Zahraniční tisk: Trump telefonoval s Putinem; letošní rok je tím nejteplejším rokem vůbec

Zahraniční média si všímají, že nový americký prezident Donald Trump si už telefonoval s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Probírali spolu neuspokojivý stav vztahů mezi oběma zeměmi, jakož i potřebu podniknout kroky vedoucí ke zlepšení vzájemných vazeb. Světová média dále píší, že rok 2016 bude nejteplejším rokem, který byl kdy zaznamenán. Průměrná světová teplota je o 1,2 stupňů vyšší než v období před průmyslovou revolucí. 

Poradce novopečeného prezidenta USA Donalda Trumpa je konspirátor, ale také bojovník proti antikoncepci, všímá si slovenský deník SME. Steve Bannon vedl pravicový portál, který očerňoval menšiny, ženy, ale i Hillary Clintonovou. Teď má být klíčovou postavou v Bílém domě. O poradkyni Hillary Clintonové jeho portál psal jako o saudskoarabské špiónce, antikoncepce podle něj způsobuje u žen šílenství a neatraktivnost. Server také dlouhodobě vyjadřuje podporu nejen Donaldu Trumpovi, ale například stranám jako je UKIP, francouzská Národní fronta a podobně. A právě bývalý šéf pravicového portálu s názvem Breitbart News se stal hlavním poradcem a stratégem budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jenže zatímco zvolení současného předsedy Republikánské strany vedoucím kanceláře Bílého domu republikány uspokojilo, v případě nejnovějšího kariérního postupu Stevea Bannona je tomu přesně naopak, konstatuje slovenský list.

 

Americký deník New York Times také komentuje nového poradce budoucího prezidenta USA Donalda Trumpa. Lidskoprávní organizace, demokraté a někteří členové Republikánské strany včera kritizovali rozhodnutí Donalda Trumpa jmenovat Stephena Bannona do vysoké pozice v Bílém domě. Bannon má podle nich nacionalistické a rasistické názory, které by měl nastávající prezident Spojených států amerických odmítnout, konstatuje americký list. 

 

Donald Trump udělal, co slíbil – zavolal Vladimiru Putinovi, informuje ruský deník Moscow Times. Podle oficiálního kremelského prohlášení spolu Vladimir Putin a Donald Trump poprvé na přímo mluvili právě během včerejšího telefonátu. Údajně spolu probírali „vysoce neuspokojivý“ stav vztahů mezi oběma zeměmi, jakož i potřebu podniknout kroky vedoucí k „normalizaci“ vzájemných vazeb a ke konstruktivní spolupráci v oblasti celé řady záležitostí, včetně boje proti mezinárodnímu terorismu a extremismu a válečného konfliktu v Sýrii. Podle Kremlu se dohodli na tom, že spolu zatím budou v pravidelném telefonickém kontaktu a že začnou plánovat osobní setkání, uzavírá ruský list.

 

Podle Organizace spojených národů bude rok 2016 nejteplejším rokem, který byl kdy zaznamenán, píše britský deník The Guardian. Z dat Světové meteorologické společnosti vyplývá, že průměrná světová teplota je o 1,2 stupňů vyšší než v období před průmyslovou revolucí. Pokud se tato předpověď vyplní, tak 16 z celkových 17 nejteplejších let, které byly zaznamenány, patří to současného století. Světová meteorologická organizace svou nejnovější zprávu zveřejnila na klimatické konferenci OSN, která se v těchto dnech koná v Marrákeši, informuje britský list.

 

Rakouský deník Der Standard se ohlíží za bulharskými a moldavskými volbami. Vize silné, jednotné, ale také svobodné Evropy podle rakouského deníku ztrácí na přitažlivosti. Ve volbách ve dvou východoevropských zemích byli zvoleni proruští kandidáti na prezidentský post. Průměrná mzda v obou zemích je velmi nízká: Například Moldavsko ležící mezi Ukrajinou a Rumunskem je s 234 eury nejchudší zemí v Evropě. O politice tam rozhodují oligarchové a korupce je v obou zemích velmi rozšířeným fenoménem, uzavírá rakouský list.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Trump telefonoval s Putinem; letošní rok je tím nejteplejším rokem vůbec Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. BBC: Francie zřejmě prodlouží výjimečný stav

  Společnost ·

  Francie zřejmě prodlouží výjimečný stav, který vyhlásila po loňských teroristických útocích v Paříži. BBC to řekl francouzský premiér Manuel Valls, podle kterého jsou …

 2. Malý průvodce britskými giny

  Společnost ·

  Gin je jeden z neodmyslitelných spiritů Velké Británie. V poslední době zde navíc zažívá malou renesanci. Minulý rok to bylo poprvé v historii, co prodeje ginu v Britá…

 3. V Indii zavládl chaos kvůli zrušeným bankovkám

  Byznys ·

  Chaotické scény se dnes odehrávaly po celé Indii, kde se miliony nervózních lidí zoufale snaží vyměnit staré bankovky, které před pár dny pozbyly platnosti. V dlouhých…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.