Zahraniční tisk: S uprchlíky se v Česku jedná jako se zločinci

Světová média píší dne 25. srpna o tom, že Česko jedná s uprchlíky jako se zločinci. Podle českých soudů a některých nevládních organizací jde dokonce o porušování mezinárodního práva. Média se dnes také zmiňují o vylepšování vztahů mezi Íránem a Velkou Británií, mezi kterými panovalo dlouholeté nepřátelství.

Česko nakládá s uprchlíky jako se zločinci, píše německý deník Frankfurter Rundschau.  V České republice podle tohoto listu došlo k masivnímu posílení policejních kontrol. Většina imigrantů je v České republice zadržována i přesto, že jen málo z nich zde žádá o azyl. České ministerstvo vnitra uvádí, že jedná v souladu s azylovým zákonem, podle kterého musí být cizinci bez povolení k pobytu po dobu řešení jejich případu zadržováni. Frankfurter Rundschau však upozorňuje, že nevládní organizace a české soudy to považují za porušení mezinárodního práva.

 

Bývalý německý ministr zahraničí Joschka Fischer varuje před selháním politiky Evropské unie, informuje německý list Die Welt.  Fischer si myslí, že nejednotnost členských států při řešení uprchlické krize ohrožuje další existenci samotné Evropské unie. Podle něj je totiž v tomto případě zapotřebí společné evropské úsilí, které je však mnoha státy odmítáno. Uprchlická krize navíc osvětluje i mnohem rozsáhlejší strukturální problém v Evropě, a tím je demografie. Evropané stárnou, jejich počet ubývá a přitom se přesto stále drží svých zvyků. Z toho důvodu se podle Joschky Fischera brání přistěhovalcům, protože imigrace přináší i sociální změny.

 

Turecký prezident Erdogan rozhodl o vypsání předčasných voleb. V zemi se totiž po volbách ze začátku června nepodařilo ani po téměř třech měsících sestavit koaliční vládu. Podle zpravodajské agentury Reuters na tento krok reagovala prokurdská Demokratická strana lidu vyjádřením, že je připravena podílet se na prozatímní vládě. Nedivila by se ale, kdyby se premiér snažil vytvořit vládu bez opoziční strany. V takovém případě by ovšem podle Kurdů došlo k porušení ústavy, uzavírá Reuters.

 

Britský ministr zahraničí věří v touhu Íránu po lepších vazbách se Západem. Uvedl to po návratu z Tehránu, kde se setkal s íránským prezidentem. V Íránu byla po čtyřech letech nedávno opět otevřena americká ambasáda. Podle britského deníku The Telegraph chtějí íránští vůdci změnit své vztahy také s Velkou Británií, kterou dosud považovali za nepřítele. The Telegraph píše i o nové éře v diplomacii Íránu vůči Sýrii.

 

Spojené státy americké vyšlou do Evropy stíhací letadla F-22 na podporu východoevropských členů NATO. Východní státy aliance jsou totiž znepokojené ruskými zásahy na Ukrajině. The Guardian uvádí, že zatím nebylo rozhodnuto o přesném počtu letadel, termínu ani místu nasazení. Tento krok je nicméně podle Guardianu v souladu s nedávnou výzvou amerického ministra obrany pro silný a vyvážený přístup k Rusku.

 

Deník SME píše o zprávě nevládní organizace Amnesty International, která kritizovala Saúdskou Arábii za nárůst počtu poprav. Mezi popravenými jsou často mladiství nebo osoby s mentálním postižením. Nespravedlivé soudní procesy se přitom vedou v utajení. V první polovině letošního roku bylo v zemi popraveno už 102 lidí, zatímco v celém loňském roce Saúdská Arábie vykonala jen 90 poprav. Amnesty International ve své nejnovější zprávě upozorňuje, že soudní systém saúdskoarabského království má velké nedostatky a nesplňuje mezinárodní normy.

 

Historické stíhací letouny až do odvolání nesmí provádět akrobatické lety na území Velké Británie. Zákaz je reakcí na sobotní tragédii na letecké přehlídce, při které přišlo o život nejméně 11 lidí. Americká televize NBC informuje, že pátrání po příčinách nehody začalo hned po zřícení letadla. Zároveň došlo k dočasnému omezení všech letů společnosti, která havarovaný letoun vlastnila.

Zahraniční tisk: S uprchlíky se v Česku jedná jako se zločinci Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. EPH jedná s Italy o koupi Slovenských elektráren

    Byznys ·

    Italská energetická společnosti Enel a česká skupina Energetický a průmyslový holdingu (EPH) zahájily jednání ohledně prodeje většinového podílu ve Slovenských elektrá…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.