Zahraniční tisk: Putin chce konfliktem prověřit jednotu OSN; Řekové připomněli Němcům nacismus

Světová média 6. února píší o názoru generálního tajemníka NATO Andrese Fogha Rasmussena, který tvrdí, že ruský prezident Vladimir Putin může vyvolat konflikt na Baltu, aby prověřil jednotu Severoatlantické aliance. Dále informují o řeckým ministru financí, který v epicentru evropského úsporného programu Němcům připomínal nacistickou minulost. 

Ruský prezident Vladimir Putin může vyvolat konflikt na Baltu, aby prověřil jednotu Severoatlantické aliance, tvrdí bývalý generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Řekl to britskému deníku Daily Telegraph. Podle Rasmussena nejde Putinovi jen o Ukrajinu, chce vrátit Rusko do role velmocenského hráče celé východní Evropy. Jelikož si však Rusko nedovolí zaútočit přímo, je velice pravděpodobná varianta hybridní války, tedy že v Estonsku nebo Lotyšsku, kde jsou početné ruské menšiny, vyvolá Rusko konflikt podporovaný takzvanými zelenými muži, bez známek intervence regulérní armády. To může u některých členů NATO vyvolat snahu nezapojit se a chránit raději své obchodní zájmy v Rusku nebo dokonce projevit sympatii s Kremlem. Nikdo podle Rasmussena vlastně neví, jak by se postupovalo, pokud by členská země NATO na základě článku 5 požádala armády Aliance o pomoc, a Rada NATO ji odmítla.

Druhá nejsilnější frakce poslanců v europarlamentu – socialisté a demokraté – označuje víkendové referendum na Slovensku za diskriminační a vyzývá Slováky, aby se při sobotním všeobecném hlasování za rodinu postavili za lidská práva. Bruselští poslanci označili podle deníku Sme tříotázkové referendum za diskriminační vůči menšinám. Otázky referenda se snaží blíže definovat rodinu a rozhodnout o podpoře jiných typů svazků než mezi jedním mužem a jednou ženou. Jiný článek ve stejném deníku tvrdí, že referendum je snahou občanské Aliance za rodinu jen formálně, polovina nevládních organizací, které ho podpořily, jsou prý řízené katolickými biskupy.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Francois Hollande dnes v Moskvě svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi představí nový mírový plán pro Ukrajinu. Na něm se včera v Kyjevě shodli s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem. Ukrajina podle agentury Reuters zřejmě přistoupila na současné územní rozdělení země, které v zohledňuje i autonomii oblastí momentálně dobytých ruskými separatisty. Nemusela se ale vzdát snahy o integritu úplně a nároky na nyní obsazené okresy může v budoucnu dál uplatňovat.

Londýnský deník The Times zaujalo, že řecký ministr financí začal v epicentru evropského úsporného programu Němcům připomínat nacistickou minulost. Janis Varoufakis měl totiž v Berlíně prohlásit, že Německo lépe než kdo jiný rozumí tomu, že dlouhá deprese a národní pokoření můžou podněcovat pravicový extrémismus. To vše řekl v kontextu žádosti o prodloužení finanční pomoci své zemi, podotýká deník.

Paříž zakázala, aby se v městě točily filmové honičky a akční filmy. Hlavním důvodem jsou obavy, že by herce v uniformách mohl někdo po skutečných atentátech na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo považovat za teroristy a napadnout je. Kromě toho by v dnešní napjaté době mohl leckdo uvěřit, že se jedná o skutečný zásah a na veřejnosti by vznikla nebezpečná panika. Zákazy natáčení se týkají i scén u náboženských budov a škol, dodává britský Independent.

Příliv Romů do Norska vedl k návrhu zákona o zákazu žebrání, píše americký Newsweek. Nejbohatší země Evropy, která má štědré sociální programy i pro přistěhovalce, chce podle týdeníku především omezit vliv romských žebráckých gangů. Počet romských imigrantů do Norska se od roku 2008 zdesetinásobil. Postižitelný má být podle nového zákona i člověk, který almužnu žebrákovi poskytne.

Evropská unie buduje v takzvané zóně C Západního břehu Jordánu stovky ilegálních příbytků pro Palestince, cituje izraelský deník Jerusalem Post zprávu pravicového sdružení Regavim. Podle ní v uplynulých letech přešla EU od pasivní diplomatické a finanční pomoci k aktivní spolupráci na budování obytných staveb, které umožňují postupné vznikání Palestinského státu bez jednání s Izraelem. Pravicoví aktivisté ukázali novinářům u silnice z Jericha do Jeruzaléma beduínské tábory, kde vedle stanů stojí i přízemní buňky s logem Evropské unie. Izraelské úřady stavby nelikvidují, protože by to poškodilo jejich image i dobré vztahy s Bruselem. EU už podle Jerusalem Post takto pomohla postavit stovky příbytků.

Ruský prezident Vladimir Putin v přímém přenosu kritizoval ministra dopravy Arkadije Dvorkoviče za to, že v rámci dopravních reforem zrušil některé venkovské spoje. Uprostřed nesvárů mezi ústředím státních drah a krajskými úřady tak Putin zareagoval na petice z dvaceti regionů, kde se kvůli rušeným trasám podstatně zhoršila dostupnost veřejné dopravy, píší The Moscow Times. Spory o státní dotace se podle komentátorů vyostřují zejména kvůli celkovému hospodářskému úpadku. Ministr po kritice od prezidenta slíbil, že spoje obnoví do čtyřiadvaceti hodin. Podle listu ale není jasné, kde na to chce vzít peníze.

Americké prezidentské volby se sice budou konat až za více než dvacet měsíců, přesto už se podle deníku Los Angeles Times v tuto chvíli ví, že jejich hlavním tématem budou nerovné příjmy, na kterých rok od roku tratí zejména střední třída. Od druhé světové války platy všech Američanů postupně rostly, v 80. letech začaly různé vrstvy bohatnout různým tempem a před patnácti lety se pro většinu rodin mzdy zmrazily. Voliči si toho podle průzkumů veřejného mínění Gallupova ústavu všimli: Dvě třetiny Američanů s nerovnoměrnou distribucí zisku nesouhlasí. A největší nespokojenost vládne v příjmové třídě mezi 30 a 75 tisíci dolary ročně.

Zahraniční tisk: Putin chce konfliktem prověřit jednotu OSN; Řekové připomněli Němcům nacismus Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Nespolehlivých plátců DPH je mezi firmami 165

    Byznys ·

    Počet nespolehlivých plátců v registru plátců daně z přidané hodnoty (DPH) stoupl do února na 165 firem. Oproti listopadu jde o desetiprocentní nárůst. Téměř 70 procen…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.