Zahraniční tisk: Austrálie zmařila atentát plánovaný na Vánoce; Trump mění 40letý směr USA

Světová média si všímají, že australská policie zmařila atentát plánovaný na Vánoce. Zatkla 7 podezřelých osob, které plánovali sérii útoků na různých místech města Melbourne. Zahraniční média dále píší o tom, že nově zvolený americký prezident Donald Trump mění americkou tendenci posledních čtyř desetiletí omezování jaderného zbrojení. Na svém Twitteru oznámil, že chce rozšířit jaderný arzenál Spojených států.

Světová média na prvních stránkách informují o dopadení tuniského teroristy Anise Amriho, který v pondělí najel kamionem do davu na berlínských vánočních trzích a při tom zabil 12 lidí a desítky dalších zranil. Italský deník Corriere della Sera píše, že Amri byl zabit policejní hlídkou v noci ze čtvrtka na pátek při náhodné kontrole na předměstí Milána. Na policisty začal střílet, jednoho z nich zranil. Druhý policista, který je teprve 9 měsíců ve službě, ho zastřelil. Útočník byl identifikován podle otisků prstů a zbraně. Ta byla totožná s tou, která usmrtila polského řidiče kamionu použité ho při pondělním masakru.

 

Letadlo libyjské společnosti Afriqiyah Airways se 118 lidmi na palubě, které bylo během vnitrostátního letu ze Sabhá do Tripolisu uneseno, a přistálo na Maltě. Přistání airbusu A320 na maltském letišti potvrdila maltská i libyjská média. Dva únosci hrozili, že stroj vyhodí do vzduchu. Únosci byli pravděpodobně stoupenci libyjského diktátora Kaddáfího a deník Le Figaro se domnívá, že cestující i posádku propustí, jakmile budou splněny jejich požadavky. Ty však deník neupřesnil.

 

Syrská armáda včera oznámila, že převzala kontrolu nad východním Aleppem, informuje španělský deník El País. Podle organizace Červený kříž poslední povstaleckou baštu opustili všichni civilisté, nemocní i rebelové, kterých mělo být celkem 35 tisíc. Proces evakuace byl traumatický, pokračuje El País, uprostřed chaosu, deště, zimy a vyznačoval se vzájemnou nedůvěrou. Dobytí města předcházela více než měsíc trvající pozemní i letecká ofenzíva.

 

Austrálie zmařila atentát plánovaný na Vánoce, všímá si španělský deník El Mundo. Australská policie oznámila, že k útokům mělo dojít na různých místech Melbourne a zatkla 7 osob do útoku zapojených. Australský premiér řekl, že šlo o příslušníky organizace Islámský stát a akce měla být největší za posledních několik let. Útočníci byli všichni ve věku mezi dvaceti a třiceti lety. Šéf australské federální policie věří, že se tím podařilo hrozbu zcela eliminovat.

 

Němečtí policisté v noci na dnešek zatkli dva bratry z Kosova, podezřelé z přípravy atentátu v nákupním centru Centro v Oberhausenu na západě Německa. Deník Le Figaro neupřesnil, v jakém stádiu se přípravy atentátu nacházely ani jestli byly do útoku zapojeny ještě další osoby. Vyšetřovatelé zatím nezjistili žádnou spojitost s pondělními útokem na berlínském vánočním trhu. Obchodní centrum v Oberhausenu je jedním z největších v Německu i v Evropě.

 

Americký deník The Washington Post informuje o záměru nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa rozšířit jaderný arzenál Spojených států. Trump tak zvrátil americkou tendenci posledních čtyř desetiletí omezování jaderného zbrojení. Miliardář chtěl také vetovat rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN kritizující Izraelskou politiku osídlení. K hlasování však nakonec nedošlo. Trump se ještě nestal prezidentem, avšak neváhá veřejně vyjádřit své názory na současné bezpečnostní otázky a radit dosavadnímu prezidentovi, jak je řešit, píše list.

 

Rada bezpečnosti OSN včera na žádost Donalda Trumpa odložila hlasování o rezoluci předkládané Egyptem, který žádá, aby Izrael ukončil osidlování palestinských území a východního Jeruzaléma. Francouzský portál France24 dále uvádí, že Egypt nakonec s odložením hlasování souhlasil. Otázka tak bude projednávána v období Trumpovy administrativy. Nátlak na Washington, aby rezoluci vetoval, měl vyvíjet izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Je totiž známo, že Spojené státy obvykle chrání svého izraelského spojence před všemi iniciativami OSN namířenými proti Izraeli.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Austrálie zmařila atentát plánovaný na Vánoce; Trump mění 40letý směr USA Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Jednou z obětí útoku v Berlíně byla Češka

    Společnost ·

    Jednou z 12 obětí pondělního atentátu na vánoční trh v centru Berlína je i česká občanka. Žena dlouhodobě žila a pracovala v Německu. Po pravděpodobném pachateli útoku…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.