Zahraniční tisk: Obama navštívil Kubu; Turecko podle Sarkozyho nepatří do Evropy

Světová média dne 21. března informují o tom, že americký prezident Barack Obama zahájil oficiální návštěvu Kuby. Stalo se tak po 88 letech. Tehdy Kubu navštívil prezident Calvin Coolidge. Média si dále všímají toho, že podle bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho nepatří Turecko do Evropy.

Americký prezident Barack Obama zahájil oficiální návštěvu Kuby. Po 88 letech tak následoval Calvina Coolidge, jediného amerického prezidenta, který byl na Kubě před Obamou. Podle CNN je Obamova návštěva vyvrcholením změny v diplomatických vztazích obou zemí, jakou by si ještě před několika lety uměl málokdo představit. CNN však zároveň upozorňuje na to, že na Kubě jsou stále potlačována lidská práva. Podle kritiků Obamovy návštěvy bude ze sbližování s USA těžit hlavně autoritářský kubánský režim.

 

Turecko podle bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho nepatří do Evropy. Z historického i ekonomického pohledu je dokonce méně evropskou zemí než Rusko. Sarkozy, který podle serveru Russia Today upozornil například na turecké zacházení s Kurdy nebo na přístup země k novinářům, dále řekl, že každý, kdo Turecko řadí do Evropy, si přeje smrt Evropské unie. Lídr nejsilnější francouzské opoziční strany na druhou stranu podotkl, že proti Turkům nic nemá. Jde o spojence v NATO a Evropa je podle Sarkozyho potřebuje.

 

Brazilská vládnoucí koalice nemá podle zpravodajské agentury Reuters dostatečnou podporu na to, aby v senátu zastavila požadavek na odvolání prezidentky Dilmy Roussefové. Pokud by senátem návrh na odvolání prezidentky prošel, mohlo by to podle některých pozorovatelů spustit vlnu, která by skutečně vedla k jejímu konci v úřadě. Roussefová a její strana čelí velkému korupčnímu skandálu kolem státní těžařské firmy Petrobras. Zemi zároveň sužují ekonomické problémy a epidemie viru Zika. Rio de Janeiro přitom bude v srpnu hostit největší sportovní akci světa - olympijské hry.

 

Donald Trump už ze svého investoval do kampaně před americkými prezidentskými volbami téměř 25 milionů dolarů. Miliardář podle deníku USA Today své příznivce aktivně nevyzývá k tomu, aby mu na kampaň přispěli, přesto za poslední měsíc získal od veřejnosti dva miliony dolarů. Tři čtvrtiny této částky tvořily dary menší než 200 dolarů. Trumpovy náklady na kampaň jsou navíc menší než v případě jeho hlavního konkurenta Teda Cruze. Důvodem je mimo jiné i to, že dominuje veškerému televiznímu zpravodajství, aniž by musel platit za reklamu.

 

Od vypuknutí aféry přezdívané Dieselgate uplynulo už půl roku. Automobilka Volkswagen krátce poté přiznala, že do svých vozů montovala zařízení schopné zkreslovat výsledky měření emisí. Deutsche Welle upozorňuje na to, že Volkswagen sliboval nápravu a zevrubné vyšetřování. Celý proces však zatím kromě změn v nejvyšším managementu firmy nikam nevedl. Volkswagen i nadále čelí žalobám zákazníků a na soud se chtějí obrátit také investoři, kteří se cítí být jednáním firmy poškozeni.

 

Slovenský deník SME píše, že pravicové strany Most-Híd a Sieť nedosáhnou ve slovenské vládnoucí koalici na klíčová ministerstva a nebudou na nich mít ani svoje lidi. Pozice ministrů i státních tajemníků totiž na ministerstvech vnitra financí, zahraničí i zdravotnictví obsadí nominanti strany Smer premiéra Roberta Fica a SNS Andreje Danka.

 

 

V parlamentních volbách v Kazachstánu zvítězila strana Nur Otan autokratického prezidenta Nursultana Nazarbajeva. Business Standard píše, že ačkoli se volby konaly v situaci, kdy se země závislá na příjmech z těžby ropy potýká s propadem cen této suroviny, je Nazarbajevova pozice silnější než kdy dřív. Muž, který řídí zemi od rozpadu Sovětského svazu v roce 1991, byl loni zvolen na dalších pět let, když získal 97,5 procenta hlasů. Jeho strana podle průzkumů v parlamentních volbách obdržela přes 80 procent všech hlasů.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Obama navštívil Kubu; Turecko podle Sarkozyho nepatří do Evropy Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.