Zahraniční tisk: Trump změní postoj k Sýrii; ruský soud zařadil Svědky Jehovovy po bok IS

Zahraniční média píší o tom, že americký prezident Donald Trump odsoudil syrskou vládu za úterní chemický útok v provincii Idlib. Uvedl také, že hodlá svůj postoj vůči Sýrii změnit. To nejspíš zkomplikuje i americké vztahy s Moskvou, která režim Bašára Asada vojensky podporuje. Světová média dále uvádí, že ruský nejvyšší soud odmítl uznat Svědky Jehovovy za oběť politického útlaku. Naopak sektu zařadil po boku Islámského státu nebo Al Kaidy mezi extrémistické skupiny a zakázal jehovistům šíření propagační literatury.

Americký prezident Donald Trump obvinil syrskou vládu z toho, že úterním chemickým útokem v provincii Idlib překročila všechny meze. Washington hodlá svůj postoj vůči Sýrii změnit, jakým způsobem ale prezident Trump zatím nenaznačil. Zpravodajská agentura Reuters zdůrazňuje, že letecký útok, při kterém zahynulo na 70 civilistů včetně dětí, zkomplikuje i americké vztahy s Moskvou, která režim Bašára Asada vojensky podporuje. Kvůli útoku ostře odsoudilo Rusy i mimořádní zasedání Rady bezpečnosti OSN.

 

Europoslanci schválili rezoluci, podle které nebudou jednání s Londýnem o brexitu a nových obchodních podmínkách probíhat souběžně. Rozchod se má konat ve fázích a úkolem první etapy od května letošního roku bude dohodnout hlavní principy rozchodu s Británií. Jak upozorňuje portál německého rozhlasu Deutsche Welle, poslanci ve Štrasburku chtějí zabránit tomu, aby si Londýn ze současné spolupráce vybíral třešničky na dortu, poškodil evropské občany nebo zkomplikoval podmínky na hranici v Gibraltaru nebo Severním Irsku.

 

Slovenský parlament na osmý pokus zrušil Mečiarovy amnestie, jež chránily pachatele státního terorismu, píše slovenská Pravda. Milosti tehdejšího premiéra zajišťovaly totiž beztrestnost i členům tajných služeb, kteří zavlekli syna prezidenta Kováče v 90. letech do Rakouska. Zrušení amnestií má přispět k morálnímu ozdravění společnosti, není ovšem jasné, zdali budou teď pachatelé skutečně odsouzeni, píše deník.

 

Ruský nejvyšší soud odmítl uznat Svědky Jehovovy za oběť politického útlaku. Naopak sektu zařadil po boku Islámského státu nebo Al Kaidy mezi extrémistické skupiny a zakázal jehovistům šíření propagační literatury. Podle deníku The Moscow Times se ve více než třech stovkách jehovistických organizací v Rusku sdružuje na 175 tisíc věřících. Podle listu už v polovině letošního března požádalo ministerstvo vnitra nejvyšší soud, aby celou sektu na území Ruska zakázal.

 

Německá vláda schválila návrh zákona, který zakazuje svatby mladistvých. Podle chystané legislativy můžou soudy zpětně zrušit uzavřené sňatky osob mladších šestnácti let, ale i manželství, kde ženichovi nebo nevěstě bylo při svatbě méně než osmnáct. Portál Deutsche Welle upozorňuje, že k červenci loňského roku bylo ve Spolkové republice Německo mezi neněmeckými menšinami registrováno na 1 600 svazků s mladistvou osobou. Legislativa má podle kabinetu chránit přirozený vývoj mládeže.

 

Do roku 2075 se z islámu stane nejpočetnější náboženství. Podle výzkumu prestižního amerického výzkumného ústavu Pew Research Center překročí počet narozených dětí v islámských rodinách počet dětí křesťanských už za  dvacet let. Poměr populace bez vyznání se bude postupně snižovat, registruje prognózu britský deník The Guardian.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Trump změní postoj k Sýrii; ruský soud zařadil Svědky Jehovovy po bok IS Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.