reklama

Zahr. tisk: Sýrie souhlasí s příměřím; USA se připravují na invazi KLDR do Jižní Koreje

Světová média dnes 23. února píší o tom, že syrské ministerstvo zahraničí oficiálně přijalo rusko-americký návrh a souhlasí tak s příměřím. Podmínkou bude ovšem pokračující boj proti teroristickým organizacím Islámského státu a frontě an-Nusrá. Média si dále všímají toho, že Spojené státy provedou nácvik na případnou invazi Korejské lidově demokratické republiky do Jižní Koreje.

Mohlo by vás zajímat

Syrské ministerstvo zahraničí dnes oficiálně přijalo rusko-americký návrh a souhlasí s příměřím, avšak s podmínkou, že bude pokračovat v boji s teroristickými organizacemi Islámský stát a Fronta an-Nusrá. Zprávu zveřejnil belgický deník Le Soir s odvoláním na tiskovou agenturu AFP. Podle deníku Le Figaro klid zbraní vstoupí v platnost o půlnoci 27. února. Po třech týdnech neúspěšných mírových jednáních v Ženevě a včerejším krveprolití v syrských městech Homs a Damašek tak vznikla nová naděje na mír v Sýrii.

 

Britský deník The Guardian se zamýšlí nad pátečními íránskými parlamentními volbami. Půjde o první volby od podepsání dohody o jaderném odzbrojení, na jejímž základě byly zrušeny mezinárodní sankce uvalené na Írán. Na íránské politické scéně po více než 10 letech dominovali konzervativci až do nástupu nynějšího prezidenta Hasana Rúháního v roce 2013. Páteční volby tak budou soubojem mezi zastánci tvrdé a umírněné proreformní politiky.

 

Německo poslalo diplomatické protesty 17 zemím Afriky a Asie, které odmítají přijímat zpět své občany, kteří neuspěli se svou žádostí o azyl, informuje slovenský deník Pravda. Zástupci německé vlády hrozili již dříve, že pokud státy nepřijmou běžence zpět, může jim Německo omezit výšku vyplácené rozvojové pomoci. V Německu se v současné době zdržuje přibližně 200 tisíc utečenců, kteří nedostali azyl a měli by být podle zákona vráceni zpět do své vlasti. Tito lidé však podle německých úřadů ničí své pasy, aby deportaci zabránili. K vystavení náhradních dokladů je totiž potřeba součinnost se zemí původu, která mnohdy chybí.

 

Francouzský prezident François Hollande navštívil Francouzskou Polynésii. Ve svém projevu uznal, že dopad jaderných testů prováděných v oblasti v letech 1966–1996 je „jaderným dluhem“ Francie, píše server francouzské rozhlasové stanice RFI. Jaderný dluh je roční dotace, která by měla kompenzovat ekonomickou ztrátu vzniklou kvůli ukončení jaderných pokusů. V roce 2017 tak Francouzská Polynésie dostane už 90 milionů euro.

 

Spojené státy budou nacvičovat invazi Korejské lidově demokratické republiky do Jižní Koreje, všímá si ruský deník The Russian Times. Společných vojenských cvičení se zúčastní více než 90 tisíc jihokorejských a 15 tisíc amerických vojáků. Jde o reakci na vyslání rakety a jadernou zkoušku Severní Koreje ze začátku letošního roku, jejímž cílem je zamezit hrozícímu válečnému konfliktu. Cvičení bude zahrnovat i speciální operace v oblastech sousedících s Čínou a Ruskem.

 

Španělský deník El País s odkazem na americký list Financial Times píše, že spoluzakladatel společnosti Microsoft Bill Gates vyzval společnost Apple, aby v případech vyšetřování terorismu spolupracovala s americkým Federálním úřadem pro vyšetřování. Apple je totiž jediná technologická firma, která znemožňuje přístup k datům mobilního telefonu jednoho ze strůjců masakru v San Bernardinu. Tam vloni v prosinci pár hlásící se k teroristické organizaci Islámský stát na večírku zastřelil 14 lidí.

 

Podle britského deníku The Daily Telegraph americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku NASA v pořadu televizní stanice Discovery zveřejnil nahrávku „vesmírné hudby“, kterou slyšeli astronauti z programu Apollo 10 v roce 1969. Tři astronauti, kteří na oběžné dráze kolem Měsíce zaznamenali podivný pisklavý zvuk, se o svém zážitku obávali informovat své nadřízené. Nyní po téměř 50 letech se o podivných zvucích vesmírů dozvěděla i veřejnost. Odborníci tento jev vysvětlují interferencí radií v lunárním a řídicím modulu umístěných příliš blízko sebe. 

 

 

Zahr. tisk: Sýrie souhlasí s příměřím; USA se připravují na invazi KLDR do Jižní Koreje Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Ceny v průmyslu klesly v lednu meziročně o 3,4 %

    Byznys ·

    Ceny v průmyslu v rámci České republiky se v lednu meziročně snížily o 3,4 procenta po prosincovém poklesu o 2,9 procenta. V meziměsíčním srovnání se ceny v průmyslu s…

  2. Řecko hlásí výrazný nárůst počtu imigrantů

    Společnost ·

    Řecké úřady v závěru týdne ohlásily výrazný nárůst počtu imigrantů, kteří do Řecka připlouvají z Turecka. Řecká média to v sobotu označila za snahu Ankary vyvíjet tlak…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.