Zahraniční tisk: Islámský stát chce obsadit Libyi, důsledkem jsou stovky přistěhovalců v Itálii

Světová média 18. února píší o záměru Islámského státu obsadit Libyi, z níž pak chtějí vést válku s jižní Evropu. V důsledku toho do Itálie připlouvají stovky uprchlíků. Média spekulují nad tím, že v tomto roce čeká Evropskou unii historicky největší nápor přistěhovalců.

Vojenští a strategičtí plánovači Islámského státu se chystají obsadit Libyi, odkud chtějí vést válku s celou jižní Evropou, píše britský deník The Daily Telegraph. Džihádisté hodlají severoafrický stát obsadit svými vojáky ze Sýrie a Iráku. Ti se pak mají v převlečení za uprchlíky vyloďovat na březích Evropy. Deníku to oznámili členové britské protiextrémistické skupiny, kteří viděli konkrétní plány sepsané propagandistou Islámského státu, jenž je zároveň náborářem libyjské buňky. Ta v neděli zveřejnila video s popravou dvacítky egyptských křesťanů. Na záběrech jeden z maskovaných vrahů ukazuje zkrvaveným prstem na sever a slibuje dobytí Říma.

Italské úřady oznámily, že u jejich břehů přistálo jen od neděle dva a půl tisíce nelegálních běženců. Podle londýnského deníku The Times jich většina prchá před pokračujícími boji v Libyi. V provizorním záchranném středisku na středomořském ostrově Lampedusa, které má kapacitu 800 lidí, nyní přebývá ve stísněných podmínkách na 1 200 Afričanů. Přestože v uplynulém týdnu utonulo na cestě do Evropy více než 300 lidí, další běžence riziko úmrtí od cesty neodradilo. Od začátku kalendářního roku se na nejrůznějších plavidlech dostalo do Itálie už sedm tisíc nelegálních migrantů, což je meziroční rekord. Deník International Business Times přináší v této souvislosti rozhovor s ředitelem evropské pohraniční agentury Frontex. Ten nevylučuje, že s válečnými nepokoji na Blízkém východě a v Severní Africe zažije Evropská unie v roce 2015 historicky největší nápor přistěhovalců.

Slovenský deník Pravda otiskuje komentář, který reaguje na výroky bývalého ředitele americké ústřední zpravodajské služby CIA Roberta Gatese. Ten upozorňuje, že strategického překvapování Západu dosahují islamisté sebezničujícími i nelogickými a nesmyslnými činy. Pravda upozorňuje, že zatímco za působením Islámského státu častokrát hledáme nějakou systematickou strategii, chová se vedení radikálů jako sebevražedný apokalyptický kult, který si chce znepřátelit všechny včetně muslimů, a chystá se ke svedení poslední bitvy.

Ruský prezident Vladimir Putin vyzval ukrajinskou vládu, aby přiměla svoje obklíčené jednotky ve východoukrajinském městě Debalcevo, vzdát se a vydat zbraně proruským povstalcům. Po uzavření čtyřstranné mezinárodní dohody v běloruském Minsku vyjádřil Putin naději, že pokud ukrajinské úřady nedokážou svým jednotkám nařídit, aby se vzdaly, nebudou alespoň soudně pronásledovat ty, kteří zachrání jejich životy a životy dalších lidí. Separatisté, kteří tento týden oznámili, že obsadili osmdesát procent strategicky významného města, neuznávají, že by mírová dohoda platila i pro bitvu o Debalcevo, které je důležitým železničním uzlem regionu.

Rada bezpečnosti OSN podle deníku International Business Times jednohlasně schválila ruskou rezoluci o novém příměří na Ukrajině i přesto, že jednotky proruských povstalců pokračují v bojích. OSN zejména ocenila, že dohoda o příměří obsahuje zmínky o integritě a celistvosti Ukrajiny. Američané nicméně poukazují na paradox, že Moskva jednou rukou sepisuje rezoluci o příměří a druhou vojensky podporuje proruské separatisty na východě země.

Loděnice v Severodvinsku na severozápadě Ruska dosáhly postsovětského rekordu, když paralelně zbudovaly čtyři nové jaderné ponorky pro potřebu ruského vojenského námořnictva, píší The Moscow Times. Deník upozorňuje, že plavidla jsou součástí nového Putinova programu přezbrojení. Jsou vyzbrojena mezikontinentálními střelami s jadernými hlavicemi a mají být v hlubinách oceánu zálohou pro případ, že ruské pozemní rakety a jaderné střely budou mimo provoz nebo nedostačující. Každá z nových ponorek má výtlak 24 tisíc tun a je sto sedmdesát metrů dlouhá.

Řecká vláda v Bruselu žádá o půlroční prodloužení termínu pro vyjednání nových podmínek půjčky, ale nenechá se prý vydírat, píše britský deník The Guardian. Řecku v pátek vyprší termín pro uzavření nové dohody o další podpoře. Novináři upozorňují, že řečtí vyjednavači mírně ustoupili, když oznámili, že se budou i od příštího měsíce ucházet o další podporu od svých osmnácti partnerských států v Evropské měnové unii. Přestože tento postoj naznačuje obrat v původních striktních požadavcích nového řeckého vedení, vyjednavači se ho snaží zmírnit tvrzením, že půjde o sepsání nové dohody, která nesouvisí s dřívějšími úspornými opatřeními.

Severokorejský diktátor Kim Čong-Un předvedl světu interiér svého soukromého letadla přezdívaného Air Force Un.  Jde o přestavěný sovětský letoun Iljušin IL-62 s kaštanovým nábytkem, bílými koženými křesly, modrými koberci a popelníky z křišťálu. Na rozdíl od svého otce Kim Čong-Ila současný vůdce Severní Koreje rád létá a dokonce nechal kamerami zaznamenat, jak z pilotní kabiny obhlíží hlavní město Pchjongjang. Na propagandistických snímcích, které přetiskl například americký deník USA Today, severokorejský vůdce v letadle hovoří se svými generály, vyhlíží z okna nebo si čte.

Zahraniční tisk: Islámský stát chce obsadit Libyi, důsledkem jsou stovky přistěhovalců v Itálii Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Polská vláda zavede účtenkovou loterii

    Společnost ·

    Polská vláda chystá loterii s účtenkami z obchodů a různých provozoven. Chce tak Polákům připomenout, že požadováním paragonů pomáhají bojovat proti šedé ekonomice. Li…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.