Zahraniční tisk: Putin ovlivnění amerických a francouzských voleb označil za fikci

Světová média dne 31. května informují o tom, že ruský prezident Vladimir Putin poskytl v rámci historicky prvního setkání ve Versailles s novým francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem exluzivní rozhovor. Podle ruské hlavy státu jsou zprávy o narušení amerických nebo francouzských prezidentských voleb Ruskem fikcí. 

Nejméně 80 obětí a 320 zraněných je bilance dnešního výbuchu kamionu v afghánském hlavním městě Kábulu, píše francouzský deník Le Monde. Exploze se odehrála v diplomatické čtvrti, kde se nachází vládní kanceláře a několik ambasád, a to v blízkosti německého a indického velvyslanectví. Afghánský ministr vnitra vyzval obyvatelstvo k darování krve v nemocnicích. K odpovědnosti za atentát se zatím nikdo nepřihlásil.

 

Ruský prezident Vladimir Putin po svém historicky prvním setkání ve Versailles s novým francouzským lídrem Emmanuelem Macronem poskytl exkluzivní rozhovor deníku Le Figaro. Ruský státník se v něm rozhovořil o své vizi nedůvěry mezi Rusy a západními zeměmi, o situaci na Ukrajině a v Sýrii. Spekulace o narušení amerických či francouzských prezidentských voleb Ruskem označil za fikci. Problémem číslo 1 je podle Putina terorismus.

 

Dvacítka francouzských europoslanců z různých stran je nyní vyšetřována kvůli údajnému fiktivnímu zaměstnávání asistentů v Evropském parlamentu. Obvinění, které vznesla Národní fronta, čelí i současná ministryně pro evropské záležitosti Marielle de Sarnezová. Ta podle portálu francouzské rozhlasové stanice RFI podala stížnost proti křivému obvinění. Obvinění je reakcí Národní fronty a její předsedkyně Marine Le Penové, která čelí obdobnému obvinění z fiktivního zaměstnávání parlamentních asistentů ve Štrasburku, připomíná RFI.

 

Vyšetřovatelé ruského zasahování do americké politiky se nyní zaměřují na zetě a poradce amerického prezidenta Jareda Kushnera a ruského bankéře Sergeje Gorkova. Jeho prostřednictvím měl Kushner podle nich usilovat o vytvoření přímého kontaktu na ruského prezidenta Vladimira Putina. Američtí federální vyšetřovatelé se proto snaží zjistit, k čemu tento kontakt měl Kushnerovi sloužit, napsal americký deník The New York Times.

 

Navzdory veškerým obviněním zatím nicméně důkaz o napojení amerického prezidenta Donalda Trumpa na Rusko zatím nebyl nalezen. Se strategií zaměřit pozornost na údajný vliv Ruska na americké prezidentské volby přišel tým Trumpovy demokratické soupeřky Hillary Clintonové. Tím měla být také vysvětlena její prohra ve volbách, soudí britský portál Epoch Times.

 

Slovenský deník Sme podotýká, že Trump a Rusko jsou už terčem až pěti vyšetřování. Některé z nich mohou skončit odvoláním. Prezidenta vyšetřuje i Kongres, kde mají většinu jeho republikáni. Kdyby něco zjistili, Trump by to nemohl hodit na politické oponenty. Deník upřesňuje, že Trump čelí podezření z napojení na Rusko prakticky od chvíle, kdy téměř přesně před dvěma lety ohlásil prezidentskou kandidaturu v republikánských primárkách.

 

Německá policie v Braniborsku zatkla mladíka podezřelého z plánování sebevražedného útoku v Berlíně. Sedmnáctiletý žadatel o azyl, který do Německa přišel sám v roce 2015, měl o plánu a zapojení do džihádu napsat své matce. Německý portál Deutsche Welle informuje, že vyšetřování pokračuje a syrská národnost mladíka ani jeho konkrétní plány zatím nebyly potvrzeny.

 

Moldavsko vyhostilo pět ruských diplomatů, napětí mezi vládou a prezidentem v Kišiněvu roste, všímá si ruský deník The Moscow Times. Diplomaté, jejichž jména nebyla zveřejněna, měli Moldavsko opustit už v pondělí. Moldavská vláda nicméně vysvětlení svého rozhodnutí neposkytla. Ruské ministerstvo zahraničí připravuje důraznou reakci. Moldavské rozhodnutí považuje za provokaci a ránu pro ty, kteří vyzývají k normalizaci bilaterálních vztahů s Ruskem.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Putin ovlivnění amerických a francouzských voleb označil za fikci Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Travolta daroval své letadlo australskému muzeu

    Společnost ·

    Americký herec John Travolta se rozhodl darovat své letadlo Boeing 707 australskému muzeu. Coby pilot s ním nalétal tisíce kilometrů. Letoun však podle něj potřebuje o…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.