Zahraniční tisk: Letecká havárie ve Francii byla úmyslná; kritika zabezpečení pilotní kabiny

Světová média dne 27. března informují o úmyslné havárii letadla společnosti Germanwings ve Francii, kterou měl způsobit německý pilot Andreas Lubitz. Společně s tím kritizují zabezpečení pilotní kabiny letadel, jež se zavedlo po atentátech z 11. září 2001. 

Hlavní zprávou pátečních vydání světových deníků včetně The Wall Street Journal jsou závěry francouzských vyšetřovatelů, podle kterých při úterní havárii německého letadla ve francouzských Alpách nešlo o leteckou nehodu. Osmadvacetiletý německý pilot totiž havaroval s dopravním letadlem úmyslně. Pád pravidelného spoje byl navíc řízený. Server americké stanice CNN se ptá, proč pilot k takovému činu přikročil a upozorňuje, že zatím není známo, jestli vše předem naplánoval nebo zneužil momentální situace. Německá policie, která po motivu pachatele pátrá, podle listu Daily Telegraph našla v bytě pilota stopu, která by mohla pomoci případ vysvětlit. Oznámila ale jen to, že se nejednalo o dopis na rozloučenou. Letecký expert v britském deníku The Independent mezitím kritizoval opatření pro zabezpečení pilotní kabiny, která se podle něj zavedla po atentátech z 11. září 2001 zcela neuváženě. Tato bezpečnostní pravidla podle něj nyní způsobila katastrofu a umožnila spáchat pilotovi německých aerolinek Germanwings Andreasi Lubitzovi hromadnou vraždu sto čtyřiceti devíti lidí na palubě. Jedny neprůstřelné a zakódované dveře stojí podle listu stovky tisíc liber a přitom je možné je zneužít a na pět minut zablokovat i proti kolegům z personálu včetně kapitána letu, jak k tomu zřejmě došlo při letu ze Španělska. Akcie společnosti Lufthansa, která Germanwings vlastní, v reakci na havárii a dosavadní výsledky vyšetřování výrazně klesly.

Jemenský prezident Mansúr Hádí uprchl z Adenu do Saúdské Arábie, zatímco loajální část jeho armády na předměstí tohoto jihojemenského přístavu dál bojuje s šíitskými povstalci z řad Hútiů, uvádí agentura Reuters. Celý včerejší den bombardovala Saúdská Arábie spolu s jejími spojenci pozice rebelů, kteří obsadili velkou část Jordánska a snaží se vytlačit znepřátelené Hády. Jednotný postup spojeneckých letadel, ke kterým nabízí Egypt přidat i pozemní vojsko, kritizuje libanonské hnutí Hizbaláh a také Írán, který podle některých zdrojů povstalce podporuje. Vojenské operace zahraničních jednotek v Jemenu mají ovšem podporu Ligy arabských zemí.

Pokračující válka v Sýrii a v Iráku podle Organizace spojených národů způsobila největší počet žadatelů o azyl za posledních dvaadvacet let od války v Bosně. Agentura OSN pro uprchlíky evidovala jen za minulý rok celkem 866 tisíc běženců, kteří požádali o azyl v zahraničí. Po bosenské válce v 90. letech jich sice bylo devět set tisíc, ale deník upozorňuje, že současná čísla vůbec nezohledňují řadu syrských uprchlíků v Libanonu, Turecku nebo Iráku. OSN se zveřejněním statistik zároveň vyzvala vlády jednotlivých zemí, aby uprchlíkům otevřely svoje dveře. Kromě obyvatel Sýrie a Iráku pochází největší počet uprchlíků na světě z Afghánistánu, Srbska a Eritreje. Největší nápor žadatelů vykazuje Německo a pak také Spojené státy, kam ale utíká hodně Mexičanů před válkami drogových gangů, podotýká slovenská Pravda.

Evropská komise začala vyšetřovat zákony, které omezují cizince a developery v nákupu zemědělské půdy na Slovensku, uvádí slovenský deník Sme. Zákon, který loni v létě změnil ministr zemědělství Ľubomír Jahnátek se týká pozemků větších než devět tisíc čtverečních metrů ležících mimo obec. Podle Evropské komise ovšem zákon obsahuje ustanovení, která omezují pravidla pro volný pohyb kapitálu.

Po desetiletém soudním sporu připustil britský premiér David Cameron svoji porážku, když nejvyšší soud včera rozhodl o nezákonném jednání jeho vlády, která zakázala zveřejnit korespondenci korunního prince Charlese s vládními ministry. Podle čtvrtečního verdiktu na základě zákona o volném přístupu k informacím bude v blízké době publikováno dvacet sedm dopisů, kterými se syn britské královny Alžběty snažil nezákonně ovlivnit rozhodování britského kabinetu. Soud nižší instance už o zveřejnění dopisů dříve rozhodl, ale vláda verdikt vetovala. Cameron dosud tvrdil, že zveřejnění této korespondence by ohrozilo pohled na prince jako na neutrálního a nezávislého panovníka a zpochybnilo by jeho schopnosti zemi vládnout. Článek vychází v deníku The Guardian, který proti utajování princova lobbingu dlouho bojoval.

Papež František navštívil bez přítomnosti kamer a novinářů Sixtinskou kapli při netradiční prohlídce, kterou Vatikán zorganizoval pro asi 150 bezdomovců a žebráků z okolí náměstí Svatého Petra. Kromě klasické turistické prohlídky Michelangelových fresek, za kterou turisté běžně platí 16 eur, dostali bezdomovci zdarma oběd a mohli si prohlédnout i další areály, které znají většinou jen ze vstupních schodů. Hlava římskokatolické církve, ke které se hlásí 1,2 miliardy věřících, ujišťuje sociálně slabé, že kaple patří především jim. Akci podle agentury Reuters pořádal biskup Krajewski, který minulý měsíc rozdával žebrákům v Římě stovky deštníků, jež zahraniční návštěvníci v památkách pravidelně zapomínají.

Zahraniční tisk: Letecká havárie ve Francii byla úmyslná; kritika zabezpečení pilotní kabiny Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Ceny ropy rostly kvůli vojenské operaci v Jemenu

  Byznys ·

  Ceny ropy včera vzrostly o téměř pět procent. Reagovaly tak na zahájení válečné operace Saúdské Arábie a jejích spojenců proti šíitským povstalcům v Jemenu. Zemí totiž…

 2. Ruské bance Sberbank loni klesl zisk o pětinu

  Byznys ·

  Největší ruské bance Sberbank klesl v loňském roce zisk o 20 procent na 290,3 miliardy rublů (127,8 miliardy Kč). K poklesu přispěl zejména růst rezerv na ztrátové úvě…

 3. Automobilka Ford otevřela v Indii nový závod

  Byznys ·

  Automobilka Ford Motor zahájila výrobu v nové indické továrně, díky které má ztrojnásobit vývoz vozů z Indie. Do nového závodu Ford investoval jednu miliardu dolarů (2…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.