Zahraniční tisk: EU rozšíří sankce vůči KLDR; situace ve Venezuele připomínala lidové povstání

Zahraniční média píší o tom, že Evropská unie rozšíří sankce vůči Severní Koreji. Zákaz investic do KLDR se nově dotkne také takových odvětví, jako je metalurgie a zpracování kovů, letecký či zbrojní průmysl. Na seznam lidí se zmrazeným majetkem a zákazem cestování do EU byly rovněž připsány další 4 osoby. Světová média píší o zvyšujících se sociálních nepokojích ve Venezuele. Rabování a protesty už připomínala lidové povstání.

Francouzský deník Le Monde informuje, že německá policie dnes ráno dopadla pravděpodobného útočníka z Dortmundu. Vyšetřovatelé dále uvedli, že motiv činu nebyl teroristický, ale finanční. Pachatel rusko-německého původu totiž předpokládal, že po atentátu klesnou akcie dortmundského fotbalového klubu a chtěl se tak obohatit. Při bombovém útoku na autobus fotbalového klubu Borussia Dortmund 11. dubna byl zraněn jeden hráč a jeden policista.

 

Útočník, který včera večer zabil policistu a zranil dva další lidi v Paříži na Champs-Élysées, byl letos v únoru zatčen policií kvůli podezření z přípravy útoku na policisty. Byl však propuštěn, protože proti němu nebyl nalezen dostatek důkazů. V hledáčku policie se ocitl v minulosti vícekrát. Americký deník USA Today upřesnil, že devětatřicetiletý agresor belgického původu byl při zásahu zneškodněn. K útoku se přihlásil Islámský stát.

 

Rabování a protesty v centru venezuelského hlavního města způsobily další zvýšení sociálních nepokojů ve Venezuele, všímá si španělský deník El País. V noci na pátek došlo v centru Caracasu k násilným střetům mezi stoupenci vlády a opozice. Bezpečnostní síly k rozptýlení demonstrantů použily slzný plyn. Situace připomínala lidové povstání. Venezuelská ministryně zahraničí Delcy Rodríguezová informovala také o útoku na porodnici, z něhož obvinila ozbrojené gangy najaté opozicí. Opoziční vůdci však obvinění popřeli.

 

V Sýrii po dvoudenním přerušení opět za přísných bezpečnostních opatření pokračuje evakuace obyvatel z obsazených oblastí. Evakuaci 15. dubna přerušil atentát, při němž zemřelo 126 lidí. Francouzský portál France 24 píše, že syrská vláda z útoku viní povstalce. Ti nicméně vinu popřeli. V této druhé fázi evakuace své domovy opustí 8 tisíc obyvatel měst Fúa a Kafrája a dalších rebely obsazených oblastí v okolí Damašku.

 

Evropská unie rozšíří sankce vůči KLDR, všímá si slovenský deník Pravda. Zákaz investic do Severní Koreje se nově dotkne také takových odvětví, jako je metalurgie a zpracování kovů, letecký či zbrojní průmysl. Členské země zároveň odsouhlasily zákaz poskytování některých služeb, například počítačových a nebo těch, které souvisejí s chemickým a báňským průmyslem. Na seznam lidí se zmrazeným majetkem a zákazem cestování do EU byly připsány další 4 osoby, které podporují a nebo se přímo podílejí na vývoji severokorejského programu zbraní hromadného ničení, jaderných zbraní či balistických střel.

 

Předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani řekl, že bude vetovat dohodu o brexitu, pokud v ní nebudou zachována současná občanská práva. Podle Tajaniho je zásadní, aby Evropané žijící v Británii a britští občané v Evropské unii měli v budoucnosti stejná práva, jako mají dnes. Vyjednávání bude složité a problematické, obě strany musí být pragmatické, aby dosáhly dohody, dodal předseda Evropského parlamentu pro britský deník Independent.

 

Americké úřady zvažují zahájení trestního stíhání zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange, který se od roku 2012 ukrývá na ekvádorském velvyslanectví v Londýně. Ředitel americké zpravodajské služby CIA totiž minulý týden WikiLeaks označil za „nestátní nepřátelskou zpravodajskou službu, kterou podporují státní činitelé jako Rusko“. Britský deník The Times nicméně uvádí, že konečné rozhodnutí o trestním stíhání WikiLeaks zatím nebylo učiněno, ale společnost by mohla čelit stíhání za nedávné publikování podrobností o počítačové špionáži CIA.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: EU rozšíří sankce vůči KLDR; situace ve Venezuele připomínala lidové povstání Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Čína jako ohromná manufaktura na automobily

    Byznys ·

    Čína je vůdčí mocností v množství vyrobených automobilů. Velkou část těchto vozidel vyrábí rovněž velcí globální hráči včetně automobilového giganta Volkswagenu. Nejvě…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.