Zahraniční tisk: Turecko vyslalo 120 letadel s pomocí do Kataru; rekordní pokuta pro Google

Světová média si všímají, že Turecko vyslalo více než 120 nákladních letadel s pomocí do Kataru. Turecký export do Kataru se od začátku bojkotu Kataru čtyřmi arabskými zeměmi Perského zálivu ztrojnásobil. Více než třetinu exportu představuje jídlo. Zahraniční média dále píší o tom, že internetový gigant Google dostal od Evropské komise rekordní pokutu ve výši 2,42 miliard euro. Vyměřena mu byla za zneužití dominantní pozice v online průzkumu a prosazování svého porovnávače cen Google Shopping.

Evropská komise dnes vyměřila americké společnosti Google rekordní pokutu ve výši 2,42 miliard euro za zneužití dominantní pozice v online průzkumu a prosazování svého porovnávače cen Google Shopping. Technologický gigant s rozsudkem nesouhlasí a zvažuje se odvolat k Evropskému soudnímu dvoru. Francouzský deník Le Figaro doplnil, že zatím nejvyšší pokutu dostala v podobném případě v roce 2009 americká společnost Intel.

 

Odvolací soud v Haagu dnes potvrdil rozhodnutí soudu z roku 2014, že Nizozemí je částečně zodpovědné za masakr v Srebrenici, píše francouzský deník Le Monde. Tato východní bosenská enkláva byla pod ochranou OSN, 11. července 1995 ji však dobyly srbské jednotky a vyvraždili téměř 8 tisíc muslimských chlapců a mužů. Podle soudu Nizozemí, jehož vojáci vyhnali muslimské uprchlíky ze základny OSN, zodpovídá za smrt těchto 300 muslimů, protože věděli, že jim hrozí smrt.

 

Při inventarizaci slovenského Národního pokladu se ukázalo, že v rámci sbírky chybí zlato a některé z artefaktů jsou poškozené. Slovenský deník Pravda píše, že Matice slovenská se rozhodla otevřít bezpečnostní skříň uloženou v budově v Martině, aby zjistila aktuální stav kovové části sbírky. Při kontrole se však zjistilo, že několik desítek obálek s předměty ze zlata bylo otevřených a jejich obsah neodpovídal inventarizačním záznamům na obálkách, či dokonce chyběl, vysvětluje slovenský deník Pravda.

 

Americký nejvyšší soud včera schválil návrh prezidenta Donalda Trampa, který zakazuje vstup některým imigrantům, a zrušil rozhodnutí nižších federálních soudů, jež platnost pozastavily. Americký deník USA Today píše, že nejvyšší soud bude dále v říjnu znovu projednávat zákaz vstupu občanů cestujících ze šesti převážně muslimských zemí. V případě, že by ho posoudil jako nezákonný protiústavní, může ještě zvrátit své včerejší rozhodnutí.

 

Občané Evropské unie žijící ve Velké Británii budou muset po brexitu požádat o trvalý pobyt. To se podle britského deníku The Times týká tří milionů lidí. Systém by jim měl na základě žádosti poskytnout časově neomezené povolení k pobytu jako občanům ze států mimo Evropskou unii, kteří také žijí v Británii více než pět let. Britské ministerstvo vnitra slíbilo, že proces žádosti o povolení k trvalému pobytu co nejvíce zjednoduší.

 

Finanční podpora, kterou Spojené státy v posledních deseti letech poskytly na boj proti malárii, zachránila život téměř dvěma milionům afrických dětí, upozorňuje americký deník The New York Times. Zjištění přinesla studie porovnávající úmrtnost ve 32 afrických zemích. Program boje proti malárii zahájil prezident George W. Bush v roce 2005 a od roku 2010 ročně spolykal přes 500 milionů dolarů. Výsledky studie vyvrátily domněnku, že zahraniční pomoc není efektivní, protože k nižší úmrtnost dětí přispívá zlepšení hospodářství země.

 

Turecko vyslalo více než 120 nákladních letadel s pomocí do Kataru. Podle tureckého ministra hospodářství tento čin není proti nikomu namířený, jeho cílem je pouze poskytnout podporu obyvatelům Kataru. Turecký export do Kataru se od začátku bojkotu Kataru čtyřmi arabskými zeměmi Perského zálivu ztrojnásobil. Více než třetinu exportu představuje jídlo. Saúdská Arábie, Spojené Arabské Emiráty, Egypt a Bahrajn obvinily Katar z podporování terorismu a podněcování nestability regionu, vysvětluje turecký deník Hürriyet Daily News.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Turecko vyslalo 120 letadel s pomocí do Kataru; rekordní pokuta pro Google Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. BBC: Trumpa vnímá pozitivně pouze Rusko a Izrael

  Společnost ·

  Politika amerického prezidenta Donalda Trumpa je ve světě značně nepopulární. Pozitivně jej vnímají pouze Rusko a Izrael. Podle rozhlasového vysílání BBC World Service…

 2. Královně Alžbětě vzroste plat o 6 milionů liber

  Byznys ·

  Britské královně Alžbětě II. v příštím roce vzroste anuální příjem z veřejných prostředků o osm procent, tedy o více než 6 milionů liber. Podle BBC se tak stalo poté, …

 3. Hudební aplikace Youradio v Česku boduje

  Tech ·

  Hudební aplikace Youradio, která je produktem multimediálního domu Lagardere Active ČR, získala 2. místo v anketě Mobilní aplikace 2017 v kategorii média. Tato aplikac…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.