Zahraniční tisk: Bombový útok v Libyi si vyžádal 40 obětí; rok od atentátu na Charlie Hebdo

Zahraniční média píší o tom, že bombový útok v libyjském městě Zliten zabil nejméně 40 lidí. Pravděpodobně se jednalo o sebevražedný atentát. Světová média se dále věnují výročí teroristického útoku na redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo. Loni při něm zemřelo 12 lidí. Média poznamenávají, že tragická událost paradoxně týdeníku pomohla z těžkých finančních potíží.

Francouzský deník Le Figaro stejně jako většina ostatních frankofonních deníků věnoval svoji titulní stranu dnešnímu výročí teroristického útoku na redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo, při kterém loni zemřelo 12 lidí. Tragická událost paradoxně týdeníku pomohla z těžkých finančních potíží. Po měsíční přestávce se vrátil zpět na novinové stánky a jeho finanční majetek byl koncem roku odhadován na 20 milionů eur, což je stokrát víc než na konci roku 2014. Část peněz by podle informací deníku Le Figaro měla být věnována rodinám obětí. Charlie Hebdo se těší také nebývalému zájmu 180 tisíc předplatitelů a prodeji téměř 100 tisíc výtisků na stáncích.

 

Akciové burzy v čínské Šanghaji a Šen-čenu dnes už podruhé v tomto týdnu zastavily obchodování, píše americký týdeník Newsweek. Jejich sedmiprocentní propadovlivnil také tokijskou a hongkongskou burzu i evropské akciové trhy. Francouzský deník Le Monde propad čínských akcií přičítá oslabování kurzu čínského jüanu vůči dolaru. Rostou také obavy ze zpomalování růstu čínské ekonomiky. Investoři se i proto obávají další devalvace jüanu.

 

Při bombovém útoku na výcvikový tábor v libyjském městě Zliten bylo zabito nejméně 40 lidí, píše server britské stanice BBC. Pravděpodobně šlo o sebevražedný atentát. Občanská válka v Libyi trvá už od roku 2011. Svět se nyní obává upevnění vůdčího postavení Islámského státu v Libyi. Výbuch byl podle tiskových agentur slyšet až do vzdálenosti 60 kilometrů od místa útoku. V prosinci přitom libyjští politici podepsali dohodu o vytvoření jednotné vlády. Dohoda, kterou zprostředkovala OSN, však zatím nebyla naplněna, uzavírá BBC.

 

Katolická církev v Severním Irsku bojuje proti uvolnění zákona o potratech, informuje britský deník The Guardian. Církev se chce odvolat proti rozhodnutí z loňského listopadu, které povoluje umělé přerušení těhotenství v případě znásilnění, incestu nebo fatálního poškození plodu. Soud katolické církvi přiznal právo být zúčastněnou stranou. Církev brání právo jedince na život, které je podle ní základním morálním principem, na kterém by měla být postavena lidská společnost. Toto právo podle církve začíná už okamžikem početí.

 

Rusko je podle Michaila Uljanova z ruského ministerstva zahraničí přesvědčeno, že Islámský stát používá v Sýrii chemické zbraně, píše deník The Moscow Times. Uljanov proto vyzval k zahájení vyšetřování dodávek složek bojového plynu sarin z Turecka do Sýrie.

 

Ruská tisková agentura RIA Novosti informovala, že Írán obvinil Saúdskou Arábii z leteckých útoků na íránské velvyslanectví v Jemenu. Při útoku bylo zraněno několik lidí. Koalice arabských států vedená Saúdskou Arábií po zrušení příměří zvýšila v Jemenu počet leteckých útoků.

 

Němci jsou pobouřeni radami starostky německého města Kolín nad Rýnem Henriette Rekerové. Starostka radami ženám reagovala na obtěžování a krádeže během oslav příchodu nového roku, píše americký list The Washington Post. Rekerová ženám například poradila, aby se od neznámých lidí držely v bezpečné vzdálenosti nejméně na délku paže. Muži arabského nebo severoafrického původu podle policie na Silvestra u kolínského vlakového nádraží sexuálně obtěžovali ženy. Bylo podáno více než 106 trestních oznámení, většinou pro krádeže.

Zahraniční tisk: Bombový útok v Libyi si vyžádal 40 obětí; rok od atentátu na Charlie Hebdo Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Přehled daňových novinek pro rok 2017

    Byznys ·

    Všichni netrpělivě očekávají rok 2017. S ním mimo jiné přijdou i novinky v placení daní. Některé už jsou jisté, jiné ještě čekají na poslední fázi schvalovacího proces…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.