Zahraniční tisk: Rusko odsoudilo prvního příslušníka IS; klimatický summit skončí koncem týdne

Zahraniční média si všímají toho, že v Rusku byl odsouzen první bývalý příslušník militantního hnutí Islámský stát (IS). Muž byl shledán vinným z účasti na nepřátelských akcích v Sýrii a z náboru nových členů skupiny v Rusku. Světová média také píší o tom, že by účastníci klimatického summitu měli dosáhnout dohody o řešení problému globálního oteplování už koncem tohoto týdne. Cílem dohody je zejména celosvětově snížit emise a finančně podpořit rozvojové země.

Účastníci pařížského summitu o změně klimatu COP21 by měli dosáhnout dohody o řešení problému globálního oteplování už koncem tohoto týdne, uvádí britský deník The Guardian. Cílem dohody je zejména celosvětově snížit emise a finančně podpořit rozvojové země. Ministři účastnických zemí se musí mimo jiné dohodnout na nastavení konkrétních emisních limitů, mechanismů sledování emisí i na finančních otázkách. Hlavní částí dohody bude stanovení cílů pro období od roku 2020, kdy vyprší současné závazky.

 

Britský deník The Times komentuje volební vítězství francouzské Národní fronty Marine Le Penové. Tato nacionalistická strana vymezující se proti přistěhovalcům získala v prvním kole francouzských regionálních voleb téměř čtvrtinu všech hlasů. Francouzský prezident François Hollande proto své Socialistické straně doporučil, aby v dalším kole voleb ustoupila v severních krajích Francie, kde je Národní fronta nejsilnější, a soustředila své síly na jiné regiony.

 

Let společnosti Air France z amerického San Franciska do Paříže musel být dnes v noci kvůli blíže neurčenému anonymnímu udání odkloněn do kanadského Montrealu, upozorňuje americký deník USA Today. Při incidentu nebyl nikdo zraněn. K podobným situacím, které obvykle končí nouzovým přistáním na nejbližším letišti, dochází poměrně často. Ve Francii i nadále platí vysoký stupeň ohrožení po útocích ze 13. listopadu, při nichž teroristé zabili 130 lidí, připomíná USA Today.

 

Rusko odsoudilo prvního bývalého příslušníka Islámského státu. Tural Ragimov byl odsouzen na čtyři roky v trestanecké kolonii a dva roky částečného domácího vězení. Muž byl shledán vinným z účasti na nepřátelských akcích v Sýrii. Ragimov po svém návratu do Ruska pomáhal organizovat nábor nových členů teroristické skupiny, které zároveň dodával zbraně. K činům se přiznal a při vyšetřování spolupracoval, píše ruský deník The Moscow Times.

 

Čínské hlavní město Peking vyhlásilo v pondělí večer nejvyšší stupeň ohrožení kvůli kritické smogové situaci, uvádí francouzský deník Le Figaro. Pekingský úřad pro životní prostředí oznámil zavedení řady opatření, která mají vést snížení emisí. Znečištění je připisováno hlavně automobilovému provozu, svůj podíl na něm však má i zvýšená spotřeba uhlí v zimě. Čínský prezident Si Ťin-pching, který se vrátil z Paříže z konference o klimatu COP21, se zavázal proti emisím skleníkových plynů způsobujícím znečištění ovzduší bojovat.

 

Jihoafrický soud dnes na kauci propustil paralympijského sportovce Oscara Pistoria, všímá si francouzský list Le Monde. Trestný čin atleta, který si dosud odpykával pětiletý trest za zabití jeho přítelkyně Reevy Steenkampové v nedbalosti, byl minulý týden nejvyšším odvolacím soudem překvalifikován na vraždu. Pistorius se proti rozsudku odvolal. Výše kauce byla stanovena na 700 dolarů. Atlet tak bude nadále v domácím vězení a jeho pohyb bude elektronicky monitorován. Za vraždu mu hrozí nejméně 15 let vězení.

 

Bratislavská univerzita Komenského se jako jediná slovenská vysoká škola umístila v žebříčku TOP 750 univerzit světa, píše slovenský deník Pravda. Univerzita obsadila 505.místo. Vysoce hodnocen byl zejména obor fyzika. Hodnocení mimo jiné zohledňovalo globální reputaci výzkumu za posledních pět let, vědecké publikace, monografie, konference nebo celkový počet indexových citací.

Zahraniční tisk: Rusko odsoudilo prvního příslušníka IS; klimatický summit skončí koncem týdne Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.