Zahraniční tisk: Britský ministr financí chce prosadit měkčí brexit; panamský obrat k Číně

Zahraniční média uvádí, že ministr financí Spojeného království Philip Hammond chce prosadit měkčí brexit. Hammond by pro svůj záměr mohl získat podporu nového místopředsedy britské vlády Damiana Greena. Světová média dále informují o tom, že Panama potvrdila diplomatickou spolupráci s Čínou. Zrušila tak své styky s Tchaj-wanem, kterému tak zůstává pouze 20 diplomatických partnerů na světě.

Panama provedla diplomatický směrem obrat k Číně. Ministři zahraničí obou zemí včera v Pekingu podepsali komuniké o diplomatické spolupráci, v němž se Panama mimo jiné zavázala, že zruší své diplomatické vztahy s Tchaj-wanem a ukončí jakýkoli oficiální styk nebo kontakt s touto zemí. Tchaj-wan tak nyní má podle francouzského deníku France Soir pouze 20 diplomatických partnerů na světě. Vlády Číny a Tchaj-wanu vedou diplomatickou válku od převzetí moci nad Čínou komunisty v roce 1949, kdy čínští nacionalisté utekli na Tchaj-wan, upřesňuje list.

 

Francouzský prezident Emmanuel Macron na tiskové konferenci s britskou premiérkou Theresou Mayovou v Paříži řekl, že Británie má stále dveře otevřené, pokud by chtěla zůstat v Evropské unii, a to dokud nebudou ukončena vyjednávání o brexitu. Ta začínají příští týden. Marconovo smířlivé vyjádření přichází ve chvíli, kdy roste rozhořčení Evropské unie kvůli zpožďování vyjednávání, dodává britský deník The Independent. Francouzský deník France Soir dále cituje plán prezidenta spojit britské a francouzské síly v boji proti terorismu.

 

Požár obytné výškové budovy v Londýně, který vypukl v noci na dnešek, má podle britské policie nejméně šest obětí, píše francouzský deník Le Figaro. Řada lidí se nadále pohřešuje a více než 50 jich bylo zraněno. Požár zasáhl téměř celou sedmadvacetipatrovou budovu, ve které se nachází 120 bytů. Oheň likvidovalo přes 200 hasičů.

 

Evropská unie zahájila soudní kroky vůči Maďarsku, Polsku a České republice za to, že nepřijímají uprchlíky, všímá si ruský portál Russia Today. Řízení o porušení právních předpisů Brusel zahájil v úterý. Varšava, Budapešť a Praha jsou obviněny z neplnění svých povinností při řešení problémů s migranty a uprchlíky s ohledem na plán na rok 2015. Evropská komise v prohlášení uvedla, že všechny tři země byly předem upozorněny na své závazky vzhledem k Řecku, Itálii a dalším členským zemím.

 

Severní Korea propustila amerického studenta, kterého zadržovala 17 měsíců na svém území. Americký deník USA Today upřesňuje, že dvaadvacetiletý vysokoškolský student Otto Warmbier si v KLDR odpykával patnáctiletý trest za údajné protistátní chování. Již více než rok se však nachází v kómatu, způsobeném podle severokorejského režimu vážnou bakteriální nemocí. Informaci o studentově propuštění zveřejnil americký ministr zahraničí Rex Tillerson. Spojené státy v současnosti neudržují diplomatické styky se Severní Koreou. Vyjednávání proto probíhají prostřednictvím švédské ambasády v Pchjongjangu, dodává USA Today.

 

Britský deník The Times zjistil, že ministr financí Spojeného království Philip Hammond chce prosadit měkčí brexit. Británie by tak zůstala členem celní unie EU. Britští ministři by podle Hammonda měli zvážit své rozhodnutí o zcela nezávislé obchodní politice Británie. Je pravděpodobné, že Hammond by pro svůj záměr mohl získat podporu nového místopředsedy britské vlády Damiana Greena.

 

Belgický deník Le Soir se pozastavuje nad etikou zaměstnanců evropského Účetního dvora. Poradci jsou totiž odměňováni soukromě za veřejné úkoly. Práci částečně realizují veřejní činitelé. Úkolem Účetního dvora je ověřovat zákonnost a využití veřejných prostředků. Někteří úředníci, kteří tyto činnosti vykonávají, jsou však zaměstnáni u veřejných institucí, a to bez vnější kontroly. Výše jejich platů pak není transparentní, protože tyto „externí“ odměny nejsou zveřejněny v účtech institucí ani v účtech samotného Účetního dvora.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Britský ministr financí chce prosadit měkčí brexit; panamský obrat k Číně Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Kampaň vodky Smirnoff si střílí z Trumpa

    Byznys ·

    Americký prezident Donald Trump stále čelí obvinění z napojení na Rusko během listopadových voleb. Celou kauzu se přitom rozhodla využít světoznámá značka vodky Smirno…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.