Zahraniční tisk: IS symbolicky přiznal porážku; ruské kyberútoky proti Ukrajině

Světová média si všímají toho, že džihádisté Islámského státu vyhodili do povětří mosulskou mešitu, ve které před třemi lety jejich vůdce vyhlásil chalífát. Podle iráckého premiéra se zničení svatostánku rovná přiznání porážky. Zahraniční události dále píší o ruských kyberútocích proti Ukrajině. Ty neovlivňují jen fungování počítačů a bankovní konta, ale mohou ochromit státní ekonomiku prostřednictvím výpadků proudu.

Francouzský prezident Emmanuel Macron ve svém prvním rozhovoru nastínil mezinárodní agendu Francie vůči Sýrii, Trumpovi, postbrexitové Británii a východní Evropě. Novináře deníku The Guardian ujistil, že pragmatická spolupráce s Londýnem vylučuje bilaterální jednání a vyloženě neznemožňuje obtížný návrat Británie do EU. Východoevropské státy EU podle něj musejí respektovat demokratické hodnoty a ne se v Unii chovat jako v samoobsluze. Spojené státy Donalda Trumpa se Macron pokusí vrátit k Pařížské klimatické dohodě a v Sýrii francouzská armáda vojensky zasáhne při použití chemických zbraní.

 

Ozbrojenci Islámského státu vyhodili do povětří mosulskou mešitu s nakloněným minaretem, ve které před třemi lety jejich vůdce vyhlásil chalífát rozkládající se nad částí Iráku a Sýrie. Podle iráckého premiéra se zničení svatostánku rovná přiznání porážky - Mešita byla zničená, když se k ní ve staré městě Mosulu přiblížila irácká elitní protiteroristická jednotka na 50 metrů, uvádí agentura Reuters.

 

Při prohlídce bytu atentátníka, který se na bruselském nádraží pokoušel odpálit hřebíkovou bombu, našla belgická policie chemické materiály pro výrobu výbušnin. Šestatřicetiletý Maročan, kterého policisté na nádraží zastřelili, sympatizoval s džihádem a bombu pravděpodobně doma ve čtvrti Molenbeek vyrobil. Brusel zůstává na druhém nejvyšším stupni bezpečnostního ohrožení od loňských paralelních útoků na letiště a metro, při kterých zahynulo přes třicet lidí, připomíná portál rozhlasu Deutsche Welle.

 

Rusové si stojí za leteckým útokem proti Islámskému státu v Sýrii, který byl vidět v rozhovoru s Vladimirim Putinem. Při televizním rozhovoru režiséra Olivera Stonea prezident ukazuje záznam ruského náletu v Sýrii, který ovšem odborníci označili za upravený útok amerického letectva v Afghánistánu z roku 2013. Takovýhle původ ale Kreml popírá, protože prý video Putinovi dodalo ruské ministerstvo obrany, píše moskevský deník The Moscow Times.

 

„Je to nová zbraň, kterou si už nikdo v šuplíku nenechá,“ srovnává americký technologický magazín Wired počítačové hackery s atomovou bombou. Vypočítává zejména tisíce ruských kyberútoků proti Ukrajině. Západní civilizace je prý ve fázi, kdy útoky neovlivňují jen fungování počítačů a bankovní konta. Můžou například ochromit státní ekonomiku prostřednictvím výpadků proudu jako se už pravidelně děje na Ukrajině. Článek mimo jiné tvrdí, že si Rusové na Ukrajině testují budoucí útoky proti počítačovým cílům v USA.

 

Berlínská radnice proti sexismu. Magistrát německé metropole, který řídí koalice sociálních demokratů a zelených, se chystá zavést zákazy sexistických reklam. Týdeník Newsweek si v souvislosti s návrhem levice všímá normy pro budoucí billboardy, na kterých se nesmí objevit hysterické, hloupé, bláznivé, naivní nebo emocemi zmítané ženy. Zároveň se v reklamách nesmí ve společnosti pohodlně a kompletně oblečených mužů ukazovat mladé ženy, které jsou spoře oděné a bezdůvodně se usmívají.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: IS symbolicky přiznal porážku; ruské kyberútoky proti Ukrajině Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. V Rusku vyroste továrna na Mercedesy

    Byznys ·

    Německý automobilový koncern Daimler zahájil výstavbu své první továrny na výrobu vozů Mercedes v Rusku. Jde o první novou investici velké zahraniční automobilky v Rus…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.