Zahraniční tisk: Údaje z černé skříňky EgyptAir; Rajoy je striktně proti vstupu Skotska do EU

Zahraniční tisk informuje 30. června o tom, že francouzští odborníci, kteří zkoumali černou skříňku, potvrdili přítomnost kouře na palubě. Světová média dále píší o tom, že španělský premiér Mariano Rajoy bude bránit jakýmkoli pokusům Skotska o členství v Evropské unii (EU).

Turecký deník Hürriyet Dadily News informuje o tom, že turecká policie dnes v rámci vyšetřování teroristického útoku v Istanbulu zatkla 13 osob, z nichž tři jsou cizinci. Státní příslušnost cizinců však média neupřesnila. Policie provedla zátah proti podezřelým buňkám Islámského státu na 16 různých místech tří istanbulských chudinských čtvrtí. Zadržení byli obviněni z financování, náboru a logistické podpory teroristické organizace Islámský stát.
 
Francouzští odborníci, kteří zkoumali černou skříňku havarovaného letadla společnosti EgyptAir, zjistili při zkoumání dat z černých skříněk přítomnost kouře na palubě letadla. Airbus A320 se 19. května zřítil s 66 lidmi na palubě na cestě z Paříže do Káhiry do Středozemního moře. Záznam ukázal, že před pádem byl zapnut protikouřový alarm a hořelo pravděpodobně na toaletě a v přední části letadla. Nepotvrdila se tak původní hypotéza egyptských vyšetřovatelů o teroristickém útoku, uzavírá francouzský týdeník Le Point.
 
Francouzský prezident François Hollande v exkluzivním rozhovoru pro ekonomický týdeník Les Echos promluvil o své strategii v nadcházejících prezidentských volbách. Hollande chystá sérii ekonomických opatření včetně opatření týkajících se daní a snížení zaměstnanosti. Francouzský prezident potvrdil snížení zdanění pro střední třídu v roce 2017, ovšem za předpokladu dosažení dostatečného ekonomického růstu.
 
Série teroristických útoků v uplynulém roce poškodila pečlivě vytvořenou image Turecka jako klidného přístavu v nebezpečném regionu, domnívá se americký deník The New York Times. Naposledy teroristé zaútočili ve středu na istanbulském letišti. Oběti tragédie odráží kosmopolitní a mezinárodní charakter Istanbulu, jehož letiště patří k nejrušnějším na světě a ročně přepraví desítky milionů cestujících mezi Evropou, Středním východem, Afrikou i dále. Většina obětí byli pravděpodobně muslimové.
 
Velká Británie může přistoupit ke kompromisům, aby si udržela přístup na jednotný trh Evropské unie, například v podobě příspěvku do rozpočtu EU. Kompromisy související s imigrací jsou však vyloučené. Uvedl to v rozhovoru Nigel Farage, lídr Strany nezávislosti Spojeného království a zastánce vystoupení Británie z Unie. Podle slovenského deníku Pravda si zastavení imigrace ze zemí Evropské unie přálo 17,5 milionu britských voličů. Lídři Evropské unie nicméně ve středu dali jasně najevo, že přístup na jednotný trh si Británie nemůže udržet, aniž by akceptovala právo občanů zemí Unie na volný pohyb.
 
Vlivem zhoršujících se bezpečnostních podmínek se Spojené státy chystají trvale zakázat rodinám doprovázet vojáky a civilní personál do Turecka, všímá si americký portál International Business Times. V březnu musely rodinní příslušníci na příkaz prezidenta Obamy opustit leteckou základnu Incirlik, která byla využita v bojích proti islámským radikálům a na jihu Turecka. Spojené státy opatření zvažovaly ještě před středečním sebevražedným útokem v Istanbulu a nyní varovaly své občany před cestováním do jihovýchodního Turecka.
 
Španělský premiér Mariano Rajoy podle britského deníku The Independent řekl, že bude bránit jakýmkoli pokusům Skotska o členství v Evropské unii. Rajoy zastává názor, že „odejde-li Británie, má odejít i Skotsko. Skotsko nepovažuje za nezávislou zemi, která by mohla vyjednávat s Unií. Skotská premiérka Nicola Sturgeonová však řekla, ve Skotsku se proti vystoupení z osmadvacítky vyslovilo 62 % voličů. Španělsko má totiž zkušenosti se separatistickými hnutími v Baskicku a Katalánsku.
 
 
Zdroj: ZET
Zahraniční tisk: Údaje z černé skříňky EgyptAir; Rajoy je striktně proti vstupu Skotska do EU Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Bělorusko sníží nominální hodnotu peněz

    Byznys ·

    Z běloruských bankovek zmizí čtyři nuly. K takzvané denominaci se Bělorusko uchýlí kvůli vysoké inflaci a dopadům finanční krize v Rusku. K tomuto citlivému měnovému m…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.