Zahraniční tisk: Uzavření případu letecké havárie u Smolenska; Kuba a USA obnovily spojení

Zahraniční média píší 13. března o tom, že polská vojenská prokuratura zastavila pro nedostatek důkazů vyšetřování letecké havárie z roku 2010, při níž zahynul tehdejší polský prezident Lech Kačinsky. Média si také všímají obnovení přímého telefonického spojení mezi Kubou a Spojenými státy. 

Slovenský deník SME píše, že vojenská prokuratura ve Varšavě zastavila vyšetřování letecké tragédie z roku 2010, při které u Smolensku havaroval polský prezidentský speciál TU-154 M. Na palubě stroje zahynulo všech 96 lidí včetně polského prezidenta Lecha Kačinského a dalších předních představitelů polského státu. Vyšetřovatelé mimo jiné prověřovali, za jakých okolností na stejném místě přistálo jen několik desítek minut před havárií novinářské letadlo JAK-40. Jeho pilotům hrozilo obvinění z "neúmyslného způsobení bezprostředního nebezpečí katastrofy", protože se strojem přistávali už za snížené viditelnosti. Vyšetřovatelé ale nyní proces pro nedostatek důkazů uzavřeli. Slovenský deník Sme upozorňuje, že podezřelí piloti odmítají svůj postup komentovat, dokud nedostanou vyrozumění soudu písemně. 

Členové Rady Bezpečnosti OSN zahájili jednání o zrušení sankcí proti Íránu, které by mělo následovat po uzavření dohody o jaderném programu země. Povolení obohacování uranu od OSN by bylo právně závazné i pro Spojené státy, jejichž republikánští senátoři v uplynulém týdnu naznačovali, že platnost případné dohody stojí a padá na funkčním období demokratického prezidenta Baracka Obamy. Jednání se budou podle agentury Reuters odehrávat minimálně v následujícím březnovém týdnu.

Větší hrozbou než Rusko je pro Ukrajinu zkorumpovanost domácích úředníků, píše komentář magazínuThe Foreign Policy. Zbavit se úplatků v soudnictví, u policie a v politice by Ukrajinu podle Foreign Policyskutečně dokázalo přiblížit Evropě. Protože je země korupcí prorostlá už od dob získání formální nezávislosti na sovětské Moskvě, je podle časopisu dobrým znamením, že v ukrajinské vládě nyní zasedají i cizinci – ministryní financí je Američanka, ministrem zdravotnictví Gruzínec a sektor hospodářství vede Litevec. Magazín naznačuje, že první na řadě v reformách by mohl být bohatě dotovaný státní podnik Naftogaz. To by spolu s uvolněním cen domácích energií, mohlo znamenat dobrý začátek komplexní změny, kterou požaduje i Mezinárodní měnový fond. Ten minulý měsíc slíbil podpořit Ukrajinu 17 miliardami dolarů.

Spojené státy a Kuba obnovily přímé telefonické spojení. Až doposud se hovory musely odehrávat přes třetí země, což se volajícím prodražilo. Viceprezident první americké telekomunikační společnosti, která uzavřela dohodu se státním kubánským sektorem floridskému deníku Miami Herald, řekl že bude brzy zahájena i modernizace kabelů, která umožní ostrovnímu státu lepší internetové připojení. Server Russia Today připomíná, že od amerického embarga v šedesátých letech zůstaly staré podmořské kabely americké společnosti AT&T z časů před komunistickou revolucí ležet na mořském dně. V osmdesátých letech už byly zastaralé. Nový krok ve zlepšování vztahů obou zemí pomůže i dvěma milionům kubánských imigrantů v USA, kteří chtějí telefonovat příbuzným na Kubu.

Úspěch v boji proti africkým islamistům z hnutí Boko Haram se v Nigérii obrací proti džihádu. Podle deníku New York Times to ale není zásluha nigerijské armády. Hlavní boje, které se odehrávají v noci, vedou stovky najatých žoldáků, převážně z Jižní Afriky, ale i z Ruska a Ukrajiny. Profesionální komanda mají lepší vybavení než místní armáda i islámističtí povstalci a pracují s přístroji pro noční vidění. Podle jednoho ze západních diplomatů provádí žoldáci v noci v povstaleckých táborech masakry, ke kterým se teprve za dne přihlásí místní armáda. Nigerijská vláda, která je pod tlakem blížících se voleb, tak získává zpátky vesnice a osady.

V hlavním městě severoafrického Čadu N´Djameně zemřeli tři lidé při policejním zásahu proti demonstraci a následných potyčkách, uvádí magazín Foreign Policy.  Příčinou nepokojů byl nový zákon o povinných přilbách pro motocyklisty. Ten dává podle magazínu smysl, protože motocykly patří v zemi k hlavním prostředkům hromadné dopravy a úrazovost v provozu je vysoká. Ceny přileb jsou ovšem příliš vysoké na poměry země, kde padesát procent obyvatel žije pod hranicí chudoby. Povinná přilba je tím pádem pro většinu řidičů nedostupná. To se týká zejména studentů, kteří masové demonstrace svolali.

Na svou facebookovou popularitu si nemůže stěžovat aligátor, který se tento týden procházel po golfovém hřišti v Englewoodu na západní Floridě. Při ženském turnaji se čtyřmetrový plaz procházel mezi jamkami. Jeden z místních hráčů ho při tom vyfotil a snímek publikoval na sociální síti. Daily Telegraph přináší rozhovor s majitelkou klubu, které telefonovaly desítky lidí z celého světa s otázkou, zda není zvíře na fotografii počítačově zvětšeno. Majitelka areálu novináře ujistila, že amatérský fotograf je osmdesátiletý důchodce, který o programech na úpravu snímků ani neslyšel. Dodala, že po hřišti nedávno chodil ještě větší aligátor, který měl čtyři a půl metru. Klub kvůli plazům ale nikdy hru nepřerušuje, protože by si v této aligátoří zóně jinak skoro nikdo nezahrál. Snímek krokodýla na greenu vidělo bezmála čtvrt milionu lidí.

Zahraniční tisk: Uzavření případu letecké havárie u Smolenska; Kuba a USA obnovily spojení Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Koruna je k dolaru nejslabší za 11 let

    Byznys ·

    Česká měna se dostala k americkému dolaru na nejnižší úroveň za téměř 11 let. Jeden dolar se včera v závěru obchodování prodával za 25,78 Kč. Koruna vůči dolaru od zač…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.