Zahraniční tisk: Nízká volební účast může nahrát Le Penové; Trumpa neschvaluje 57 % voličů

Světová média dne 5. dubna informují o tom, že nízká volební účast ve volbách francouzského prezidenta může nahrát vítězství extrémně pravicové kandidátky Marine Le Penové. Zahraniční tisk dále píše o tom, že podle nového průzkumu amerického veřejného mínění obliba amerického prezidenta Donalda Trump klesla na 35 procent. Celkově pak Trumpa neschvaluje 57 % voličů. 

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že úterní chemický útok v syrské provincii Idlib mají na svědomí protirežimní syrští rebelové. Syrská armáda pak měla zasáhnout podle Ruska muniční sklad teroristů u města Chán Šajchún, který obsahoval chemické látky. V důsledku útoku zemřelo přes 70 lidí. Podle portálu francouzské rozhlasové stanice RFI Organizace spojených národů na dnešek narychlo svolala Radu bezpečnosti, která předložila návrh rezoluce k chemickému útoku v Idlibu.

 

Ruské policii se podařilo identifikovat sebevražedného útočníka, který se v pondělí odpálil v petrohradském metru. V současné době vyšetřuje také šest náborářů teroristů původem ze střední Asie. Tito migranti prováděli nábor do ilegálních ozbrojených skupin v Rusku i v zahraničí a do řad Islámského státu a syrské odnože Fronty an-Nusrá. Podle policie tyto výslechy zatím s pondělním atentátem v petrohradském metru nesouvisí, dodává francouzský deník Le Figaro.

 

Nízká volební účast ve volbách francouzského prezidenta by mohla nahrát vítězství extrémně pravicové kandidátky Marine Le Penové, míní britský deník The Times. Dva favorizovaní kandidáti Emmanuel Macron a François Fillon proto apelují na váhavé francouzské voliče, aby se dostavili k urnám. Obavy z případného vítězství Le Penové se ale projevují také na finančních trzích a banky vypracovávají plány, jak čelit šoku, který by následoval po zvolení prezidentky, jež vystupuje proti Evropské unii a společné evropské měně.

 

Brexit je brexit, ale nestane se z britského „sbohem“ nakonec „na shledanou“? ptá se slovenský deník Pravda. Vyjednávací proces bude náročný a mnozí pochybují, že je možné ho stihnout za dva roky. Nedá se ani vyloučit, že se Británie do Evropské unie v budoucnosti vrátí. To bude záviset na vývoji situace v unii, která musí kromě brexitu řešit také mnoho vnitřních a vnějších problémů a zvažuje svou budoucnost.

 

Španělská válečná loď nelegálně vplula do britských vod u Gibraltaru, všímá si britský deník Independent. Napětí mezi Británií a Španělskem nedávno eskalovalo poté, co bývalý vůdce britských konzervativců Michael Howard prohlásil, že premiérka Theresa Mayová je připravena vstoupit do války kvůli Gibraltaru. Rozpor vyvolal návrh, aby po brexitu Británie se Španělskem uzavřely dohodu o statutu Gibraltaru.

 

Podle nového průzkumu amerického veřejného mínění, jehož výsledky publikuje americký deník USA Today, obliba amerického prezidenta Donalda Trumpa klesla na 35 %. Celkově tak Trumpa neschvaluje 57 % voličů. Amerického prezidenta nejvíce podporují republikáni, naopak 91 % demokratů by ho v současné době nevolilo. Nižší preference, než má v současnosti Trump, měl bývalý prezident George W. Bushe, nicméně po delším období ve funkci.

 

Rusko se vzpamatovává z pondělního teroristického útoku v petrohradském metru, nicméně Evropa mu však projevuje jen málo solidarity, píše americký zpravodajský portál CNN. Po útoku u londýnského Westminsteru se například Eiffelova věž ponořila do tmy nebo Německo promítalo britskou vlajku na Braniborskou bránu v Berlíně. Facebook však tentokrát speciální vlajku pro vyjádření účasti nevytvořil a v barvách ruské trikolóry se nerozsvítila ani berlínská Braniborská brána. Čest Rusku nicméně vzdal například Izrael.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Nízká volební účast může nahrát Le Penové; Trumpa neschvaluje 57 % voličů Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.