Zahraniční tisk: Konflikt v Sýrii si vyžádal už 250 tisíc životů; Rusko zakázalo dovoz z Bulharska

Zahraniční média si dnes všímají toho, že v důsledku čtyři a půl roku trvajícího konfliktu v Sýrii už zemřelo čtvrt milionu lidí. Píší, že podle OSN k eskalaci syrského konfliktu přispěly světové velmoci s jejich geostrategickými zájmy. Světová média píší 4. září také o tom, že Rusko zakázalo veškeré dovozy zemědělských produktů z Bulharska. Důvodem je, že země vydávala svá jablka za přeposlané výpěstky z neevropských zemí. 

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Francois Hollande se dohodli na návrhu mechanismu, podle kterého by se mezi evropskými zeměmi rozdělovali zahraniční uprchlíci. Dohoda podle Deutsche Welle znamená ústupek z francouzské strany, která uprchlické kvóty dosud odmítala. Německá kancléřka po jednání ve švýcarském Bernu prohlásila, že zátěž uprchlické krize nemůže nést pouze několik evropských zemí. Zároveň si myslí, že takzvaná dublinská pravidla o tom, že běženec se musí o azyl přihlásit v první zemi EU, do které vstoupí, už podle ní prakticky neplatí. U vnější hranice Evropské unie totiž přistává denně tolik uprchlíků, že v tom zbytek Evropy nemůže podle Merkelové Itálii a Řecko nechat. Podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska by se mezi další země mělo přerozdělit asi sto tisíc běženců, dodává internetový portál Deutsche Welle.

 

Na šedesát obyvatel tábora pro utečence ve slovenském Medvědově protestovalo proti dalšímu pobytu v centru. Stalo se tak poté, co se dozvěděli, že Maďarsko začalo pouštět běžence do Německa. Během hromadného protestu se imigranti určení k vyhoštění zabarikádovali v jídelně, takže proti nim musela podle slovenského deníku Pravda zasahovat speciální policejní jednotka.

 

Podle zprávy OSN si čtyři a půl roku konfliktu v Sýrii už vyžádaly čtvrt milionu lidských životů. Deutsche Welle uvádí, že podle OSN k eskalaci konfliktu v Sýrii přispěly světové velmoci s jejich geostrategickými zájmy. Už desátá podobná zpráva Vysokého úřadu OSN pro uprchlíky podle Deutsche Welle uvádí, že neschopnost ochránit syrské válečné uprchlíky v Jordánsku, Libanonu a Turecku přerostla v uprchlickou krizi po celé jižní Evropě.

 

Po zveřejnění fotky utonulého syrského chlapce ve Středozemním moři, kterého vyplavilo moře na břehy Turecka, ustoupil britský premiér David Cameron nátlaku veřejného mínění. Ministerský předseda slíbil, že Británie přijme další tisíce běženců, uvádí londýnský deník The Times.

 

Jednadvacetiletému Dylanu Roofovi, který letos v červnu v kostele v Charlestonu v americké Virginii zabil devět černochů, navrhuje místní soud trest smrti, uvádí agentura Reuters.

 

Rusko zakázalo veškeré dovozy zemědělských produktů z Bulharska kvůli falešnému potravinovému certifikátu, který pocházel z této členské země Evropské unie. Jak upozorňuje ruská agentura pro ochranu spotřebitelů Roselchoznadzoruž letos v dubnu Bulharsko vydávalo některá jablka za přeposlané potraviny z neevropských zemí jako Maroko, Brazílie nebo Čína. A to i přesto, že se ve skutečnosti jednalo o plodiny ze zemí Evropské unie, dodává deník The Moscow Times.

 

V hlavním městě Kazachstánu Astaně zasedali zástupci Mezinárodního svazu pro atomovou energii, aby založili unikátní jadernou banku. Ta má představovat zásoby jaderné energie pro země, kterým v jaderných elektrárnách už dochází palivo. Vybudovat a hostit novou instituci se zavázal právě Kazachstán prezidenta Nazarbajeva, který o atomové bance sám píše do amerického časopisu Foreign Policy

 

Nový předpis v Íránu bude svérázně trestat ústrojovou nekázeň při nošení oděvu pro muslimky. Za nesprávně nošený hidžáb na veřejnosti mohou úřady v Íránu zabavit ženě automobil, píše londýnský deník The Times. Nařízení se týká především řidiček, které si tmavé závoje za volantem pooodhalují.

 

Tenisové utkání žen grandslamovéhé turnaje U.S. Open v New Yorku muselo být přerušeno, když do ochozů spadl malý bezpilotní letoun. Policisté vyšetřují, komu do prázdných ochozů dron zalétl. Jedna z hráček turnaje byla při incidentu přesvědčena, že se jedná o řízenou bombu, píše deník USA Today.

 

Trh s nemovitostmi ve Španělsku zaznamenal výrazné oživení, uvádí londýnský deník The Times. Tvrdí, že za cenu londýnského bytu lze v Galícii pořídit celou vesničku se čtyřmi kamennými domky, dvěma stodolami a stoakrovým pozemkem. Tato nabídka se týká obce, která se jmenuje O Penso.

 

Papež František včera zaskočil nejen svého optika, když si ve svém voze sám dojel pro nové obroučky k brýlím. Hlavu katolické církve při neobvyklém nákupu podle deníku Daily Telegraph doprovázel v Římě dav zvědavých turistů a také několik televizních štábů. „Papež si u mě už několikery brýle objednal, zatím si je ale vždy nechával posílat,“ prohlásil majitel obchodu nedaleko Vatikánu.

Zahraniční tisk: Konflikt v Sýrii si vyžádal už 250 tisíc životů; Rusko zakázalo dovoz z Bulharska Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.