Zahraniční tisk: Popularita Merkelové roste; ruský útok by pobaltskou obranu zničil do 60 hodin

Světová média si všímají, že popularita německé kancléřky Angely Merkelové znovu roste. Podle průzkumů veřejného mínění vzrostla o devět procent. Merkelová je tak třetím nejoblíbenějším politikem v zemi. Zahraniční média dále předpokládají, že ruský útok v Pobaltí by zničil obranu tamních republik nejpozději do šedesáti hodin.Vyplývá to z odborné studie výzkumného ústavu Rand Corporation, který testoval možnosti a reakce NATO na případný ruský pokus o anexi regionu. 

Nejméně 280 lidí zabil na Haiti hurikán Matthew a patnáct tisíc dalších připravil o střechu nad hlavou. Větrná bouře, která zasáhla Bahamy a je nejsilnější větrnou smrští, která zasáhla americkou pevninu v uplynulých deseti letech, míří k americké Floridě, kde už guvernér vyhlásil stav ohrožení. Udeřit by měla v okolím Palm Beach a podle amerických úřadů se také tady očekávají oběti na životech, jak uvádí britský deník The Guardian. Částečně už byla zastavena doprava, někteří domorodci ale výzvy k evakuaci ignorují.

 

Syrský prezident Bašár Asad nabídl obklíčeným povstalcům v Aleppu milost, pokud složí zbraně. V opačném případě budou v intenzivním ostřelování města jeho jednotky pokračovat. Podobnou výzvu už v srpnu povstalci přijali v Daraje na předměstí Damašku, tentokrát však nabídku odmítli jako lest. Také mluvčí Bílého domu podle agentury Reuters nevěří, že by se syrská vládní vojska najednou začala zajímat o civilisty. Kdo nevyužije možnosti z města odejít a nesloží zbraně, vystavuje se nevyhnutnému osudu, oznámili ovšem Asadovci.

 

Ruský útok v Pobaltí by zničil obranu pobaltských republik nejpozději do šedesáti hodin. Vyplývá to z odborné studie prestižního amerického výzkumného ústavu Rand Corporation, který testoval možnosti a reakce Severoatlantické aliance na případný ruský pokus o anexi regionu. Litvu, Lotyšsko a Estonsko by NATO mohlo bránit tradičním protiútokem, jadernými hlavicemi nebo by se muselo se záborem pobaltských republik dočasné smířit jako se to jeví v případě ukrajinského Krymu, udává studie, kterou cituje slovenský deník SME.

 

Popularita kancléřky Angely Merkelové u německé veřejnosti znovu narůstá. Podle průzkumů veřejného mínění společnosti Deutsche Trend vzrostla o devět procent. S politikou kancléřky je velice spokojeno nebo spokojeno 54 procent dotázaných. Merklová je tak třetím nejoblíbenějším politikem v zemi. Nejpopulárnější je sociálnědemokratický ministr zahraničí  Frank Walter Steinmeier se 75 procenty, druhý ministr financí Wolfgang Schäuble, uvádí německý portál Deutsche Welle.

 

Teprve letos v srpnu ukončily slovenské soudy vyšetřování žaloby šéfa slovenské bezpečnostní informační služby SIS Ivana Lexy proti bývalému prezidentovi Kováčovi, který zemřel tento týden. Slovenský deník SME připomíná, že Lexa se tvrdě ohradil proti tomu, když prezident Michal Kováč před dvaceti lety Lexu veřejně spojoval s únosem svého syna do Rakouska. Slovenské úřady mezitím potvrdili, že první slovenský prezident Kováč bude mít státní pohřeb.

 

Kvůli obavám finančních trhů z nevýhodností brexitu klesla britská libra na své třicetileté minimum. Britský deník The Times uvádí, že jenom během tohoto týdne klesla hodnota libry o dvě procenta a ve vztahu k americkému dolaru dosáhla své nejnižší hodnoty od června 1985.

 

Včerejší vyhlášení volebních výsledků v Čečensku potvrdilo už potřetí ve funkci proruského prezidenta Ramzana Kadyrova. Při pětadevadesátiprocentní účasti získal devadesát osm procent hlasů voličů této severokavkazské republiky. Podle slovenského deníku Pravda si vládce Čečny nechal výsledky oznámit ke svým čtyřicátým narozeninám. Deník upozorňuje, že oslavy prezidentových narozenin jsou pro zbývající kritiky režimu nebezpečné. Před deseti lety zahynula při podobné příležitosti novinářka Ana Politkovská. Její příbuzní tvrdí, že její smrt měla být dárkem pro prezidenta Kadyrova.

 

Protidrogová válka filipínského prezidenta Rodriga Duterteho si od jeho červnového nástupu do funkce vyžádala už 3600 lidských životů. Policie jich zabila přes 1300 a jak uvádí londýnská agentura Reuters, seznamy osob k likvidaci pomáhali prezidentovým lidem sestavovat místní úředníci. Duterte se v uplynulém týdnu přirovnal k Hitlerovi a ujistil veřejnost, že odhadované tři miliony drogově závislých Filipínců by nejraději nechal zlikvidovat všechny.

 

 

Zahraniční tisk: Popularita Merkelové roste; ruský útok by pobaltskou obranu zničil do 60 hodin Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.