Zahraniční tisk: Čína nesouhlasí s prodejem zbraní Tchaj-wanu; Španělsko je lákavé pro migranty

Světová média dne 30. června informují o tom, že Čína vyjádřila zásadní nesouhlas s prodejem zbraní Tchaj-wanu ze strany Spojených států amerických. Zahraniční tisk si dále všímá toho, že Španělsko se opět zařadilo mezi země, které jsou atraktivní pro imigranty. Ti poté přicházejí především z Venezuely, Maroka a Kolumbie. 

Francouzský tisk informuje o úmrtí Simone Veilové, bývalé ministryně zdravotnictví, předsedkyně Evropského parlamentu a bojovnice za ženská práva. Veilová, která v roce 1975 ve Francii prosadila zákon legalizující interrupci, zemřela dnes ráno ve věku 89 let. V 16 letech byla deportována, avšak z tábora smrti se jí podařilo uniknout. Rodině kondoloval také francouzský prezident Emmanuel Macron.

 

Končí americko-čínské líbánky. Podle britského deníku The Guardian Washington uvalil sankce na čínské banky a prodává zbraně Tchaj-wanu. Experti soudí, že ochlazení vztahů je způsobeno netrpělivostí Spojených států kvůli problémům v Severní Koreji a napětí v Jihočínském moři. Deník upřesnil, že americké ministerstvo zahraničí ve čtvrtek schválilo prodej zbraní Tchaj-wanu v hodnotě 1,4 miliardy dolarů.

 

Čína vyjádřila zásadní nesouhlas s prodejem zbraní Tchaj-wanu, který považuje za nedílnou součást svého území. Francouzský deník Le Figaro citoval prohlášení amerického ministerstva obrany, podle kterého Spojené státy Tchaj-wanu dodají naváděné bomby, rakety a torpéda. Transakce zahrnuje také modernizaci arzenálu Tchaj-wanu včetně radaru vzdušné obrany a elektronického bojového systému.

 

Osvobození druhého největšího iráckého města Mosulu je otázkou dní, míní portál francouzské rozhlasové stanice RFI. Irácké ozbrojené síly ve čtvrtek získaly pod kontrolu mešitu an-Núrí. Mešitu a její minaret, které se nachází v srdci nejstarších čtvrtí Mosulu, však před týdnem zničili džihádisté. Přesto její dobytí považují iráčtí vojáci za symbolické vítězství. V okolí zatím boje pokračují. Obnova města bude složitá. V jeho západní části totiž válka zničila většinu domů a mezi obyvateli panuje atmosféra nenávisti a podezíravosti z členství v Islámském státu. Útoky v osvobozených částech města situaci dále zhoršují.

  

Španělsko se opět zařadilo mezi země, které jsou atraktivní pro imigranty, píše španělský deník El País. Ti přicházejí zejména z Venezuely, Maroka a Kolumbie. Deník upřesňuje, že v loňském roce do Španělska přišlo žít více lidí, než odešlo. Stalo se tak poprvé od roku 2009, kdy zemi ovládla hospodářská krize a část cizinců se vracela zpět do svých zemí nebo hledali jiné destinace. Poprvé za posledníhch pět let se také ve Španělsku zvýšil počet obyvatel. Ten k 1. lednu 2017 činil 46,53 milionu lidí.

 

Americký deník The New York Times si všímá, jak se Spojené státy připravují na důsledky globálního oteplování. Z výsledků detailní ekonomické studie publikované časopisem Science vyplynulo, že nejvíce budou zasaženy jihovýchodní a středozápadní státy. Některé však na tom budou lépe, například Maine bude mít prospěch z mírnějších zim, naopak Florida by mohla čelit vlnám vysokého horka a vzrůstající hladina moří ji připraví o část pobřeží. Podle studie by kolem roku 2080 globální oteplování mělo za každé oteplení o půl stupně způsobit průměrný pokles amerického HDP o 0,7 %.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Čína nesouhlasí s prodejem zbraní Tchaj-wanu; Španělsko je lákavé pro migranty Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Trump se s Putinem poprvé setká na summitu G20

  Společnost ·

  Americký prezident Donald Trump se vůbec poprvé osobně setká se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem během summitu skupiny velkých ekonomik G20. Oznámil to Trumpů…

 2. Sony Music začne opět vyrábět vinylové desky

  Byznys ·

  Jedno ze tří největších hudebních vydavatelství světa, japonská firma Sony Music, obnoví po téměř 30 letech vydávání nahrávek na vinylových gramofonových deskách. Čtvr…

 3. Uber překročil hranici pěti miliard jízd

  Byznys ·

  Přední světový provozovatel alternativní taxislužby Uber překročil 20. května milník pěti miliard zprostředkovaných jízd. Sanfranciská společnost o tom ve čtvrtek info…

 4. Britská vláda těsně získala důvěru parlamentu

  Společnost ·

  Britský parlament dnes vyslovil důvěru vládě premiérky Theresy Mayové, když schválil vládní program na příští dva roky. Menšinový kabinet konzervativců, kteří nemají v…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.