Zahraniční tisk: Mayová připravuje dohodu s Indií; ruští nacionalisté chystali puč v Černé Hoře

Zahraniční média si všímají, že britská premiérka Theresa Mayová připravuje případnou post-brexitovou obchodní dohodu s Indií. Jednání však nebudou jednoduchá z byrokratického i celního hlediska. O uzavření podobné dohody totiž desetiletí usiluje i Evropská unie. Světová média dále informují o tom, že ruští nacionalisté měli zorganizovat údajný pokus o státní převrat v Černé Hoře. V rámci puče plánovali také vraždu tamního premiéra kvůli jeho úsilí o vstup do NATO.

Britská premiérka Theresa Mayová během oficiální návštěvy Indie připravuje případnou post-brexitovou obchodní dohodu. Dokud je členem Evropské unie, totiž Británie nesmí podepsat žádnou bilaterální obchodní dohodu. Podle Mayové se Velká Británie po odchodu z Evropské unie nechce izolovat a chce podporovat volný obchod, dodává francouzský portál France24. Jednání však nebudou jednoduchá kvůli pověstné indické byrokracii a složitému celnímu systému. O uzavření podobné dohody totiž několik desetiletí usiluje také Evropská unie.

 

Dnes byla v marockém Marrakéši zahájena klimatická konference OSN COP22, na které by mělo mezinárodní společenství definovat své závazky v boji proti globálnímu oteplování a uvést do praxe cíle Pařížské dohody. Dohodu podepsalo 192 států a 100 z nich už ji ratifikovalo, upřesňuje francouzský deník Le Figaro.

 

Vítězem prezidentských voleb v Nicaragui se stal Daniel Ortega, který získal 72 % hlasů. Podle španělského deníku El País Sandinisté a jejich příznivci oslavovali Ortegovo vítězství v ulicích hlavního města Managui ještě před definitivním vyhlášením výsledků. Jde o třetí Ortegův mandát v řadě, jeho manželka Rosario Murillo se stala viceprezidentkou. Soud výsledky voleb uznal navzdory kritiky opozice, že volební účast nebyla dostatečně vysoká.

 

Britský portál Epoch Times píše, že syrští Kurdové podporovaní Spojenými státy včera oznámili svůj plán osvobodit syrské město Rakka od Islámského státu. Kurdové také doufají, že se Turecko nebude zapojovat do interních syrských záležitostí. Operace se zúčastní 30 tisíc vojáků. Ve stejnou dobu irácké síly za podpory Spojených států vstoupily do východní části iráckého Mosulu. USA považuje Kurdy za nejefektivnější bojovníky proti Islámskému státu, zatímco pro Turecko jsou teroristickou organizací napojenou na nezákonné turecké kurdské skupiny.

 

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Doland Trump podle slovenského deníku Pravda prohlásil, že americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) nemohl prověřit veškeré nově objevené e-maily jeho demokratické soupeřky Hillary Clintonové. Reagoval tak na včerejší tvrzení šéfa FBI, že vyšetřovací tým již všechny nové e-maily přezkoumal a Clintonová by neměla v kauze se zacházení s utajovanými informacemi čelit trestnímu stíhání. Donald Trump tvrdí, že jeho soupeřka je pod ochranou „totálně zmanipulovaného systému“.

 

Ruští nacionalisté měli zorganizovat údajný pokus o státní převrat v Černé Hoře. V rámci puče plánovali také vraždu prozápadního premiéra kvůli jeho úsilí o vstup do NATO, upozorňuje americký portál abcNEWS. Soud došel k závěru, že nacionalisté z Ruska organizovali kriminální skupinu, která měla v den voleb proniknout do parlamentu Černé Hory, zabít premiéra Mila Djukanoviče a přivést k moci proruskou koalici. Ruští představitelé nicméně jakékoli zapojení do komplotu popřeli.

 

Britské speciální jednotky operující v Iráku získaly seznam osob zajatých, nebo těch, které mají být zabity. Seznam čítá až 200 jmen britských teroristů bojujících pod Islámským státem, všímá si britský deník The Times. Speciální jednotky se na tyto osoby zaměří a zajatce vydají iráckým úřadům, které je postaví před soud a případně, pokud budou shledáni vinnými, tak je i popraví. Britské bezpečnostní složky a policie se obávají, že by se Britové bojující po boku Islámského státu mohli vrátit do Velké Británie, aby založili teroristické buňky.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Mayová připravuje dohodu s Indií; ruští nacionalisté chystali puč v Černé Hoře Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. BBC: Řekové a Turci jednají o sjednocení Kypru

    Společnost ·

    Ve Švýcarsku probíhá jednání o sloučení rozděleného Kypru. Schůzky se zúčastní generální tajemní OSN Pan Ki-mun, prezident Kypru Nicos Anastasiades a tureckokyperský v…

  2. BBC: Trump viní FBI z napomáhání Clintonové

    Společnost ·

    Republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump obvinil zpravodajskou službu FBI z napomáhání demokratické sokyni Hillary Clintonové. FBI totiž v neděli uvedla, že n…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.