Zahr. tisk: Rusko chce zrušit letecké spojení s Tureckem; příliv uprchlíků do Řecka se zastavil

Zahraniční média píší 25. listopadu o tom, že ruský parlament požaduje zrušení leteckého spojení s Tureckem. Podle ruských poslanců by v Turecku mohli teroristé umístit do ruských letadel bombu podobně, jako se to nedávno stalo v Egyptě. Světový tisk si také všímá toho, že po pařížských útocích už nepřiplouvají k řeckým ostrovům žádné lodě s uprchlíky. Pašeráci lidí jsou si pravděpodobně vědomi přísnějších kontrol.

Americký prezident Barack Obama, který po tureckém sestřelení ruského vojenského letadla mluvil po telefonu s tureckým prezidentem Erdoganem, vyzval k uvolnění politického napětí v regionu. Oba politici se shodují na potřebě dohod, která by v budoucnu podobným incidentům zabránila, protože francouzské, ruské i americké nálety na pozice islamistů v Sýrii, mají pokračovat. Jak upozorňuje portál Deutsche Welle, ruský bitevník Suchoj Su-24 byl sestřelen včera ráno dvěma tureckými stíhačkami F-16, když ruští piloti nereagovali na deset varování. Ruský prezident Putin varoval před odvetou – mluvil o ráně dýkou do zad a o tom, jak vážné bude mít incident následky.

 

O incidentu diskutovaly i obě komory ruského parlamentu, které podle ruského deníku Kommersant požadují zrušení leteckého spojení Ruska s Tureckem. Ruští poslanci poukazují na to, že v Turecku by do ruských letadel mohli teroristé umístit bombu podobně, jako se to nedávno stalo v Egyptě. Rusové tvrdí, že turecký režim není vůči Islámskému státu dostatečně negativní.

 

Spojené státy neodvolají sankce proti Rusku ani výměnou za rozšířenou spolupráci ve vojenské operaci v Sýrii. USA by uvítaly Rusko v protiteroristické koalici, pokud by ovšem změnilo strategii a bojovalo víc proti teroristům než proti nepřátelům syrského prezidenta Assada, řekl mluvčí Bílého domu. Podle deníku The Moscow Times tak po schůzce skupiny G20 nepřímo reagoval na francouzskou iniciativu prezidenta Hollanda, který navrhoval s Rusy utvořit větší koalici. Protiruské sankce Spojených států a zemí Evropské unie zavedené kvůli ruské invazi na Krym, byly nedávno o půl roku prodlouženy.

 

Příliv uprchlíků, kteří do Evropy putovali přes řecké ostrovy v Egejském moři, se po pařížských útocích zastavil. Britský deník The Times píše, že pašeráci lidí si uvědomili přísnější kontroly a mezi sobotou a pondělkem nepřistál u ostrovu Lesbos ani jeden člun. Letos přitom ve stejném regionu dorazilo do Evropy už půl milionu lidí.

 

Švédsko zásadně omezí vstřícnou politiku vůči běžencům. Ministerský předseda Stefan Löfven řekl, že většina přistěhovalců bude od dubna dostávat pouze dočasné povolení k pobytu. Změnu vyvolaly především počty přistěhovalců, které už úřady nedokázaly ubytovat. Poslední dobou přicházelo do země deset tisíc lidí týdně. V uplynulém týdnu, jak upozorňuje britský deník The Guardian, museli například ve švédském městě Malmö někteří běženci spát na ulici. Omezení pro přistěhovalce bylo dlouho nepřijatelné pro koaliční Stranu zelených. Místopředsedkyně vlády Ăsa Romsonová, zvolená právě za Zelené, se při ohlášení nových opatření rozplakala.

 

V článku pro Daily Telegraph připouští bývalý britský ministr zahraničí William Hague, že Velká Británie se neměla účastnit vojenské invaze do Iráku. To ale podle něho neznamená, že by britská armáda neměla reagovat na aktivity takzvaného Islámského státu. Kdo podporuje doktrínu liberální intervence, jako kdysi Tony Blair, chybuje podle Hagua stejně jako ti, kdo se staví proti jakémukoli zasahování armády v zahraničí. Těm hrozí, že se budou krčit ve svém bunkru, zatímco tyrani a vrahové světa jejich slabosti využijí, píše bývalý ministr.

 

Němečtí ekologové z organizace Deutsche Umwelthilfe kritizovali francouzskou automobilku Renault kvůli emisím. Vůz Renault Espace se vznětovým motorem podle nich při běžném provozu vypouští pětadvacetkrát více emisí oxidů dusíku, než je povolené. Testy Evropské unie ovšem prošel, protože se dělají za nerealisticky nízké teploty motoru, cituje ekology slovenský deník Pravda.

 

Teprve po dvou měsících se rakouským vyšetřovatelům podařilo identifikovat oběti požáru v opuštěné restauraci ve vídeňské čtvrti Favoriten. Ukázalo se, že se jednalo o čtyři Slováky a jednu Slovenku z Rimavské Soboty, kteří přijeli do Vídně žebrat. V opuštěném objektu podle vyšetřovatelů prvního října popíjeli alkohol a zatopili v nefunkčních kamnech, od kterých se pak vznítil celý objekt. Oběti uhořely ve spánku, vysvětluje závěry vyšetřovatelů deník Pravda.

 

Stovky lidí vyšly protestovat do ulic, když vyšetřovatelé v americkém Chicagu zveřejnili záznam incidentu, při kterém bělošský policista zastřelil sedmnáctiletého černocha, který v noci šel středem silnice. Z videa je zřejmé i to, co potvrdila pitva, že policista muže zasáhl šestnáctkrát. K incidentu došlo loni v říjnu a policista je nyní obžalován z vraždy prvního stupně. Jak upozorňuje americký deník USA Today, podobné demonstrace proti policejní brutalitě se nedávno konaly například v Baltimoru.

 

Starosta New Yorku Bill de Blasio nařídil stáhnout z metra reklamu na nový televizní seriál, který se odehrává v paralelní realitě, kdy druhou světovou válku vyhráli Němci a Japonci a rozdělili si USA. Polepy sedaček i vagonů metra kombinovaly nacistické orlice a hákové kříže s vlajkou Spojených států a původně měla kampaň pokračovat do 6. prosince. Podle starosty jsou ale reklamy nezodpovědné a bezohledné vůči obětem bojů i holocaustu, vysvětluje britský The Guardian.

Zahr. tisk: Rusko chce zrušit letecké spojení s Tureckem; příliv uprchlíků do Řecka se zastavil Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.