Zahr. tisk: USA s Jižní Koreou uskuteční cvičení na jaderné zařízení; Venezuela kupuje ropu od USA

Světová média dne 21. září píší o tom, že Jižní Korea společně se Spojenými státy uskuteční společné cvičení útoku na jaderné zařízení. Stane se tak poté, co Severní Korea před necelými dvěma týdny otestovala jadernou hlavici. Zahraniční tisk si dále všímá toho, že Venezuela nakupuje ropu od Spojených států amerických. Venezuela přitom dříve těžila „černé zlato“ ze svých bohatých zdrojů. Její proces rafinace je ovšem náročný a ropa se rovněž hůře prodává. 

Muž, který se údajně dnes pokoušel ozbrojený nožem proniknout na izraelské velvyslanectví v Ankaře, byl před budovou ambasády postřelen do nohy, píše turecký deník Hürriyet Daily News. Útočník, který volal: „Změním Blízký východ,“ zaútočil na bezpečnostní pracovníky velvyslanectví. Jak upřesňuje deník, osmatřicetiletý turecký stavební dělník trpěl duševní poruchou. Policie v blízkosti velvyslanectví také našla podezřelý balíček, jehož původ zatím není známý.

 
Portál americké zpravodajské stanice CNN informuje, že Jižní Korea a Spojené státy společně provedou cvičení útoku na jaderné zařízení. Před necelými dvěma týdny Severní Korea úspěšně otestovala jadernou hlavici. Šlo o druhou zkoušku v letošním roce a pátou vůbec. Jižní Korea bude spolu s USA v říjnu nacvičovat i postup při náhlém raketovém útoku. Spojené státy také před týdnem demonstrovaly Severní Koreji svou sílu přeletem dvou vojenských bombardérů podél korejské demilitarizované zóny.
 
Vystoupení francouzského prezidenta Françoise Hollanda na Valném shromáždění OSN v New Yorku poukázalo na rozdílné přístupy francouzské a americké hlavy státu k syrskému konfliktu, píše francouzský deník Le Monde. Barack Obama konflikt v Sýrii nazval nejhorší tragédií svého funkčního období a zdůraznil nutnost vyvinout diplomatické úsilí k jeho řešení, vyjednání příměří a poskytnutí humanitární pomoci. Francouzský prezident kromě toho také požaduje potrestání vládnoucího režimu za nejméně dvojí použití chemických zbraní.
  
Španělský král Filip VI. vyzval OSN ke shovívavosti v současné složité politické situaci ve Španělsku, píše španělský deník El País. Monarcha ujistil zástupce zemí na Valném shromáždění v New Yorku, že dialog, kompromis a smysl pro povinnost Španělsku umožní tuto situaci překonat. Španělsko se již 9 měsíců a ani po dvou parlamentních volbách nepodařilo sestavit vládu. Španělský král ve svém vystoupení poukázal i na významnou pozici Španělska z hlediska historie.
 
Američan Ahmad Rahami, který je podezřelý ze sobotního útoku v newyorské čtvrti Chelsea, stojí pravděpodobně i za teroristickými útoky v roce 2014, píše americký deník USA Today. Před dvěma lety totiž Rahamiho podle sousedů označil za teroristu jeho vlastní otec, který však toto tvrzení před policií popřel s tím, že chtěl pouze vyjádřit obavy, jaké si jeho syn vybírá přátele. Osmadvacetiletý Rahami byl zatčen v pondělí po přestřelce s policií.
 
Venezuela nakupuje ropu od Spojených států, všímá si americký deník The New York Times. V jihoamerické zemi, která dlouho těžila právě ze svých bohatých ropných zdrojů, tvoří příjmy z ropného průmyslu polovinu vládních příjmů. V důsledku světového poklesu cen ropy však zisky značně poklesly. Ropa vytěžená ve Venezuele je totiž velmi těžká, proces rafinace je náročný a ropa se hůře prodává. Je třeba ji nejprve smíchat s lehčí surovou ropou, kterou Venezuela nakupuje v jiných zemích.

 

 

Zdroj: Zet

Zahr. tisk: USA s Jižní Koreou uskuteční cvičení na jaderné zařízení; Venezuela kupuje ropu od USA Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.