Zahraniční tisk: Tři roky vězení pro francouzského exministra; výročí útoku na Pearl Harbor

Světová média informují o odsouzení bývalého francouzského ministra rozpočtu Jéroma Cahuzaca na tři roky do vězení za praní špinavých peněz a daňové úniky. Proti dnešnímu rozhodnutí soudu se Cahuzac pravděpodobně odvolá. Zahraniční média si dále všímají, že od útoku na havajský Pearl Harbor už uplynulo 75 let. Ve středu si Spojené státy toto výročí připomněly státním svátkem.

Podle amerického deníku New York Times se zamýšlí nad volebním vítězstvím populistů v Evropě, v poslední době velmi častým, a nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa v podpoře venkovských voličů. Populistické politické strany jsou totiž v Evropě na vzestupu. Mají společné jedno – jejich voliči jsou hlavně obyvatelé venkova. Podobně jako Donald Trump, využívají nespokojenost venkovského obyvatelstva a jeho zášti proti obyvatelům měst. Evropské strany se zabývají stejnými tématy – imigrace, obchod a globalizace.

 

Spojené státy americké si včera připomněly státní svátek výročí útoku na Pearl Harboru, všímá si britský portál Epoch Times. Od útoku, který je pro Američany symbolem vlastenectví, nezlomnosti a odhodlání, letos 7. prosince uplynulo již 75 let. Amerika a každý národ na světě by si měly připomínat Pearl Harbor a katastrofy druhé světové války, poučit se z minulosti a hledat mírová řešení sporů. Spojené státy a Japonsko žijí v míru už 71 let, připomíná Epoch Times.

 

Jihokorejští poslanci dnes předložili návrh obžaloby prezidentky Pak Kun-hje, zapletené do korupčního skandálu, který na několik týdnů ochromil činnost jihokorejské vlády, píše francouzský deník Le Figaro. O dokumentu, ve kterém Pak Kun-hje obviňují z porušování ústavy, trestných činů a opomenutí ochrany proti korupci a zneužívání moci, bude zítra hlasovat jihokorejské Národní shromáždění. Do doby vynesení rozhodnutí bude funkce prezidentky zastávat premiér.

 

Syrský prezident Bašár Asad pokračuje v útocích proti rebelům, kteří stále zůstávají v několika čtvrtích na východě města, přestože stále více diplomatů požaduje zavedení příměří v Aleppu. Asad se totiž domnívá, že vítězství ve válce v Aleppu bude klíčovou etapou vedoucí k ukončení syrského válečného konfliktu. Pětidenní příměří v Aleppu a evakuaci civilních obyvatel, kteří zůstali v oblastech uvězněni od začátku devastující ofenzivy 15. Listopadu, požadovali i syrští rebelové, dodává francouzský portál France 24.

 

Bývalý francouzský ministr rozpočtu Jérome Cahuzac se pravděpodobně odvolá proti dnešnímu rozsudku na 3 roky tvrdého vězení za praní špinavých peněz a daňových úniků. Jeho ex-manželka byla potrestána dvěma lety vězení. Podle informací francouzského týdeníku Le Point měl Cahuzac držet skryté účty v zahraničí. V souvislosti s případem dostala pokutu 1,875 milionů euro za zatajování majetku také ženevská banka Reyl. Ve srovnání s původním návrhem jí však nebyly zamezeny bankovní aktivity.

 

Pobočka zpravodajské stanice BBC v thajském Bangkoku byla obviněna z urážky thajského krále Vajiralongkorna. Stalo se tak na internetovém portálu krále, který se své funkce ujal teprve nedávno. Vůdce thajské junty generál Prayuth Chan-ocha dokonce vyhrožoval využitím thajského zákona na ochranu majestátu, podle kterého se kritika královské rodiny trestá až 15 lety vězení, píše britský deník The Times.

 

Slovenský deník Pravda píše, že Paříž trpí nejvíce znečištěným ovzduším za posledních 10 let. Francouzská metropole proti tomu již druhý den bojuje a poskytuje hromadnou dopravu zadarmo. Úřady také vydaly nařízení, podle kterého mohli včera do centra města jezdit jen auta s lichými poznávacími značkami. Majitelé více než 1700 aut, kteří toto pravidlo v úterý porušili, museli zaplatit pokutu ve výši 35 euro. Opatření budou pokračovat i třetí den, pokud se meteorologická situace a emise nezmění.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Tři roky vězení pro francouzského exministra; výročí útoku na Pearl Harbor Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Vzestup a pád pečlivého protokoláře Forejta

    Společnost ·

    V úterý nastal konec spekulacím ohledně ředitele protokolu Pražského hradu Jindřicha Forejta. Ten totiž z osobních a zdravotních důvodů rezignoval na svůj post. Jeho p…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.