Zahr. tisk: Uvolnění íránských sankcí zhoršuje ekonomické problémy Ruska

Světová média dne 19. ledna informují o tom, že uvolnění sankcí proti Íránu zhoršuje ekonomické problémy konkurenčních zemí. Jde například o Rusko, pro které je export ropy klíčový.

Francouzská automobilka Renault svolá kvůli podezření z překračování emisních norem do servisu 15 tisíc vozů, píše francouzský deník Le Figaro. Jako důvod společnost Renault uvedla potřebu kontroly a seřízení filtračního systému, aby správně fungoval za všech teplotních podmínek. Automobilka k těmto opatřením přistoupila na žádost francouzské ministryně životního prostředí Ségolène Royalové. Opatření podle listu Le Figaro souvisí se skandálem německého koncernu Volkswagen způsobeném softwarem, který ovlivňoval výsledky testů emisí.
 
Americká televizní stanice CNN píše o tom, že hospodářský růst Číny loni dosáhl nejnižších hodnot za posledních 25 let. Podle Čínského národního statistického úřadu se hrubý domácí produkt Číny v roce 2015 zvýšil o 6,9 procenta. Po letech hospodářské expanze, kdy čínský HDP rostl mnohdy i dvoucifernými hodnotami, tak druhá největší ekonomika na světě pokračovala ve zpomalení růstu. Čínská vláda se proto nyní snaží těžiště ekonomického růstu přesunout z výroby a investic do sektoru služeb a podpořit výdaje spotřebitelů.
 
Velká Británie zvažuje, že by zaměstnavatelé za každého pracovníka ze zemí mimo Evropskou unii platili tisíc liber, všímá si britský deník The Daily Telegraph. Opatření by mělo britské podniky donutit více zaměstnávat britské občany. Kvalifikovaným migrantům by zároveň měla být zvýšena mzda. Rozsáhlá studie totiž ukázala, že Britové jsou kvůli zahraničním pracovníkům nedostatečně placeni.
 
Ve věku 91 let včera zemřel francouzský spisovatel, germanista a filosof Michel Tournier, informuje francouzský týdeník Le Point. Tournierovo úmrtí vyvolalo vlnu reakcí na sociálních sítích. Jeho román Král duchů vyhrál v roce 1970 prestižní Goncourtovu cenu, která je každoročně udělována nejvýznamnějším románům francouzské literatury. O Tournierově významu svědčí i to, že jeho první román Pátek aneb lůno Pacifiku zvolili čtenáři deníku Le Monde padesátou pátou nejdůležitější knihou dvacátého století.
 
Podle španělského deníku El País uvolnění sankcí proti Íránu zhoršuje ekonomické problémy konkurenčních zemí. Týká se to například Ruska, pro které je export ropy klíčovou oblastí hospodářství. Po uvolnění íránského obchodu s ropou a zvýšení nabídky suroviny na trhu kurz ruského rublu v pondělí rekordně klesl. Ruský premiér Dmitrij Medveděv proto podle informací deníku El País považuje za nutné kromě už vyhlášených škrtů ve výdajích zavést dodatečná opatření ke zvýšení rozpočtových příjmů.
 
Britský premiér David Cameron byl podle britského deníku The Times kvůli svému požadavku na zlepšení jazykových dovedností muslimských žen obviněn z pokrytectví. Vyšlo totiž najevo, že v roce 2011 snížil finanční prostředky na výuku angličtiny pro migranty. Na podporu výuky angličtiny pro cizinky nyní Cameron hodlá věnovat 20 milionů liber. Pokud chtějí muslimské ženy ve Velké Británii zůstat, musí po dvou a půl letech pobytu složit jazykové zkoušky.
 
Známý britský teoretický fyzik Stephen Hawking v článku publikovaném na serveru britské rozhlasové stanice BBC varoval lidstvo před nebezpečími souvisejícími s pokrokem lidstva. Podle Hawkinga stávající vývoj v oblasti vědy a technologií otevírá další možnosti, jak se pokrok může změnit ve velké škody. Do výčtu nebezpečí Hawking mimo jiné řadí jadernou válku, globální oteplování nebo geneticky modifikované viry. Hawking předpokládá možnost příchodu velké katastrofy během příštího tisíciletí. Nebude to však podle něj znamenat zkázu lidstva, protože v té době už bude schopno přežít i na jiné planetě.

 

 

Zdroj: Zet

Zahr. tisk: Uvolnění íránských sankcí zhoršuje ekonomické problémy Ruska Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.