Zahraniční tisk: Pokles ruské ekonomiky o 3,4 procenta; Itálie zpřísnila protikorupční opatření

Světová média 22. května píši o tom, že Mezinárodní měnový fond odhaduje letošní propad ruské ekonomiky o 3,4 procenta. Mírné oživení očekává až v následujícím roce. Média se dále zmiňují o zpřísnění protikorupčních zákonů v Itálii. Stalo se tak kvůli provaleným korupčním skandálům z minulého roku. 

Mezinárodní měnový fond odhaduje letošní pokles ruské ekonomiky o 3,4 procenta. Mírné oživení očekává až v následujícím roce, nicméně pro veřejné finance Moskvy zůstávají dlouhodobým problémem nízké ceny ropy. Ruská ekonomika podle slovenského deníku Pravda prudce zpomalila už na počátku loňského roku. Kromě poklesu globálních cen ropy také kvůli západním sankcím uvaleným na Moskvu za vojenský zábor Krymu a podporu občanské války na Ukrajině.

Italský parlament zpřísnil protikorupční zákony poté, co se v uplynulém roce provalilo několik korupčních skandálů ve vysokých patrech italské politiky. Týkaly se příprav probíhajícího EXPA 2015 v Miláně, pětimiliardové protipovodňové bariéry v Benátkách a několika veřejných zakázek udělených radnicí v Římě. Agentura Reuters upozorňuje, že legislativa zvyšuje nejrůznější tresty za korupční jednání zhruba o dva roky až na deset let vězení. Postihy se týkají nabízených úplatků a vymáhání služby od státního úředníka. Podle žebříčku vnímání korupce Transparency International je Itálie podobně zkorumpovanou zemí jako jsou v EU Bulharsko, Řecko nebo Rumunsko.

Evropská unie nabízí svým východním sousedům na summitu v lotyšské Rize solidaritu, ale nic víc, konstatuje americký The Wall Street Journal. Evropští lídři kritizovali politiku Moskvy, která šikanuje bývalé země Sovětského svazu, ale naznačili, že sliby o uhlazení cesty ke členství v jejich osmadvacetičlenném klubu, nejsou závazné. Německá kancléřka Angela Merkelová už před setkáním se zástupci Arménie, Azerbajdžánu, Gruzie, Běloruska, Moldavska a Ukrajiny prohlásila, že nynější jednání nejsou nástrojem rozšíření EU. Německý server Deutsche Welle připomíná, že tento týden slíbila Unie středně velkým podnikům v těchto státech podporu 200 milionů eur.

Britští daňoví poplatníci budou možná muset tabákovým firmám zaplatit odškodné ve výši jedenácti miliard liber, tvrdí Daily Telegraph. Tabákové společnosti mají podle deníku dnes u londýnského soudu podat stížnost na britské úřady, které je nutí balit tabákové výrobky způsobem, který neumožňuje propagovat jednotlivé značky. Vážně tím prý poškodily jejich intelektuální vlastnictví a ochranné známky. Mezi prvními stěžovateli má být i majitel marlborek Philip Morris International. Firmy tak reagují na březnový zákon, který požaduje jednotné balení krabiček s cigaretami, kde by značka byla uvedena jen velice nevýrazně. Zákon má vstoupit v platnost v květnu 2016, ale předpokládá se, že jeho zavedení můžou průvodní předpisy zdržet až do roku 2017. Jelikož se objem cigaretového byznysu v Británii odhaduje na zhruba desítku miliard liber, je podle odborníků požadované odškodné přemrštěné. Je prý ale možné, že tabák vysoudí řádově miliardy.

Čína nabídla Rusku první mezinárodní rychlodráhu, která by obě země spojovala u dálnovýchodního Vladivostoku. Podle deníku The Moscow Times to včera šéfovi Primorské oblasti v Rusku nabídli komunističtí předáci z čínské provincie Ťi-Lin. Čínští stavbaři dokončí rychlodráhu do hlavního města regionu v srpnu. Pokud budou Rusové chtít, můžou ji společnými silami prodloužit přes hranici až do přístavu Vladivostok. Už v lednu referovala Bloomberg o návrhu na zbudování rychlostní železnice mezi Pekingem a Moskvou, která by stála skoro čtvrt miliardy dolarů.

Počet přistěhovalců do Británie vzrostl v loňském roce na 318 tisíc. To je podle deníkuThe Guardian jen o něco méně než v roce 2005, kdy Londýn zaznamenal největší nárůst migrantů  na Britských ostrovech vůbec. Statistiky ukazují, že vládní politika pro omezení přistěhovalectví nefunguje. Údaje za poslední čtvrtletí poukazují na to, že zejména počet mimoevropských přistěhovalců 42 tisíc roste stejně rychle jako počet přistěhovalců z Evropy, kterých za poslední tři počítané měsíce přibylo v Británii 62 tisíc.

Voliči v Irské republice budou dnes jako první na světě rozhodovat o budoucnosti homosexuálních sňatků v zemi pomocí referenda.  Deník Daily Telegraph líčí kampaň, kvůli které nejméně stovky a možná tisíce irských občanů žijících v Anglii cestují dnes ráno letadlem a trajekty do Irska, aby ve volebních místnostech svých okrsků posílili souhlas se zavedením sňatků pro osoby stejného pohlaví. Průzkum z roku 2013 ukázal, že tyto svazky v republice podporuje 70 procent voličů. Ve stejném roce také vláda naplánovala dnešní referendum. Aktuální průzkumy veřejného mínění mluví o sedmdesáti dvou procentech pro.

Evropě se nedaří ochrana přírodní biodiverzity. V ohrožení se momentálně nachází například třetina ptačích druhů, píše slovenský deník Sme. Ten vychází ze Zprávy o stavu přírody, kterou pro rok 2015 vydala Evropská komise. Za hlavního viníka označuje Brusel intenzivní zemědělství, které ohrožuje louky a stepi. Mořskou přírodu nejvíc drancuje rybolov, ze sladkovodního prostředí je nejvíc ohrožena rozmanitost druhů v řekách. Slovenský deník varuje zejména před úbytkem koroptví, které bývaly kdysi symbolem slovenského venkova.

Zahraniční tisk: Pokles ruské ekonomiky o 3,4 procenta; Itálie zpřísnila protikorupční opatření Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.