Zahraniční tisk: Francie zahájí průzkumné operace v Sýrii; USA přijmou více syrských uprchlíků

Zahraniční média píší dnes 8. září o zapojení Francie do konfliktu v Sýrii. Francouzský prezident François Hollande sdělil, že zde armáda zahájí průzkumné operace. Francie je podle něj připravena vést cílené útoky ze vzduchu na teroristická velitelství, výcvikové tábory a podpůrné složky Islámského státu. Světová média také informují o tom, že Spojené státy chtějí přijmout syrské uprchlíky. V pondělí to oznámil mluvčí Národní bezpečnostní rady Spojených států. Jde o významnou změnu ve strategii Bílého domu při hledání řešení rostoucí humanitární krize.     

List Le Monde se zabývá vojenským zapojením Francie do konfliktu v Sýrii. Francouzský prezident François Hollande sdělil, že francouzská armáda zahájí průzkumné operace v Sýrii. Francie je podle něj připravena vést cílené útoky ze vzduchu na teroristická velitelství, výcvikové tábory a podpůrné složky Islámského státu. Francie chce v Sýrii prozkoumat situaci, protože současná mezinárodní koalice podle ní neumožňuje získat potřebné informace. Země si chce zachovat samostatné rozhodování a jednání a přispět k urovnání konfliktu.

 

Syrští utečenci spí v pivním stanu. Poté, co německá kancléřka Angela Merkelová řekla, že uprchlíci jsou v Německu vítáni, se tisíce syrských běženců vydaly do Mnichova. Podle deníku The Guardian pracoval tým třiceti lidí čtrnáct hodin, aby stan postavil a bylo v něm vše potřebné včetně prostěradel i sprch. Majitel stanu, používaného každoročně při pivním festivalu Oktoberfest, se snaží, aby syrským uprchlíkům vytvořil co nejpříjemnější prostředí. K dispozici jsou dokonce i arabsky mluvící kuchaři, kteří vaří tradiční syrské pokrmy.

 

Přijmout více syrských uprchlíků se chystají také Spojené státy, zmiňuje deník USA Today. Jak v pondělí řekl mluvčí Národní bezpečnostní rady Spojených států, jde o významnou změnu ve strategii Bílého domu při hledání řešení rostoucí humanitární krize. Ve světle nedávných tragických událostí přitom ještě minulý týden tiskový tajemník Bílého domu sice uznal, že se jedná o humanitární krizi velkého rozsahu, žádné změny v politice přesídlování však nenaznačil. Bílý dům zatím nesdělil žádný časový rámec pro přijetí většího počtu uprchlíků. Podle federálního zákona však musí prezident do 1. října stanovit roční strop pro přijímání běženců.

 

Jižní a Severní Korea se dohodly, že umožní setkání rodinám, které byly rozděleny kvůli korejské válce. K setkání sta rodin dojde na konci října v severokorejské oblasti Kumgang San. Od roku 1953, kdy válka rozdělila Koreu na dvě části, byl tisícům rodin umožněn jen minimální kontakt. Podle amerického deníku USA Today měla být tato setkání od summitu v roce 2000  organizována každý rok. Kvůli špatným vztahům Severní a Jižní Koreje byla ale několikrát zrušena.

 

BBC informuje o tom, že archeologové objevili u britského Stonehenge pravděpodobně nejrozsáhlejší neolitické naleziště ve Velké Británii. Podle BBC byly čtyři a půl metru vysoké kameny, jejichž stáří se odhaduje na 4 500 let, zakryty necelým metrem půdy. Pětiletý výzkum oblasti byl prováděn dálkově pomocí radarové technologie, aniž by bylo nutné téměř 100 nalezených kamenů vykopat. Monument se nachází tři kilometry od Stonehenge, a oproti němu může být až pětkrát větší. Pravděpodobně šlo o neolitické rituální místo.

 

O uplynulém víkendu se v Paříži konala druhá neformální ministerská porada, jejímž cílem bylo urychlit vyjednávání před podpisem dohody o klimatu. Dohoda má být podepsána v Paříži letos v prosinci. Podle francouzské rozhlasové stanice RFI se 57 přítomných ministrů mimo jiné shodlo, že v budoucí dohodě o klimatu budou zohledněny změny podnebí i snaha o snižování emisí skleníkových plynů. Francouzský president François Hollande na tiskové konferenci varoval, že v prosinci k podpisu dohody nemusí vůbec dojít. Po neúspěšném jednání minulý týden v Německu vyzval svět k zvýšenému úsilí o nalezení shody.

Zahraniční tisk: Francie zahájí průzkumné operace v Sýrii; USA přijmou více syrských uprchlíků Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.