského letadla před sedmi měsíci na hranici Sýrie. Příčinou bylo údajné narušení tureckého vzdušného prostoru. Tento vstřícný krok by mohl vylepšit rusko-turecké vztahy, míní britský portál Epoch Times. Po incidentu Rusko zavedlo přísné sankce na tureckou ekonomiku. Kreml citoval tureckého prezidenta, který v dopise dokonce vyjádřil kondolenci rodinám zabitého pilota. Turecko několik hodin před tím oznámilo také detaily dohody s Izraelem o napravení vztahů.

Zahraniční tisk: V EU vzroste úloha francouzštiny a němčiny na úkor angličtiny Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.