Zahraniční tisk: Nová příležitost pro rakouskou extrémní pravici; konec tolerantní Indonésie

I když měla vládní koalice v Rakousku být u moci až do roku 2018, čekají zemi pravděpodobně už letos na podzim předčasné volby. Zahraniční média se domnívají, že představují novou příležitost pro extrémní pravici. Světová média si dále všímají, že v Indonésii byl kvůli urážce islámu odsouzen oblíbený politik. Hodnotí to jako konec tolerantní Indonésie, kde spolu v míru žili příslušníci několika světových náboženství.

O konci tolerantní muslimské Indonésie píše slovenský deník SME. V zemi, kde spolu v míru žili příslušníci několika světových náboženství, byl kvůli urážce islámu odsouzen oblíbený politik. V tomto případě však jde o víc než jen o potrestání významného politika. Jedná se totiž o budoucí směřování nejlidnatější muslimské země na světě, která se často používá jako příklad tolerantní společnosti, kde vedle sebe žijí vyznavači hlavních světových náboženství, tedy muslimové, křesťané, budhisté, či hinduisté. Zároveň ale jde také o osud sekulární indonéské demokracie. Více a více indonéských Muslimů se totiž radikalizuje. A to nejen v náboženských školách, ale také na technických univerzitách, které nemá pod kontrolou ministerstvo školství. Šíření radikálních názorů podporují také islámské komunity ze zahraničí, přičemž tamní média i někteří duchovní ukazují na Saúdskou Arábii, konstatuje slovenský list.

 

O prvním obratném tahu nového francouzského prezidenta Emmanuela Macrona dnes píše švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Sociálně-liberální prezident Macron včera jmenoval předsedou nové francouzské vlády středopravicového politika Edouarda Philippeho. Zdá se, že mottem novopečeného francouzského prezidenta se stalo „rozděl a panuj“. Včerejší jmenování šestačtyřicetiletého Edouarda Philippeho by mělo demonstrovat, že má prezident Macron v úmyslu překonat tradiční stranickopolitický přístup. Tímto tahem se ale prezident Macron také snaží rozdělit konzervativní francouzské republikány, míní švýcarský list.

 

V jemenském hlavním městě byl v neděli kvůli choleře vyhlášen stav ohrožení, informuje britský deník The Guardian. Cholera již v hlavním jemenském městě Sana'a zabila minimálně 115 osob. Jemenské ministerstvo zdravotnictví vyzývá humanitární organizace k pomoci za účelem odvrácení „bezprecedentní“ katastrofy. Podle informací Organizace spojených národů nemají dvě třetiny obyvatel hlavního města přístup k pitné vodě a ve městě je v provozu už jen několik zdravotnických zařízení, uzavírá britský list.

 

Spojené státy americké obvinily Sýrii ze zabití tisíců vězňů, píše rakouský deník Der Standard. Americká vláda obvinila syrského prezidenta Bašára Asada z masové vraždy spáchané na vězních. Jako důkaz předložilo včera americké ministerstvo zahraničních věcí satelitní snímky budovy, která je součástí vězeňského komplexu Sajdnájá severně od Damašku a která měla sloužit jako krematorium. Právě tam měla být podle amerického ministerstva spalována těla popravených vězňů. Satelitní snímky pocházejí z ledna 2013 a 2015 a z dubna 2016 a 2017, konstatuje rakouský list.

 

Posun směrem k předčasným volbám v Rakousku představuje novou příležitost pro extrémní pravici, míní americký deník The Washington Post. Vypadá to, že se k letošnímu, velmi pernému evropskému volebnímu roku přidá i Rakousko. I když měla současná vládní koalice být u moci až do roku 2018, čekají Rakousko pravděpodobně už letos na podzim předčasné volby. Extrémní pravice v podobě Svobodné strany Rakouska by tak mohla – po nedávné prohře v Nizozemí a ve Francii – opět mít naději na vítězství, píše americký list.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Nová příležitost pro rakouskou extrémní pravici; konec tolerantní Indonésie Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. V Itálii skončil soud s kapitánem Costy Concordia

    Společnost ·

    Od ztroskotání výletní lodi Costa Concordia už uplynulo více než 5 let. Teprve nyní ale padl definitivní rozsudek nad jejím kapitánem Francescem Schettinem, kterému it…

  2. Koruna je nejsilnější od listopadu 2013

    Byznys ·

    Koruna dnes odpoledne posílila vůči euru na 26,47 Kč/EUR. Je tak nejsilnější od listopadu 2013, kdy Česká národní banka (ČNB) zahájila intervence proti posilování měny…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.